Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu

Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.

Lídr chavistů získal téměř 68 procent hlasů, zatímco jeho hlavní konkurent Falcón měl jen kolem 21 procent příznivců.

Stejně jako USA, které ještě před ukončením hlasování odmítly výsledek venezuelských voleb uznat, neuznal jejich výsledky ani Madurův protivník, který se odvolal na „narušení pravidel během přípravy voleb i během vlastního hlasování“.

Přes všechny vnější tlaky se tak Madurovi podařilo projít nejhorší etapou ekonomické krize, úpadkem autority vládnoucí strany, masovými protesty i snahami o vojenský převrat a zajistit si pokračování svých prezidentských pravomocí až do roku 2025.

Významným rozdílem těchto voleb oproti předcházejícím byla skutečnost, že v minulých volbách zvítězil Maduro větším rozdílem – měl totiž ještě za zády mohutný stín Hugo Cháveze, na což tehdy hlasitě poukazovala opozice. V těchto volbách tedy nebyl Madurův odstup od protivníků tak velký.

Výsledek volebního klání však určila nejen Madurova politika, ale i politický bojkot voleb ze strany části opozice, díky které dosáhla účast ve volbách jen 46 procent. Část lidí k volbám nepřišla v očekávání Madurova jasného vítězství, avšak část uposlechla výzvy opozice, aby volby bojkotovala.

Bez ohledu na nízkou účast však opozice vlastně pomohla Madurovi získat slušně vysoké procento hlasů. Jeho příznivci se dokázali včas a lépe zmobilizovat, zatímco v řadách opozice i nadále vládl zmatek a rozbroje způsobené posledním politickým propadákem v regionálních volbách.

Maduro tak v těchto volbách všem dokázal, že podporu ve formě Chávezova odkazu už nepotřebuje – totiž že se během funkčního období dokázal stát plnohodnotným, samostatným lídrem s podporou lidu, podepřenou jeho vlastními činy.

Ani Madurovo jasné vítězství však neznamená, že se USA vzdají svých snah o změnu vlády ve Venezuele a změnu jejího směřování. S největší pravděpodobností se dočkáme nových sankcí a další agresívní kampaně v médiích – to vše s cílem další démonizace chavistů i Madura samotného. Nízká účast ve volbách pak bude využita jako nástroj popření legitimity výsledků voleb.

Ani chavisté nemají žádný čas na oddych: země se potácí v řadě ekonomických a sociálních problémů a pokud se je nepodaří vyřešit, bude velmi těžké udržet vysokou mobilizaci obyvatel vůči vnějšímu ohrožení. Jen před nedávnem tak důsledky nespokojenosti obyvatel tvrdě pocítil Írán.

Dokud však bude mít Maduro podporu lidu, podaří se americkému imperialismu plány jen těžko realizovat a země bude v kurzu Huga Chávéze pokračovat. A to je pro Čínu a Rusko dostatečně dobrá zpráva.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6262 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5390 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru