Obchod, který pohne světem. První část S-400 je v Turecku (VIDEO)

Dlouho očekávaný okamžik nastal. Po měsících příprav, vyhrocených mediálních kampaní, vydírání a výhrůžek zpoza Atlantiku se v Turecku v pátek 12. července ocitly první komponenty ruských protiletadlových a protiraketových systémů S-400.

S první částí dodávky přistál na letecké základně poblíž Ankary An-124 Ruslan ruských vzdušných a kosmických sil. Rusko podle tamních agentur dodá S-400 do Turecka postupně ve třech etapách, kdy druhá etapa má následovat v blízké době. Zatímco první dvě etapy mají být uskutečněny s využitím velkokapacitních letadel, třetí várka z celkových více než 120 raket bude dopravena po moři.

Reklama

V Rusku mezitím probíhá školení a výcvik tureckých specialistů; jen v červenci a srpnu jím prochází na osmdesát příslušníků tureckých ozbrojených sil. Po kompletaci, dokončení výcviku obsluh a integraci s tureckou protivzdušnou obranou budou S-400 rozmístěny v blízkosti syrských hranic.

Turecká média dodávku moderních ruských zbraní hodnotí jako „důležitý důkaz reálné suverenity Turecka v otázkách zahraniční politiky a pořizování výzbroje“.

Na druhou stranu lze očekávat, že Spojené státy nepoleví v tlaku na Turecko ani po dokončení dodávky, kdy bezprecedentní rusko-turecký obchod může mít i zatím nepředvídatelné následky. Spojené státy prozatím de facto „odřízly“ Turecko od účasti na programu stealth letounu F-35, kdy z Turecka opakovaně zaznělo, že alternativou může být pořízení ruských letounů Su-57.

Prodej S-400 Turecku však má oponenty i v samotném Rusku. Zatímco zastánci obchodu tvrdí, že se Vladimiru Putinovi podařilo „vrazit klín“ mezi spojence v NATO, odpůrci argumentují tím, že jde o citlivé technologie, které se mohou po výměně politické garnitury v Turecku dostat do rukou potenciálních protivníků.

Jiní kritici zase hovoří v tom smyslu, že Rusko pomáhá tureckému prezidentovi Erdoganovi upevnit moc, kterou pak uplatňuje při rozšiřování tureckého vlivu na úkor Ruska v bývalých sovětských republikách na Kavkazu s ve střední Asii.

Reklama

ea24

Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama