Akademik Lomonosov vyplouvá. Hysterii okolo seriálu Černobyl navzdory

Rusko uvádí do provozu první plovoucí jadernou elektrárnu na světě. Revoluce v zásobování odlehlých míst planety energií je trnem v oku zájmovým skupinám, neziskovkám i médiím. V Rusku si všímají také podivuhodného načasování západní kampaně proti jaderné energetice i plavidlu samotnému.

Akademik Lomonosov se nyní v Murmansku připravuje na čtyři tisíce kilometrů dlouhou plavbu k Čukotce na severovýchodě Ruska. Zde má od podzimu vyrábět energii pro nejsevernější ruské město Pevek. Ačkoliv se jedná o odlehlý kout země, ruská vláda investuje do modernizace a rozšiřování tohoto přístavu.

Reklama

Pevek se tak stává klíčovým bodem severní mořské cesty, která získává strategický význam z ekonomického i vojenského hlediska. Současně je to region mimořádně bohatý na nerostné suroviny a samotný Pevek je centrem oblasti těžby energetických surovin, zlata, stříbra, mědi a dalších kovů.

Ruská vláda tak předpokládá, že se investice do plovoucí jaderné elektrárny v hodnotě zhruba půl miliardy dolarů bohatě vyplatí. Nejde přitom jen o zmíněný Pevek. Akademik Lomonosov může být první z řady podobných plavidel, které Rusku pomohu při využití širokého arktického pásu. To je ale v rozporu s představami dalších zemí, jež si dělají na tuto část světa nárok, včetně například USA, Kanady nebo Norska.

Akademik Lomonosov tak v posledních dnech čelil intenzivní kampani západních médií a neziskových organizací ve snaze přiřknout mu přezdívku „Černobyl na ledu“ nebo „Plovoucí Černobyl“. Tato mediální vlna prakticky bezprostředně navázala na divácky velmi úspěšný americko-britský televizní seriál Černobyl.

Reklama

Seriál měl obrovskou sledovanost i v Rusku, kde byl pozitivně hodnocen zejména mezi mladými diváky. Novinář a bloger Konstantin Sjomin naproti tomu poukazoval na snahu globálně zdiskreditovat jednak samotný Sovětský svaz a jednak jeho úspěchy na poli jaderné energetiky. Ty současné Rusko úspěšně rozvíjí, přičemž tvoří jeden z pilířů jeho energetické a ekonomické politiky na úkor Západu.

„Zůstaly ještě otázky, komu a proč byl seriál potřebný?“ ptal se na ta twitteru Sjomin poté, co se v západních médiích objevily uvedené přezdívky Akademika Lomonosova.

Ruská plovoucí jaderná elektrárna může být také velmi zajímavá pro rozvojové země a státy s méně přístupnými oblastmi. Bude schopna vyrábět dostatek energie pro město nebo oblast s počtem obyvatel okolo dvou set tisíc.

 Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 17. září 2019 a svátek má Naděžda.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama