Čína s dechem nekončí. Ve jménu socialismu se chystá na další sprint

Čínská lidová republika v minulých dnech překročila práh epochálních politických, ekonomických i společenských změn. Kteří konkrétní lidé budou jejich kormidelníky? A kam kráčí země, jež staví na hlavu mantry o tom, že plán je překážkou rozvoje a socialismus svěrací kazajkou jednotlivce?

Ve stínu průběhu a překvapivých výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zatím zůstala jiná, celosvětově významná událost – jednání 19. sjezdu Komunistické strany Číny a závěry prvního zasedání jejího nového ústředního výboru.

Čína je přitom podle odborníků i nezpochybnitelných fakt významnou světovou mocností s dnes již druhou nejsilnější ekonomikou, obrovským vlivem v celé Asii, rozvojovém světě a v zemích snažících se o ekonomickou a politickou nezávislost na USA.

Její ekonomická, politická i vojenská síla bude podle všech prognóz i nadále narůstat a v blízké budoucnosti se stane hlavní hybnou silou dalšího rozvoje světa. Rozhodující vliv na dění v ČLR má personální obsazení hlavních funkcí ve státě a v ústředním výboru Komunistické strany (KS). Publikujeme proto překlad článku deníku Gazeta.ru k výsledkům 1. zasedání nově zvoleného ústředního výboru (ÚV) KS Číny.

K výsledkům sjezdu a z nich vyplývajícímu dalšímu zaměření rozvoje Číny se v dalších dnech ještě vrátíme.

Znovu Si

V Pekingu proběhlo první plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny zvoleného na jejím 19. sjezdu. Generálním tajemníkem ÚV KS Číny byl zvolen prezident ČLR Si Ťin-pching. Současně byl zvolen i do funkce předsedy Vojenské rady ÚV řídícího Národní osvobozeneckou armádu Číny.

K výrazným změnám došlo ve složení Politbyra ÚV a jeho stálého výboru, který je prakticky nejvyšším orgánem země: kromě samotného Si Ťin-pchinga v něm z dosavadních členů zůstal jen předseda Státní rady (vlády) ČLR  Li Kche-čchiang.

Zástupci Si Ťin-pchinga ve Vojenské radě ÚV se stali generálplukovníci Sü Čchü-liang a Čang Jü-s'-a. Vojenský výbor ÚV řídí činnost čínských ozbrojených sil – Národní osvobozenecké armády Číny. Paralelně s tímto stranickým orgánem existuje také obranný orgán státu – Ústřední vojenská komise ČLR, jejíž složení se však zpravidla neliší od složení Vojenského výboru ÚV.

Do nejužšího vedení KS Číny – Stálého výboru politbyra – pak byli zvoleni předseda Šanghajské stranické organizace Chan Čeng, místopředseda Státní rady (vicepremiér) Wang Jang, vedoucí sekretariátu ÚV Li Čan-šu, vedoucí Organizačního oddělení ÚV  Čao Le-ťi a vedoucí Centra pro politický výzkum při ÚV Wang Junin.

Jak ještě před volbou Stálého výboru oznámil deník South China Morning Post, nebyl ani do nového ÚV zvolen jeden z nejbližších spolupracovníků Si Ťin-pchinga a vedoucí osobnost protikorupční kampaně v KS Číny Wang Čchi-šan.

Devětašedesátiletý Wang tak ztrácí i možnost pokračovat ve funkci předsedy Ústřední disciplinární komise zabývající se bojem s korupcí. Vedení strany i státu v Číně se již řadu let snaží dopadnout a dostat do vězení tisíce zkorumpovaných hospodářských i politických činitelů.

Podle informací South China Morning Post se novým předsedou Ústřední disciplinární komise pravděpodobně stane Čao Le-ťi. Korupce je jedním z hlavních čínských problémů: právě jí a zpronevěrami nejvíce trpí čínská armáda. Z korupce byli obviněni například i dva z bývalých místopředsedů Ústřední vojenské komise – oba generálplukovníci. První z nich zemřel v průběhu vyšetřování na rakovinu, druhý byl vojenským tribunálem odsouzen k doživotnímu vězení.

Na cestě ke společnosti střední prosperity

Během jednání 19. sjezdu KS Číny vytýčil Si Ťin-pching prioritní úkoly dalšího rozvoje Číny nikoli pouze na pět let, tedy do konání 20. sjezdu v roce 2022, ale na podstatně delší období. O několik málo dnů později, 24. října, pak agentura Reuters oznámila, že sjezd schválil doplnění stanov KS Číny s tím, že v nich bude uvedeno jméno současného vůdce strany a jeho politická ideologie.

Podle schváleného návrhu bude ve stanovách KS Číny uvedeno jméno Si Ťin-pchinga a „teorie Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými charakteristickými rysy v nové epoše“.

Až dosud byl „socialismus s čínskou specifikou“, bez odkazu na „novou epochu“ zformulovaný Teng Siao-pchingem na počátku čínských reforem, považován za základ ideologie čínské KS. „Socialismus s čínskou specifikou“ tak v sobě zahrnoval celé období vývoje dogmat KS Číny v „pomaocetungovské“ době.

Je samozřejmé, že se Siův plán v první řadě týká ekonomiky. Předpokládá, že Čína se během několika málo let vyrovná s chudobou a do roku 2035 v ní vznikne „středně prosperující společnost“. Tak byl tento záměr i ohlášen během 19. sjezdu KS.

Hlavní důraz bude v ekonomice kladen na stimulaci domácí poptávky a na nové technologie. Ideje socialismu však ČLR neopustí.

Čínský stát bude stimulovat banky k vytváření nových typů spotřebitelských úvěrů. Budou snížena cla na část spotřebního zboží, zvýší se počet bezcelních obchodů.

Je zaváděno placené volno a v souvislosti s tím jsou plánovány (vysoké) investice do infrastruktury domácího cestovního ruchu a do dopravy. „Musíme být připraveni na příchod epochy masové turistiky,“ uvedl ve svém projevu Si.

KS se dále zasadí za zjednodušení a formalizaci dosavadních omezení týkajících se změny trvalého bydliště, přihlášení k pobytu a podobně.

Je plánována renovace více než 6 milionů (státních) bytů ze zastaralého bytového fondu.

Nový desetiletý plán ekonomického rozvoje Číny počítá s výrazným vzestupem centrálních a západních provincií země. Úkolem rozvinutějších východních částí státu je „dosáhnout průlomu v oblasti institucionálních inovací, sjednotit plánování ekonomického rozvoje na moři a na souši“.

Jak Si Ťin-pching naznačil ve svém projevu, Čína je do roku 2035 schopna sesadit USA z pozice nejsilnější ekonomiky světa.

„Čínská ekonomika trvale dosahuje středně vysokých temp růstu a udržuje se v tomto ukazateli na jednom z čelných míst mezi významnými státy světa. Pokud jde o HDP, ten vzrostl z 54 bilionů jüanů na 80 bilionů (od r. 2013 – pozn. redakce Gazeta) a ČLR se tak dostala na 2. místo ve světě,“ uvedl Si. Dodal, že „podíl Číny na růstu světové ekonomiky již překročil hodnotu 30 %“.

Vedení státu očekává, že v letošním roce dosáhne ekonomický růst Číny téměř 7 %. Průměrný růst světové ekonomiky je přitom sotva poloviční.

Ivan Žukovskij

Překlad a úvod: mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: gazeta.ru

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru