Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl

Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.

Během setkání s japonskou delegací na Petrohradském ekonomickém fóru navrhl prezident Ruska svým japonským kolegům vzájemné finanční vypořádání v rublech místo v dolarech.

V průběhu svého vystoupení v rámci dialogu „Rusko-Japonsko“ upozornil Putin na některé problémy při finančních operacích mezi Moskvou a Tokiem. Vrcholný představitel Ruska věnoval zvláštní pozornost volatilitě (volatilita – míra průměrné intenzity kolísání kurzů cenných papírů, deviz a úrokových sazeb během určitého časového období; obvykle je udávána jako směrodatná odchylka; pozn. překl.) rublu a japonského jenu. Uvedl, že v makroekonomice dosáhla Ruská federace hmatatelných úspěchů.

„Rubl je ve skutečnosti plně konvertibilní měna. Pojďme se tedy vzájemně vypořádávat v rublech (…) Jako Rusko jsme schopni vypracovat mechanismus převodu rublu jak na jen, tak i na euro nebo na dolar. To vše je možné posoudit. Myslím, že ve spolupráci s centrálními bankami a finančními institucemi jsme schopni tento problém vyřešit,“ prohlásil Putin.

Navíc pak hlava ruského státu fakticky vyzvala Japonce, aby odstoupili od vzájemných plateb s Ruskem v amerických dolarech s tím, že je to nevýhodné jak pro Moskvu, tak i pro Tokio.

„Obtíže a zábrany, které vytváří naši američtí kolegové při vzájemných platbách v dolarech – to je z jejich strany veliká chyba. Tím, že se snaží (na cizí úkor) řešit současné konjunkturální a politické problémy, podrývají důvěru k vlastní měně jako k v podstatě jediné světové rezervní měně. A všichni bez výjimky začínají přemýšlet o tom, jak se z tohoto monopolu vyvléci,“ prohlásil prezident RF.

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(26 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru