Kubánský lídr v Rusku. Vrátí se Moskva na ostrov svobody?

Do Moskvy přicestoval na oficiální návštěvu kubánský lídr Miguel Díaz-Canel. Návštěva se uskutečnila na pozadí zhoršujících se vztahů mezi Kubou a Spojenými státy, kdy Bílý dům zařadil Kubu společně s Nikaraguou a Venezuelou mezi tzv. „trojku tyranie“. A uvalil na ni další sankce.

Z ruské strany lze naopak sledovat snahu o posílení vztahů s Kubou. Moskva poskytne Havaně půjčku 50 milionů dolarů na pořízení vojenského vybavení. A po ohlášeném vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) ze strany USA začíná být znovu aktuální otázka stálé ruské vojenské přítomnosti na Kubě.

Jak se nedávno nechal slyšet generál Vladimir Šamanov, tato varianta je už zvažována a diskutována. Týká se především obnovení provozu (po nezbytné modernizaci) výzvědného centra v Lourdes.

Čím silněji budou USA na Kubu tlačit, tím větší bude mít Havana motivaci hledat pomoc v zahraničí – a scénář ruské vojenské přítomnosti na ostrově svobody je dobře znám už z minulosti.

Jinou otázkou je, bude-li Rusko bezprostředně prosazovat podobnou variantu, nebo se omezí na předběžné dohody pro případ dalšího zhoršení vztahů s USA, kdy vznikne potřeba rozvinout vojenskou infrastrukturu poblíž amerických hranic.

Vzhledem k předpokladu dalších rozhovorů o smlouvě INF a poté také o START-3 může být scénář ruské vojenské přítomnosti na Kubě přenesen do střednědobého horizontu.

Stojí také za zmínku, že Rusko aktivně podpořilo přijetí další rezoluce Valného shromáždění OSN s požadavkem ukončit obchodní blokádu Kuby. Pro přijetí rezoluce hlasovalo 189 zemí, proti byly pouhé dvě: USA a Izrael.

Jak prohlásila končící velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová, „Spojené státy se nebojí toho, že by se ocitly v izolaci v OSN nebo kdekoliv jinde“. Tedy kam to všechno zašlo: zpočátku se hovořilo o izolaci Ruska v OSN – a nyní Spojené státy prohlašují, že se nebojí izolace, v níž se samy ocitly.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je středa 17. července 2019 a svátek má Martina.
 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru