Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti

O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

Izraelský útok na syrskou základnu T4 v Homsu v noci z neděle 8. na pondělí 9. dubna měl evidentě několik účelů. Jednak to byla likvidace příslušníků Íránských revolučních gard, kteří na základně pobývali. Dále to bylo odhalení frekvencí a pozic ruských a syrských protivzdušných systémů a jejich komponentů. A konečně reálná schopnost syrské PVO poradit si s hromadným útokem střel s plochou dráhou letu.

Rovněž z uvedeného důvodu Izraelci k útoku použili střely Delilah, kterých podle ruského ministerstva obrany odpálili celkem osm, přičemž pět jich měla zneškodnit syrská PVO s využitím ruských krátkodosahových systémů Pancir-S1 (viz VIDEO níže). Střely Delilah byly odpáleny z dvou úderných letounů F-15I nad Libanonem, tedy mimo syrský vzdušný prostor.

Ačkoliv je letová hladina Delilahu mnohem vyšší než v případě amerického Tomahawku, další charakteristiky obou zbraní – jako rychlost, dráha letu, radarová odrazná plocha – jsou podobné, takže cílem útoku mohlo být prověření schopnosti eliminovat hromadný útok podzvukových střel s plochou dráhou letu.

Od amerického útoku na základnu Šajrat (s využitím naprosto stejně trapně vykonstruované smyšlenky o „odpovědnosti za chemický útok“) uplynul přesně rok a Rusové za tu dobu dodali Sýrii další, nikoliv bezvýznamné množství komplexů Pancir-S1. Nejnovější informace z ruských zdrojů říkají, že syrská PVO disponuje už čtyřiceti těmito účinnými, vysoce mobilními kombinovanými systémy.

To je za podmínek omezeného, jednorázového útoku dostatečné množství k ochraně strategický důležitých vojenských objektů, které jsou v hledáčku Pentagonu. Ten nyní pravděpodobně důkladně analyzuje výsledky izraelské operace a zvažuje prostředky k provedení útoku.

Pokud k němu dojde, pravděpodobně bude veden z teritorií mimo území a vzdušný prostor Syrské arabské republiky – a právě s využitím střel s plochou dráhou letu, ať už se jedná o letecké zbraně AGM-158 JASSM nebo známé střely BGM-109 Tomahawk.

Jak aktuálně uvádí letecký publicista Babak Taghvaee, který situaci na Blízkém východě permanentně sleduje, Američané mají připravených k odpalu 60 střel Tomahawk ve vypouštěcích zařízeních torpédoborce USS Donald Cook (DDG-75), který se nyní nachází ve východní části Středozemního moře, zhruba sto kilometrů od syrského pobřeží.

Babak Taghvaee s využitím informátorů rovněž monitoruje pohyb ruských letadel, které zvýšily svoji aktivitu v pobřežní oblasti, konkrétně Su-24M, Su-30SM a Su-34. Tyto letouny mohou nést prostředky radioelektronického boje (REB), účinné proti palubním systémům amerických bojových plavidel ve Středozemním moři. V oblasti se také pohybuje ruský výzvědný letoun Il-20M, určený k získávání informací z komunikačních prostředků a k monitoringu činnosti radiolokátorů protivníka.

Rusko v minulých týdnech posílilo protivzdušnou a protiraketovou obranu v Sýrii. Koncem ledna přibyly do blízkovýchodní země další systémy S-400. Přinejmenším dva komplexy byly dopraveny letecky na základnu Hmímím, další dva pak lodí do přístavu Tartús. Ruské instalace v Sýrii jsou chráněny víceúrovňově – střelami středního a dlouhého dosahu komplexu S-400 a krátkodosahovými systémy Pancir-S1 s řízenými střelami a rychlopalnými automatickými kanony.

Rusko rovněž v Sýrii v uplynulých dvou a půl letech rozvinulo a aktivovalo prvky pozemního systému radioelektronického boje.

Na základně Hmímím se nyní nachází osm letounů Su-24M, sedm Su-25SM, čtyři Su-34 a už dvanáct Su-30SM. Poslední uvedený typ nyní létá mise Combat Air Patrol se zvýšeným nákladem protiletadlových řízených střel, konkrétně v konfiguraci se čtyřmi krátkodosahovými R-73E, dvěma R-27R a nově čtyřmi R-77-1 středního dosahu.

Geo, Eurasia24.cz

‏Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu

  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6096 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5363 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5280 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5273 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2379 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru