„Krádež F-35“, Kalibr mířil přesně, záhadná katastrofa íránské rakety… Krátké zprávy EA24 (plus VIDEO)

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton se ukázal jako „skutečný bezpečnostní expert“. Vyjádřil totiž znepokojení nad tím, že čínská stíhačka páté generace…

Dlouho očekávaný start íránské nosné rakety Safir, která měla vynést na oběžnou dráhu pravděpodobně pozorovací satelit, skončil katastrofou. Družicové snímky odpalovací rampy jasně ukazují totálně zdemolované místo po mohutném výbuchu nebo požáru, k němuž došlo pravděpodobně nikoliv při samotném startu, ale ve finále jeho přípravy. Americký prezident Trump se (poněkud dvojsmyslně?) dušuje, že Spojené státy v katastrofě nemají prsty, a dodává, že Íránu přeje „vše nejlepší a hodně štěstí při určování toho, co se stalo na odpalovacím stanovišti“. Na íránských diskusních fórech bují dohady, že mohlo jít o odplatu za sestřelení dronu RQ-4A Global Hawk a tak podobně… Co se z toho vyvrbí?

Reklama

Ruská posádka tanku T-72B3M na nedávném tankovém biatlonu dokázala s tímto obrněncem dosáhnout neuvěřitelné rychlosti 84 kilometrů v hodině. Jedná se o rekord, protože nejvyšší dosud prokazatelně dosažená rychlost „dvaasedmdesátky“ činila 82 km/h. Uváděná „papírová“ maximální rychlost T-72 je přitom pouze 60 km/h.

Běloruský prezident Lukašenko údajně nepřijal pozvání Varšavy k účasti na připomínce 80. výročí začátku druhé světové války. Chce být solidární s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého Poláci vůbec nepozvali...

Pákistán provedl úspěšnou zkoušku balistické rakety Ghaznavi, schopné dopravit „různé typy náloží“ (tedy včetně jaderných) na vzdálenost až 290 kilometrů. Je otázkou krátkého času, kdy „symetricky“ odpoví Indie. Mimochodem v Metropolitní akademii v pákistánském Karáčí slavnostně pojmenovali jednu z učeben po bývalém severokorejském vůdci Kim Čong Ilovi…

Reklama

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton se ukázal jako „skutečný bezpečnostní expert“. Vyjádřil totiž znepokojení nad tím, že čínská stíhačka páté generace „vypadá podobně jako F-35“… „Protože tohle je F-35. Z velké části ji prostě ukradli,“ nechal se slyšet. Nic naplat, že právě čínský J-20 je mezi všemi projekty stealth stíhaček díky své „kachní“ koncepci naprostý originál. Podobnější americké „předloze“ je prototyp stíhačky FC-31, která ještě dlouho nebude ve výzbroji. Jenže soudě ze vzhledu ostatních projektů letounů páté generace, kradou asi všichni. Nebo že by fyzikální zákony byly jen americké?

Po nedávných zkouškách ponorkových balistických raket Bulava v Severním ledovém oceánu a v Barentsově moři teď Rusko v Černém moři otestovalo z lodi odpalovanou střelu s plochou dráhou letu Kalibr. Byla odpálena z lehké raketové korvety Vyšnyj Voloček třídy Bujan-M a po čtyřiasedmdesáti kilometrech přesně zasáhla námořní cíl:

Reklama

Geo, EA24

Foto: MO RF/YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama