Stahování smyček okolo Ruska a Íránu: Američané budou mít přístup i do Kaspiku

Nedávného setkání prezidentů USA a Kazachstánu Donalda Trumpa a Nursultana Nazarbajeva otevřelo cestu Spojeným státům k vojenské přítomnosti na břehu Kaspického moře – ve strategicky významné oblasti v těsné blízkosti Ruska a Íránu současně.

Z formálního hlediska se hovoří pouze o využití dvou přístavů Kazachstánu pro přepravu speciálních nákladů americkým vojenským námořnictvem po trase z Gruzie a Ázerbájdžánu napříč Kaspickým mořem do Kazachstánu a dále pak po železnici přes Uzbekistán do Afghánistánu.

Horní komora kazašského parlamentu ratifikovala příslušnou dohodu nedávno, 19. dubna. Její podpis prezidentem Kazachstánu Nursultanem Nazarbajevem je očekáván v nejbližších dnech.

„Do seznamu kontrolních (hraničních a celních) bodů byly doplněny přístavy Aktau a Kuryk. Úprava je výhradně v zájmu Kazachstánu jako strategického partnera USA,“ prohlásil kazašský ministr zahraničních věcí Kajrat Abdrachmanov.

Přeloženo do srozumitelného jazyka se však přístavy Aktau a Kuryk stávají vojenskými body USA na území Republiky Kazachstán. A to v Kaspickém moři, v oblasti zájmů Ruské federace a Islámské republiky Írán. Pohádky o „tranzitu nákladů“ nejsou ničím jiným, než předzvěstí americké vojenské přítomnosti v oblasti Kaspiku.

„Dohoda o využívání kaspického přístavu Aktau byla uzavřena po setkání prezidentů Kazachstánu a USA Nursultana Nazarbajeva a Donalda Trumpa. Americká strana za to odblokovala aktiva Národního fondu Kazachstánu, která byla uložena v USA a byla zablokována na základě žaloby moldavského obchodníka Anatolije Stati,“ uvádí zpravodajská agentura Novorossija.su.

Setkání prezidentů Spojených států a Kazachstánu se uskutečnilo letos v lednu. Trump ocenil Nazarbajevovy postoje a dokonce jej nazval „cenným přítelem“. Ten pak ohlásil „novou éru“ vzájemných vztahů Astany a Washingtonu „na úrovni rozšířeného strategického partnerství mezi oběma zeměmi“.

 „Naše strategické partnerství pozvednuté na úroveň partnerství rozšířeného jako důsledek oficiální návštěvy prezidenta Republiky Kazachstán Nursultana Nazarbajeva v USA je dnes naplněno konkrétním obsahem,“ optimisticky ukončil své vystoupení kazašský ministr zahraničí Abdrachmanov (bývalý velvyslanec Kazachstánu v Izraeli a stálý představitel Kazachstánu při OSN).

Ruský politolog, orientalista, ředitel kulturních, vědeckých a vzdělávacích projektů Centra pro tradiční kultury a vedoucí strategického plánování Asociace přeshraniční spolupráce Alexander Sobjanin označil americko-kazašskou dohodu za „vojensko-politický průlom amerických zájmů“.

Zdůraznil přitom, že „současný obrat Kazachstánu směrem k USA má „protiruský charakter“ a že „přítomnost jakéhokoli plavidla USA s vojenským nebo i nevojenským nákladem na hladině Kaspického moře je krajně nežádoucí“.

„Využívání přístavů Aktau a Kuryk pro americký vojenský tranzit může vážně narušit již tak křehkou architekturu bezpečnosti v oblasti Kaspiku. Za situace současné americko-ruské a dlouholeté americko-íránské konfrontace je a bude americká přítomnost, byť by i byla tranzitní, schopna vyvolávat silnou podrážděnost jak Moskvy, tak i Teheránu,“ uvedl doktor historických věd a řádný člen Ruské geografické společnosti Alexandr Kňazev.

Přístav Aktau je moderní, víceúčelový terminál a součást Transkaspické mezinárodní dopravní cesty. Leží u stejnojmenného města postaveného „na zelené louce“ ve vyprahlé pustině z rozhodnutí vedení tehdejšího SSSR a původně nesl název Ševčenko. Aktau/Ševčenko je centrem Mangystauské oblasti, dříve nazývané oblast Mangyšlakská.

Také přístav Kuryk a stejně pojmenovaná obec leží v Mangystauské oblasti, a to ve stejné zátoce jižně od přístavu Aktau, v místě s příznivějším počasím a podmínkami pro nakládací a vykládací práce. V dubnu 2015 zde byla zahájena výstavba velkého trajektového komplexu s univerzálním přístavištěm schopným přijímat všechny druhy plavidel. První část výstavby již byla dokončena.

Zdroj: zavtra.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

  • Polsko žádá miliardy: Evropská unie se může dramaticky zmenšit
    Polexit – během uplynulých dní zaznívalo toto nové slovo prakticky ve všech evropských sdělovacích prostředcích. Do éteru jej vypustil předseda Evropské komise Donald Tusk, který během tiskové konference ve Varšavě varoval před možností odchodu Polska z EU.
    úterý, 20 listopad 2018 22:02 Přečteno 5628 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru