Od výhrůžek k činům. USA a Turecko se začínají bolestivě kousat

Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem dostaly podobu nejvážnějšího konfliktu mezi „aliančními spojenci“ za několik posledních desetiletí. Blogosféra si v této souvislosti všímá významu uzavření kontraktu na dodávku ruských protivzdušných systémů S-400 do Turecka.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že jeho země omezí dovoz elektroniky vyrobené americkými firmami. „Budeme bojkotovat elektroniku americké výroby. Mají svůj iPhone. Ale je tady také Samsung a také my máme svůj vlastní (smartphone) Venus Vestel,“ cituje Erdogana deník Hurriyet.

Reklama

„Máme možnost realizovat dva druhy opatření – jedno v ekonomice, druhé pak politické. Zvolili jsme opatření v oblasti ekonomiky a hodláme v nich pokračovat. Ještě důležitější je ale podle mého názoru ochrana naší silné politické pozice,“ zdůraznil Erdogan.

Již předtím Erdogan prohlásil, že Turecko je připraveno obchodovat se svými největšími partnery v regionu – Čínou, Ruskem, Íránem a Ukrajinou – v národních měnách. Pokud evropské státy projeví zájem zbavit se „okovů“ dolaru, je i s nimi Ankara připravena obchodovat v národních měnách, uvedl.

Jako odpověď na to poslaly USA zpátky do Turecka jeho vojenské piloty přeškolující se na pilotáž letounů F-35. Spojené státy navíc Turecku prozatím nedodají dvě tato již zaplacená letadla. Dodávku hodlají zadržovat ještě další tři měsíce, ale vzhledem k dynamice zhoršování vztahů v rámci začínající války vzájemných sankcí bude zákaz dodávek s největší pravděpodobností prodloužen.

Podle blogu Colonel Cassad se nedávno uzavřená smlouva Ruska s Tureckem na dodávku protivzdušného komplexu S-400 jeví jako „geniální krok, jehož důsledkem je výrazné narušení americko-tureckých vztahů a zahájení sankční války mezi členy NATO“.

Stejně tak je pozoruhodná Erdoganova hrozba Spojeným státům, že „vyžene“ americké vojáky ze země nebo že pro USA výrazně zvýší poplatky za pronájem vojenské letecké základny Incirlik, uvádí blog. Současně s trendem prudkého zhoršování vztahů mezi „aliančními spojenci“ připomíná výrazné posilování kontaktů Turecka s Čínou a Ruskem.

mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 16. září 2019 a svátek má Ludmila.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama