Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil

Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný a hrubě přeceňovaný.

„Všech 105 střel zasáhlo svůj cíl,“ začal tvrdit Pentagon nedlouho poté, co ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že ze 103 vypálených raket s plochou dráhou letu se podařilo syrské protivzdušné obraně zneškodnit 71 a částečně tak odrazit západní agresi vedenou z moře a ze vzduchu. Zatímco Američané nehovořili o úderech na vojenská letiště, Rusové informovali o útocích na šest konkrétních leteckých základen, přičemž drtivou většinu střel měla zneškodnit syrská protivzdušná obrana.

Úder Západu tentokrát vůbec nebyl „slabý“, jak se snaží (i sami sobě) stále ještě namluvit notně nalomení fanoušci Donalda Trumpa. Koordinovaný úder stovkou křídlatých raket, z nichž každá má bezmála půltunovou bojovou část, opravdu není málo, obzvláště v kontextu brutálního porušení mezinárodního práva.

Stoprocentní spolehlivost při takovém počtu odpálených střel je krajně nepravděpodobná sama o sobě. Ale aby 105 střel ze 105 odpálených „zasáhlo svůj cíl“ v podmínkách působení vysoce aktivní, husté, zmodernizované a dobře vycvičené syrské PVO a při silném rušení syrskými i ruskými prostředky radioelektronického boje, takové tvrzení se mírou pravdivosti rovná informaci, že „zvíře Asad zaútočil chemickými zbraněmi na maličké děti v oblasti, kterou už měl v dané době pod kontrolou“.

Pentagonu a Donaldu Trumpovi do jejich lží o „dokonalém útoku krásnými a chytrými střelami“ navíc hodil vidle i jindy servilní prodavač textilu z Coventry Rami Abdel Rahman, tedy Syrská observatoř pro lidská práva, který „potvrdil“ sestřel 65 raket.

Řada lidí na světě si dala práci s analýzou Pentagonem zveřejněných snímků napadených objektů a informací přímo ze Sýrie, kterými se hemží sociální sítě. Hlavní část úderu – podle oficiálních informací – měla cílit na objekty „spojené se syrským chemickým programem“, konkrétně sklady chemických zbraní a podzemní bunkry v blízkosti Homsu a vědeckovýzkumný komplex Barzeh v severní části Damašku.

Z analýz mimo jiné vyplývá, že pokud skutečně „všech 105 střel zasáhlo svůj cíl“, 76 z nich dopadlo na poslední z uvedených cílů, středisko Barzeh. Což by vypadlo asi takto:

Pro představu velikosti prostoru i způsobených škod zde je záběr z místa po útoku.

Co z toho plyne? I pokud by byla pravda „někde mezi“ ruskou a americkou verzí, mýtus o strašlivosti „dlouhého klacku“ Západu v podobě stand-off munice, tedy dalekonosných zbraní s plochou dráhou letu odpálených mimo možnost ohrožení jejich nosičů, je pryč. Je pravda, že tento „dlouhý klacek“ dokázal zlomit hřbet dezorganizované PVO Iráku, oslabené PVO Jugoslávie a prakticky neexistující PVO Libye. Ale ze Sýrie se stává úplně jiná liga (viz video níže).

Pokud se syrská obrana má stát etalonem PVO zemí, jež jsou ochotny a schopny postavit se Západu, dny bezmezného řádění globálního teroristy („policajta“) jsou u konce. Jestliže chtěl Donald Trump syrským útokem ukázat svaly severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi před jejich plánovaným setkáním a názorně mu prezentovat, jak by to asi vypadalo, kdyby si lídr KLDR dovolil odporovat, nejspíš dosáhl opaku.

S výjimkou Panciru a Buku KLDR disponuje všemi protivzdušnými prostředky, které byly zapojeny do obrany Sýrie. Také v Severní Koreji byly komplexy, dodané ještě na sklonku existence SSSR, zmodernizovány, země má značné zásoby raket (které pravděpodobně dokáže vyrábět jako kopie) stacionárních i mobilních systémů PVO, tisíce lokálně vyráběných přenosných střel (na bázi rusých kompletů Igla) a především: sériově vyrábí Pon'gae-5, analog obávaného ruského sytému S-300 s prokázanou schopností zasáhnout malorozměrný cíl na vzdálenost 150 kilometrů. V případě napadení KLDR lze navíc počítat s podporou Číny při vedení radioelektronického boje (obdobně jako Rusko pomáhá Sýrii), protože je to právě Čína, o kterou Američanům v souvislosti s Koreou jde.

Až dosud byla řeč o systémech, které technologicky spadají do 70. nebo 80. let minulého století. Současné Rusko buduje mnohovrstvou protivzdušnou obranu, která bude už v brzké budoucnosti disponovat další generací těchto zbraní, počínaje novými komplexy „krátkého“ dosahu Pancir-SM a konče „kosmickými“ S-500. Už teď je ruská PVO ve stavu, kdy by podobný útok „dlouhým klackem“ nadělal mnohem větší škodu útočníkovi než bráněnému.

Většina Američanů, Britů a Francouzů se to asi nikdy nedozví, ale poslední nepovedené dobrodružství Západu v Sýrii přišlo chudáky daňové poplatníky (zejména v USA) na skoro čtvrt miliardy dolarů.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: Twitter/WaelAlRussi, charly015.blogspot.com

loading...

Ohodnotit článek
(23 hlasujících)

Přečtěte si

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu

  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6096 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5363 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5280 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5273 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2379 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru