Jde to i bez rozvratu a chaosu. Číňané přetváří Etiopii v prosperující africkou zemi

Zatímco se Evropa topí v migrační krizi, která mění starý kontinent k nepoznání, ničí jeho původní kultury a zasévá mezi obyvatele stále více napětí, Čína mohutně investuje v Africe – a mění k nepoznání ji. Za dobu, kdy Západ rozvrátil Libyi a bohatou africkou zemi proměnil v území války, chaosu a utrpení, Čína proměnila v rychle rostoucí zemi ještě nedávno hladovějící Etiopii.

Etiopie byla do roku 2000 považována za jednu z nejchudších zemí na africkém kontinentu. Byla trvale řazena mezi nejchudší země na světě, když více než polovina její populace žila pod hranicí bídy (a i podle Mezinárodního měnového fondu zde byla nejvyšší míra chudoby na světě). Pouze jednou za čas se Etiopie dostávala do zpravodajství v pozitivním světle, a to tehdy, když její sportovci vítězili ve světových soutěžích.

Avšak v uplynulých patnácti letech země prochází něčím, co lze nazvat zázračnou metamorfózou. Etiopie už není synonymem bídy. Nejenže zde už lidé neusínají hladoví, ale dnešní stav infrastruktury Etiopie je jedním z nejlepších v Africe.

A věci vypadají pro 102milionovou Etiopii ještě růžověji, neboť se očekává růst její ekonomiky do roku 2022 průměrně o 6,2 procenta. Otázkou pro mnohé zůstává, jak Etiopie dokázala přeskočit další ekonomické tygry v Africe navzdory politickým problémům v nedávné minulosti. 

Odpověď na tuto otázku leží v Číně. Zatímco většina afrických zemí „hrála na obě strany“ – mezi držením se tradičních rozvojových partnerů ze Západu a objímáním se s Čínou –, Etiopie nadšeně přivítala Peking. Bylo zjevným, jak vřele přijati čínští investoři nadšeně investovali své prostředky v Etiopii. Díky novým investicím z Číny se Etiopie mohla soustředit na rozvoj a prosperitu svých služeb i výrobního sektoru.

Mezi lety 2000 a 2014 Čína poskytla Etiopii úvěrové financování v hodnotě 12 miliard dolarů a díky přátelským vztahům mezi oběma zeměmi se podařilo uskutečnit řadu projektů.

V roce 2009 byla s čínskou pomocí vybudována přehradní nádrž Tekezé s hydroelektrárnou o výkonu 300 megawattů.

Díky čínskému úvěru ve výši 400 milionů dolarů bylo v roce 2015 spuštěno moderní metro v metropoli Addis Abebě.

V lednu 2017 byl dokončen projekt v hodnotě čtyř miliard dolarů, jehož cílem bylo spojit železnicí etiopské hlavní město s přístavem Port of Doraleh v Džibuti (což Etiopii zajistilo dopravní přístup k moři – pozn. překl.). 752 kilometrů dlouhá železnice, postavená a financována čínskými společnostmi, otevřela vnitrozemskou Etiopii obchodu s jinými zeměmi. A to není vše.

Čínské společnosti se účastní výstavby více než 70 procent silnic v Etiopii, mimo jiné obchvatu Addis Abeby. Tyto investice současně nabízejí tisíce pracovních míst, což stimuluje „zázračný“ hospodářský růst.

Snad nejvíce se do spolupráce Číny a Etiopie zapsal obrat v  kdysi upadajícím kožedělném a textilním průmyslu. I se svými 54 miliony kusů dobytka, 25,5 miliony ovcí, 24 miliony koz, 7 miliony oslů, 2 miliony koní a milionem velbloudů Etiopané dlouho zůstávali v bídě. Bylo to z velké části přičítáno nedostatku potřebných znalostí a technologií k jejich využití v uvedených oborech.

Číňané si byli vědomi těchto nedostatků a současně i faktu, že se jedná o sektor s obrovským potenciálem, proto Etiopanům pomohli – mj. se zaváděním národního plánu chovu. Cílem bylo zvýšit export kůže ze 123 milionů dolarů v roce 2012 na 500 milionů na konci roku 2015. K přeměně velkého snu v realitu Etiopie vytvořila investorům příznivé podmínky.

Díky pobídkám Čína prostřednictvím Čínsko-afrického rozvojového fondu pomohla Etiopii založit na okraji Addis Abeby továrnu, která Etiopii pomáhá zhodnocovat její kůži. V současnosti podnik produkuje šest tisíc párů obuvi denně. Boty „Made In Ethiopia“ jsou kromě Evropy, Spojených států a Asie exportovány do Keni, Ugandy, Súdánu, Rwandy, Zambie, Jižní Afriky, Ghany a Nigérie.

Zdroj: Global Times

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl
  Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.
  středa, 30 květen 2018 23:18 Přečteno 10074 krát
 • Další kontura multipolárního světa: Írán se sbližuje s Eurasijskou unií
  Eurasijská hospodářská unie jako stále významnější blok multipolárního uspořádání světa dostala v minulých dnech nové stimuly k svému budoucímu rozšíření.
  úterý, 22 květen 2018 22:32 Přečteno 6466 krát
 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom
  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.
  středa, 13 červen 2018 10:22 Přečteno 6429 krát
 • Čínsko-ruské vazby sníží závislost obou zemí na USA a dolaru
  Velmi zajímavý rozhovor poskytl na nedávné čtvrté konferenci Rusko-čínského ekonomického dialogu v Pekingu čínskému deníku Global Times poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev. Hovořil mimo jiné o prohlubující se spolupráci dvou eurasijských obrů – Ruska a Číny – a jejich reakci na zvyšující se americkou agresivitu nejen v ekonomické oblasti.
  pondělí, 27 srpen 2018 00:35 Přečteno 3680 krát
 • Čína pomůže proměnit Sýrii. Země bude součástí Nové hedvábné stezky
  Sýrie má před sebou mnohem lepší perspektivy, než si mnozí dosud mysleli: část syrského území leží na trase Nové hedvábné stezky a Čína už dala najevo, že bude usilovat o stabilní a prosperující Sýrii, k čemuž jí pomůže investicemi.
  pondělí, 22 říjen 2018 23:10 Přečteno 3528 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru