Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně

Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval i s těmi: Spojenými státy, jejich evropskými vazaly i Izraelem.

Západ podle něj stále systematicky brání ukončení krvavého konfliktu. „V odpověď na úspěchy syrské armády, na rozvinutí politického procesu a celkové zlepšení situace směrem ke stabilitě se naši protivníci snaží oddálit naše vítězství. Je to především Západ vedený USA a jejich loutky v Evropě, v našem regionu a jejich žoldáci v Sýrii,“ řekl syrský prezident v rozhovoru pro RT.

„Oni podporují teroristické skupiny, pomáhají jejich čerstvým silám pronikat do Sýrie a staví překážky politickému procesu. Naším úkolem je jednat rychleji než oni. A já si myslím, že v tom jsme úspěšní. Nebudu uvádět přesné termíny, nicméně že se k tomu (k vítězství) přibližujeme, je očividné,“ pokračoval.

Popsal i situaci Spojených států, která se podle něj vyvíjí zcela v rozporu s jejich původními záměry: „Poté, co jsme svobodili Aleppo a Dajr az-Zaur, Homs a nyní i Damašek, Spojeným státům zůstává stále méně karet. Jejich hlavním trumfem byla Fronta An-Nusrá, kterou nazývali ‚umírněnou' do té doby, dokud se nevyjasnilo, že to je ta stejná Al-Kájda, se kterou by Spojené státy měly bojovat. Vznikl skandál a Američané začali vyhledávat novou kartu.“

Tou se podle Asada staly Syrské demokratické síly (SDS), které po porážce všech teroristických skupin budou stát v ozbrojené opozici proti legitimní vládě. „Tento problém hodláme řešit jedním ze dvou způsobů. Zaprvé jsme otevřeni rozhovorům. Vždyť většina členů SDS jsou Syřané. A my předpokládáme, že oni také mají rádi svoji zemi a nepřejí si být loutkami zahraničních sil. Takže výchozí pozice máme společné. My všichni nedůvěřujeme Američanům, a to nikoliv první desetiletí, nikoliv kvůli válce. Celou dobu říkají jedno, ale dělají druhé. Takže jednou variantou je žít spolu jako přátelé s přáteli, jako Syřané se Syřany,“ řekl Asad a nastínil i druhou možnost.

„Ale jestli rozhovory ničeho nedosáhneme, budeme pokračovat v osvobozování území silou. Jiné varianty prostě nemáme, bez ohledu na americkou přítomnost. Je to naše země a osvobozovat ji je naše právo, náš dluh. Američané musí odejít, dříve nebo později se tak stane. Vtrhli do Iráku bez jakéhokoliv právního opodstatnění a podívejte se, co z toho vzešlo. (…) Irák není výjimkou, je to také Sýrie. Národy našeho regionu už nestrpí další zahraniční vměšování,“ zdůraznil.

Hovořil také o nedávném raketovém úderu na Sýrii, kdy pozice Ruska podle jeho slov zabránila mnohem větší katastrofě: „Souviselo to s pozicí Moskvy. Rusové tehdy otevřeně prohlásili, že jsou připraveni ničit místa vypuštění raket. Podle našich informací – důkazy nemáme, pouze spolehlivé informace – oni (Západ) zvažovali variantu provedení komplexního úderu na celém území Sýrie. A právě tato hrozba přinutila Západ přijmout mnohem skromnější opatření.“

Bašár Asad pro RT komentoval rovněž skutečnost, že Izrael v poslední době zintenzivnil bombardování syrské vojenské infrastruktury s tvrzením, že přítomnost Íránu v Sýrii ohrožuje jeho vlastní bezpečnost: „Izraelské ospravedlnění vzdušných úderů, založené na předpokládaných íránských aktivitách, je lež. U nás nejsou íránská vojska. Vždy jsme říkali, že u nás jsou íránští důstojníci, ale oni pracují společně s naší armádou. Izraelci po desetiletí v tomto regionu zabíjejí a okupují, ale obvykle to dělají bez hrozby. Proč tedy nyní takovým způsobem vyhrožují? Je to panika, svého druhu pocit hysterie, protože ztrácejí své drahé An-Nusry a IS. Proto poslední dobou Izrael propadá panice a my jejich pocit chápeme.“

Podotkl však, že roste schopnost Sýrie bránit se útokům. „Naše protivzdušná obrana je mnohem silnější než dříve. Díky ruské podpoře i nedávným napadením ze strany Izraelců a Američanů a také Britů a Francouzů jsme dokázali, že se nacházíme v lepší situaci než na počátku občanské války před sedmi lety. Abychom mohli bránit suverenitu Sýrie, je nezbytné zdokonalovat naši protivzdušnou obranu. To je to jediné, co můžeme dělat a také to děláme,“ dodal syrský prezident.

Geo, Eurasia24.cz

Zdroj a foto (repro): © RT

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

  • Polsko žádá miliardy: Evropská unie se může dramaticky zmenšit
    Polexit – během uplynulých dní zaznívalo toto nové slovo prakticky ve všech evropských sdělovacích prostředcích. Do éteru jej vypustil předseda Evropské komise Donald Tusk, který během tiskové konference ve Varšavě varoval před možností odchodu Polska z EU.
    úterý, 20 listopad 2018 22:02 Přečteno 5604 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru