Blíží se smíření Ruska s Ukrajinou? Dle Putina nevyhnutelně, signály přicházejí i z druhé strany

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl v poslední době nezvykle teplá slova o vztazích mezi Rusy a Ukrajinci. Jeho ukrajinský protějšek Vladimir Zelenskij zase zrušil vojenskou přehlídku v Kyjevě, která měla značný význam pro tamní nacionalisty.

Ruský prezident prohlásil, že sblížení s Ukrajinou je nevyhnutelné. A nejen to, Putin je přesvědčen, že Rusko a Ukrajina musí být spojenci.

Reklama

Myslím si, že je to nevyhnutelné. V každém případě. Je nevyhnutelné budování normálních, přátelských, řekl bych dokonce více než přátelských, spojeneckých vztahů. A nakonec dospějeme do stavu, o kterém jsem se zmínil. Sblížení je nevyhnutelné,“ řekl Putin v rozhovoru pro nový film amerického režiséra Olivera Stonea Revealing Ukraine (trailer k filmu můžete vidět zde).

Putin zopakoval, že Rusy a Ukrajince považuje za jeden národ a že dříve nebo později „zdravý rozum zvítězí“. Tehdy podle něj začne sbližování.

Týž den, kdy byly zveřejněny výňatky z Putinova rozhovoru, média publikovala rozhodnutí ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského nepořádat ke Dni nezávislosti Ukrajiny 24. srpna vojenskou přehlídku v Kyjevě.

Zelenskij označil přehlídku za „pompézní a určitě ne levnou“. Namísto toho hodlá vydělit 300 milionů hřiven (přes 10 milionů eur) na prémie pro ukrajinské vojáky. Podle ukrajinských médií tamní ministerstvo obrany nedokázalo spočítat, kolik loňská přehlídka stála.

Reklama

Podle kritiků byla nejenže drahá, ale především vůbec nevystihovala stav ukrajinské armády, kdy byla prezentována nová technika zařazená jen v jednotkových počtech a také ještě nehotové zbraňové systémy, vyvíjené výhradně pro zahraniční zákazníky.

Zelenskij ve svém prohlášení na facebooku také uvedl, že nechce oslavu Dne nezávislosti zrušit, ale že hodlá ukrajinský svátek připomenout v „jiném formátu“.

Zrušení přehlídky může mít také nikoliv bezvýznamný symbolický význam – loni při této příležitosti totiž poprvé coby součást oficiálního ceremoniálu zazněl pozdrav „Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!“, který byl v tomto spojení sloganem nechvalně proslulých ukrajinských nacionalistů v době druhé světové války.

ea24

Foto: repro YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama