Rusko, Írán a Ázerbájdžán plánují společný dopravní koridor, který změní pravidla hry

Západním médiím zcela uniklo prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. A není divu, jejich zrak se totiž upíral na nedávné vzplanutí neutichajícího sporu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o hornatou oblast Náhorního Karabachu. Sergej Lavrov po rozhovoru se svým íránským protějškem oznámil, že stavba Severo-jižního dopravního koridoru může začít. Koridor má vést podél Kaspického moře a do projektu se má zapojit i Ázerbájdžán. Rusko svými diplomatickými schopnostmi a rozvojem infrastruktury znovu trumflo Washington a jeho touhu po vedení válek k udržení rozpadající se hegemonie.

Ázerbájdžán 7. dubna stáhl z Náhorního Karabachu své jednotky z vojenského útoku podporovaného stále více zoufalým tureckým prezidentem Erdoganem. A stejného dne, pouze o několik hodin později Sergej Lavrov oznámil na zasedání v Baku zajímavou zprávu. Médiím řekl, že Rusko, Írán a Ázerbájdžán se shodly na tom, že započnou jednání o stavbě Severo-jižního dopravního koridoru. Byl u toho přítomen jak íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf, tak ázerbájdžánský ministr zahraniční Elmar Mammadyarov.

Projednali jsme materiální stránku naší spolupráce. Dohodli jsme se, že příslušné orgány začnou pracovat na praktické stránce projektu Severo-jižního dopravního koridoru, který povede podél západního pobřeží Kaspického moře. Na projektu budou spolupracovat ministerstva dopravy, která budou mít na starosti technické a finanční parametry. Spolupráce se týká také našich celních a konzulárních úřadů,“ uvedl Lavrov.

„Zlatý trojúhelník“

Rusko, Írán a Ázerbájdžán společně nakročily k dosažení největšího hospodářského prostoru v srdci Eurasie (Heartland), který na světě nemá obdoby. Termín Heartland používal Sir Halford Mackinder, jenž se významně angažoval v oblasti geopolitiky. Tímto termínem označoval oblast, která podle něho představovala hrozbu pro britské impérium a později pro americkou hegemonii.

Jednání o Severo-jižním dopravním koridoru začala už v roce 2002. Tento dopravní koridor má umožnit spojení Indie, Íránu a Ázerbájdžánu se zeměmi a trhy Eurasijské hospodářské unie (EAHU), součástí které jsou Arménie, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Bělorusko.

Severo-jižní dopravní koridor podstatně změní hospodářský prostor Eurasie. Povede totiž z Indie přes Írán, Ázerbájdžán a kolem Kaspického moře přímo do Moskvy a ještě dál.

Dopravní koridor změní ekonomiku v celé Eurasii i v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), jejíž členy jsou jak Rusko, tak Indie. Zbývajícími členy této strategicky důležité organizace jsou Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán. Pákistán a Indie se letos oficiálně staly plnohodnotnými členy SCO. Jelikož došlo k uvolnění sankcí, tak se předpokládá, že Íránu, nyní coby pozorovateli, bude letos nabídnuto plné členství v SCO.

Čínský prezident Si Ťin-pching podporuje toto plné členství Íránu, jak prohlásil v Teheránu v lednu 2016, kde byla taktéž dohodnuta íránská účast na projektu Nové hedvábné stezky, v jejímž čele stojí právě Čína. A tak byl vytvořen „zlatý trojúhelník“ Peking-Teherán-Moskva, který představuje ekonomický a geopolitický pokrok.

Ekonomika dopravního koridoru

Dokončení Severo-jižního dopravního koridoru výrazně pozmění hospodářský prostor celé Eurasie.

Náklady budou po tomto koridoru putovat po lodní, železniční i silniční trase. Tohoto spojení bude moci využívat Indie, Írán, Ázerbájdžán, Rusko, Střední Asie atd. Pokud se státy Evropské unie zachovají rozumně, přestanou podporovat současnou ukrajinskou vládu a upustí od sankcí proti Rusku, mohou koridor využít ve prospěch své ekonomiky. Nový koridor propojí jedny z největších měst na světě: Bombaj, Moskvu a Teherán. Dále také spojí dva přístavy v Kaspickém moři, íránský přístav Bandar Anzali s ruským přístavem Astrachaň, kde ústí řeka Volha.

V roce 2014 proběhl zkušební provoz prvních dvou tras. První trasa vedla z Bombaje do Baku přes íránský přístav v Hormuzském průlivu, který je kontrolním stanovištěm přívodu ropy z Perského zálivu a zkapalněného zemního plynu (LNG). Druhá trasa vedla z Bombaje přes Bandar Abbás, Teherán a íránský kaspický přístav Bandar Anzali do ruského přístavu Astrachaň. Cílem tohoto testování bylo zjistit, zda se na trasách nenacházejí zásadní zúžení.

Výsledky testů také ukázaly, že cena dopravy 15 tun nákladu z Indie do Ruska se snížila na 2 500 dolarů. Zkušební testy provedla Indická federace spedičních svazů, která zjistila, že tyto trasy jsou o 30 % méně nákladné a o 40 % kratší než stávající tradiční trasy. Současná trasa vede z Bombaje přes Rudé moře, Suezský průplav, Střední moře, Gibraltar a Lamanšský průliv do Petrohradu a následně do Moskvy. Už letmý pohled na mapu vám napoví, jak je tato trasa nechráněná a vydaná na pospas NATO či americkému vlivu.

Po státním převratu v únoru 2014 byla na Ukrajině zavedena pro-washingtonská vláda zkorumpovaných oligarchů a neonacistů, která měla narušit vztahy mezi Ruskem a EU a tímto i odstavit plány Severo-jižního koridoru na vedlejší kolej. Nyní ale projekt Nové hedvábné stezky nabývá konkrétní podoby a spolu se Severo-jižním dopravním koridorem vytváří ekonomicky, politicky a vojensky celistvý prostor.

Vše se třeba může rozvinout natolik, že historikové budou tu dobu nazývat Eurasijským stoletím. Americké století a jeho hegemonie po roce 1944 se rozpadá stejně jako Římská říše ve 4. století. Opět si můžeme všimnout toho, že Východ chce něco vybudovat, zatímco Západ všechno úspěšně ničí.

F. William Engdahl

Zdroj: journal-neo.org

Překlad: LR, Eurasia24.cz

photo credit: Road to nowhere in Iran via photopin (license)

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • Vladimir Putin navrhuje používat při mezinárodních platbách rubl
  Od slov k činům. Vladimir Putin dokazuje celému světu, že Rusko není žádnou izolovanou zemí. A to velmi důrazně.
  středa, 30 květen 2018 23:18 Přečteno 8747 krát
 • Zásadní slova Vladimira Putina. Hodlá odpoutat Rusko od dolaru
  Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že považuje za správný kurs k odpoutání ruské ekonomiky od dolaru.
  úterý, 08 květen 2018 23:06 Přečteno 8572 krát
 • Další kontura multipolárního světa: Írán se sbližuje s Eurasijskou unií
  Eurasijská hospodářská unie jako stále významnější blok multipolárního uspořádání světa dostala v minulých dnech nové stimuly k svému budoucímu rozšíření.
  úterý, 22 květen 2018 22:32 Přečteno 5278 krát
 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom
  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.
  středa, 13 červen 2018 10:22 Přečteno 5113 krát
 • Čínsko-ruské vazby sníží závislost obou zemí na USA a dolaru
  Velmi zajímavý rozhovor poskytl na nedávné čtvrté konferenci Rusko-čínského ekonomického dialogu v Pekingu čínskému deníku Global Times poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev. Hovořil mimo jiné o prohlubující se spolupráci dvou eurasijských obrů – Ruska a Číny – a jejich reakci na zvyšující se americkou agresivitu nejen v ekonomické oblasti.
  pondělí, 27 srpen 2018 00:35 Přečteno 3041 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru