Trendy spolupráce Ruska a Číny: zemědělství, nerosty i bezpečnost

Jak roste intenzita spolupráce mezi Ruskem a Čínou, ukazují názorně společné projekty čínských a ruských regionů. Číňané mají značný zájem o ekologicky čistou ruskou zemědělskou produkci, ale zdaleka nejde jen o potraviny.

Spolupráce na regionální úrovni přispívá k posílení a prohloubení ekonomických vztahů mezi oběma státy. Je výrazem úrovně vzájemné důvěry a napomáhá k vytvoření dobrých vztahů, k ekonomické a kulturní integraci. Rusko i Čína jsou si toho vědomy, a podporují proto styky mezi svými oblastmi a regiony.

Reklama

Jedním z významných dokladů rusko-čínské spolupráce je projekt Volha – Jang-c'-ťiang.

V roce 2013 byla v souladu s nařízením ruského prezidenta Vladimira Putina zřízena Společná pracovní skupina pro spolupráci v ekonomické a humanitární oblasti pro oblast Povolžského federálního okruhu Ruska a oblasti horního a středního toku řeky  Jang-c'-ťiang v ČLR.

Povolžský federální okruh je tvořen patnácti subjekty Ruské federace (6 republik, 2 kraje, 7 oblastí) a má téměř 30 milionů obyvatel (z toho 20 % Rusů). Oblast horního a středního toku řeky Jang-c'-ťiang  představuje území pěti čínských provincií a přímo spravované město Čchung-čching s celkovým počtem více než 360,6 milionů obyvatel.

Do konce minulého roku si oba velké regiony vyměnily řadu návštěv a uskutečnily několik společných jednání. Byly podepsány smlouvy o obchodní a ekonomické a o vědeckotechnické spolupráci mezi vedením Nižněnovgorodské oblasti (jejímž správním střediskem je Nižnij Novgorod, který je současně i administrativním centrem celého Povolžského federálního okruhu) a čínskými provinciemi An-Chuej a S´čchuan.

Celkově se ale zatím spolupráce mezi těmito velkými územními celky Ruska a ČLR rozvíjí poměrně pomalu. Je to způsobeno řadou legislativních překážek, chybějícími podmínkami pro rozvoj obchodu a přísným vízovým režimem mezi oběma státy.

Přesto ale řada expertů předpokládá, že pokud budou stávající problémy odstraněny, čeká vztahy a spolupráci mezi Povolžským federálním okruhem a regiony horního a středního toku Jang-c'-ťiangu skvělá budoucnost.

Čínský „hlad“ po ruských zemědělských produktech

V poslední době výrazně vzrostla i součinnost ČLR s ruským Altajským krajem. Rozvíjí spolupráce v oblasti ekonomiky, vzdělávání a kultury. Hlavním předmětem ekonomické spolupráce je ale obchod se zemědělskými produkty. Čínský potravinový trh je jednou z hlavních oblastí exportu z Altaje. Čína odtud pravidelně nakupuje velké množství mouky, krup a medu. Současně je Altajský kraj největším ruským dodavatelem rostlinných tuků do Číny.

V roce 2015 bylo v rámci regionu prodáno do Číny 5400 tun mouky a víc než 26 tun medu (tj. devětkrát více medu než v roce 2014). V červnu 2016 vedení kraje oznámilo, že objem obchodního obratu s ČLR se během předcházejícího roku zvýšil čtyřikrát. Kromě dalších produktů Čína nakoupila například i stovky tun altajské zmrzliny. V loňském roce nárůst exportu pokračoval.

Nejživější obchod Altajského kraje s Čínou probíhá s její ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang  na severu. Automobilní přeprava nákladů mezi oběma oblastmi probíhá přes území Kazachstánu a Mongolska.

Reklama

Výrazný přebytek obilí v Altajském kraji a stále rostoucí čínská poptávka po dovozu vysoce kvalitních potravin a zemědělských surovin vyžaduje od obou obchodních partnerů posílit obchod a zapojit do něj i další oblasti Číny. Zvýšení exportu do Číny je pak jedním z hlavních úkolů vedení Altajského kraje.

 Je třeba uvést, že v legislativě Číny existuje řada překážek, které brání tomu, aby se rusko-čínský trh se zemědělskou produkcí plně rozvinul. Například bez ohledu na stále rostoucí popularitu a zájem o altajské obilí brání ve zvýšení jeho dodávek do Číny tamní systém kvót na dovoz mouky, které si mezi sebou rozdělují pouze čínské společnosti.

V současné době jednají Rusko a Čína o zrušení nebo alespoň změkčení čínských omezení na dovoz zahraničních zemědělských produktů – a určitého pokroku již bylo dosaženo. Čína se například zavázala do roku 2020 zrušit celní omezení, která nejsou v souladu s pravidly Světové obchodní organizace.

Loni v listopadu proběhlo setkání gubernátora Altajského kraje Alexandra Karlina s velvyslancem Číny v Rusku Li Huim. Posoudili perspektivy rozvoje obchodní a investiční spolupráce mezi Altajským krajem a ČLR. Kromě již tradičních oblastí spolupráce se v jednání dotkli i oblasti turismu. Podle Li Huie má Altajský kraj i v této oblasti velký potenciál.

V témže měsíci se delegace Altajského kraje zúčastnila 21. Mezinárodního veletrhu potravinářských výrobků, pohostinství, společného stravování a maloobchodního prodeje FHC Čína 2017. Čínští podnikatelé a představitelé tak dostali možnost seznámit se s nejrůznějšími produkty podniků a společností Altajského kraje.

Perspektivy ekonomické spolupráce  ČLR s Altajským krajem je tak možno hodnotit kladně. Je obecně známo, že čínské zemědělství není schopno plně zajistit potřeby obyvatelstva a že čínský import zemědělské produkce v dohledné době dále poroste. Mnoho Číňanů se navíc obává nadměrného používání chemie a genového inženýrství, které čínští pěstitelé hromadně využívají ve snaze dosáhnout maximální úrody.

Vzhledem k těmto okolnostem a také k pokračující liberalizaci čínské obchodní legislativy mohou ruští producenti ekologicky čisté zemědělské produkce počítat v nejbližších letech s výrazným nárůstem obchodu s Čínou.

A samozřejmě ropa…

Další zajímavou novinkou v oblasti rusko-čínské spolupráce na regionální úrovni je rozvoj styků mezi Čínou a Čečenskou republikou. Důležitou sférou jejich ekonomické spolupráce se stalo podnikání v oblasti těžby a zpracování ropy a plynu.

V dubnu 2017 podepsala čečenská OAO Чеченнефтехимпром (veřejná akciová společnost Čečenský naftový a chemický průmysl) a čínská společnost CPTSA dohodu o spolupráci. Čínští naftaři tak získali povolení k provádění geologického průzkumu a k rozvoji (tedy i těžbě) čečenských ropných a plynových polí. Jako prvnímu zahraničnímu partnerovi Čečny tak byly společnosti CPTSA v oblasti petrochemického průmyslu vytvořeny ty nejlepší podmínky k činnosti.

Podle premiéra Čečenské republiky Abubakara Edelgerijeva budou obě země spolupracovat nejen v těžbě ropy, ale i při jejím zpracování, což se příznivě projeví na čečenské ekonomice.

Jde taky o bezpečnost

A existuje ještě jedna oblast úzké spolupráce mezi Čečnou a ČLR – jde o oblast zajištění

bezpečnosti. V posledních letech lze v čínské ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang  pozorovat výrazný nárůst teroristických hrozeb.

V zájmu zachování a zajištění bezpečnosti na území Sin-ťiangu se Čína snaží využít čečenské zkušenosti z boje s terorismem. S tímto záměrem také v listopadu loňského roku navštívila Čečenskou republiku čínská delegace vedená zvláštním představitelem ČLR pro bezpečnost a boj s terorismem Čeng Ho-pchingem.

Kromě bezpečnostních otázek však vedení čínské delegace a čečenská vláda posoudily i otázky dalšího rozvoje ekonomické spolupráce. Podle vyjádření čínské strany je Čečensko bohaté na přírodní zdroje a má rovněž velký potenciál v oblasti turismu.

Lze tedy učinit závěr, že Rusko a Čína postupně a důsledně rozvíjejí spolupráci mezi svými jednotlivými regiony a že tato spolupráce již přináší výsledky.

Dmitrij Bokarev

Zdroj: journal-neo.org

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(5 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama