Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil

Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný a hrubě přeceňovaný.

„Všech 105 střel zasáhlo svůj cíl,“ začal tvrdit Pentagon nedlouho poté, co ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že ze 103 vypálených raket s plochou dráhou letu se podařilo syrské protivzdušné obraně zneškodnit 71 a částečně tak odrazit západní agresi vedenou z moře a ze vzduchu. Zatímco Američané nehovořili o úderech na vojenská letiště, Rusové informovali o útocích na šest konkrétních leteckých základen, přičemž drtivou většinu střel měla zneškodnit syrská protivzdušná obrana.

Reklama

Úder Západu tentokrát vůbec nebyl „slabý“, jak se snaží (i sami sobě) stále ještě namluvit notně nalomení fanoušci Donalda Trumpa. Koordinovaný úder stovkou křídlatých raket, z nichž každá má bezmála půltunovou bojovou část, opravdu není málo, obzvláště v kontextu brutálního porušení mezinárodního práva.

Stoprocentní spolehlivost při takovém počtu odpálených střel je krajně nepravděpodobná sama o sobě. Ale aby 105 střel ze 105 odpálených „zasáhlo svůj cíl“ v podmínkách působení vysoce aktivní, husté, zmodernizované a dobře vycvičené syrské PVO a při silném rušení syrskými i ruskými prostředky radioelektronického boje, takové tvrzení se mírou pravdivosti rovná informaci, že „zvíře Asad zaútočil chemickými zbraněmi na maličké děti v oblasti, kterou už měl v dané době pod kontrolou“.

Pentagonu a Donaldu Trumpovi do jejich lží o „dokonalém útoku krásnými a chytrými střelami“ navíc hodil vidle i jindy servilní prodavač textilu z Coventry Rami Abdel Rahman, tedy Syrská observatoř pro lidská práva, který „potvrdil“ sestřel 65 raket.

Řada lidí na světě si dala práci s analýzou Pentagonem zveřejněných snímků napadených objektů a informací přímo ze Sýrie, kterými se hemží sociální sítě. Hlavní část úderu – podle oficiálních informací – měla cílit na objekty „spojené se syrským chemickým programem“, konkrétně sklady chemických zbraní a podzemní bunkry v blízkosti Homsu a vědeckovýzkumný komplex Barzeh v severní části Damašku.

Z analýz mimo jiné vyplývá, že pokud skutečně „všech 105 střel zasáhlo svůj cíl“, 76 z nich dopadlo na poslední z uvedených cílů, středisko Barzeh. Což by vypadlo asi takto:

Pro představu velikosti prostoru i způsobených škod zde je záběr z místa po útoku.

Co z toho plyne? I pokud by byla pravda „někde mezi“ ruskou a americkou verzí, mýtus o strašlivosti „dlouhého klacku“ Západu v podobě stand-off munice, tedy dalekonosných zbraní s plochou dráhou letu odpálených mimo možnost ohrožení jejich nosičů, je pryč. Je pravda, že tento „dlouhý klacek“ dokázal zlomit hřbet dezorganizované PVO Iráku, oslabené PVO Jugoslávie a prakticky neexistující PVO Libye. Ale ze Sýrie se stává úplně jiná liga (viz video níže).

Pokud se syrská obrana má stát etalonem PVO zemí, jež jsou ochotny a schopny postavit se Západu, dny bezmezného řádění globálního teroristy („policajta“) jsou u konce. Jestliže chtěl Donald Trump syrským útokem ukázat svaly severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi před jejich plánovaným setkáním a názorně mu prezentovat, jak by to asi vypadalo, kdyby si lídr KLDR dovolil odporovat, nejspíš dosáhl opaku.

S výjimkou Panciru a Buku KLDR disponuje všemi protivzdušnými prostředky, které byly zapojeny do obrany Sýrie. Také v Severní Koreji byly komplexy, dodané ještě na sklonku existence SSSR, zmodernizovány, země má značné zásoby raket (které pravděpodobně dokáže vyrábět jako kopie) stacionárních i mobilních systémů PVO, tisíce lokálně vyráběných přenosných střel (na bázi rusých kompletů Igla) a především: sériově vyrábí Pon'gae-5, analog obávaného ruského sytému S-300 s prokázanou schopností zasáhnout malorozměrný cíl na vzdálenost 150 kilometrů. V případě napadení KLDR lze navíc počítat s podporou Číny při vedení radioelektronického boje (obdobně jako Rusko pomáhá Sýrii), protože je to právě Čína, o kterou Američanům v souvislosti s Koreou jde.

Až dosud byla řeč o systémech, které technologicky spadají do 70. nebo 80. let minulého století. Současné Rusko buduje mnohovrstvou protivzdušnou obranu, která bude už v brzké budoucnosti disponovat další generací těchto zbraní, počínaje novými komplexy „krátkého“ dosahu Pancir-SM a konče „kosmickými“ S-500. Už teď je ruská PVO ve stavu, kdy by podobný útok „dlouhým klackem“ nadělal mnohem větší škodu útočníkovi než bráněnému.

Většina Američanů, Britů a Francouzů se to asi nikdy nedozví, ale poslední nepovedené dobrodružství Západu v Sýrii přišlo chudáky daňové poplatníky (zejména v USA) na skoro čtvrt miliardy dolarů.

Reklama

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Twitter/WaelAlRussi, charly015.blogspot.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(23 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama