Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti

O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

Izraelský útok na syrskou základnu T4 v Homsu v noci z neděle 8. na pondělí 9. dubna měl evidentě několik účelů. Jednak to byla likvidace příslušníků Íránských revolučních gard, kteří na základně pobývali. Dále to bylo odhalení frekvencí a pozic ruských a syrských protivzdušných systémů a jejich komponentů. A konečně reálná schopnost syrské PVO poradit si s hromadným útokem střel s plochou dráhou letu.

Reklama

Rovněž z uvedeného důvodu Izraelci k útoku použili střely Delilah, kterých podle ruského ministerstva obrany odpálili celkem osm, přičemž pět jich měla zneškodnit syrská PVO s využitím ruských krátkodosahových systémů Pancir-S1 (viz VIDEO níže). Střely Delilah byly odpáleny z dvou úderných letounů F-15I nad Libanonem, tedy mimo syrský vzdušný prostor.

Ačkoliv je letová hladina Delilahu mnohem vyšší než v případě amerického Tomahawku, další charakteristiky obou zbraní – jako rychlost, dráha letu, radarová odrazná plocha – jsou podobné, takže cílem útoku mohlo být prověření schopnosti eliminovat hromadný útok podzvukových střel s plochou dráhou letu.

Od amerického útoku na základnu Šajrat (s využitím naprosto stejně trapně vykonstruované smyšlenky o „odpovědnosti za chemický útok“) uplynul přesně rok a Rusové za tu dobu dodali Sýrii další, nikoliv bezvýznamné množství komplexů Pancir-S1. Nejnovější informace z ruských zdrojů říkají, že syrská PVO disponuje už čtyřiceti těmito účinnými, vysoce mobilními kombinovanými systémy.

To je za podmínek omezeného, jednorázového útoku dostatečné množství k ochraně strategický důležitých vojenských objektů, které jsou v hledáčku Pentagonu. Ten nyní pravděpodobně důkladně analyzuje výsledky izraelské operace a zvažuje prostředky k provedení útoku.

Pokud k němu dojde, pravděpodobně bude veden z teritorií mimo území a vzdušný prostor Syrské arabské republiky – a právě s využitím střel s plochou dráhou letu, ať už se jedná o letecké zbraně AGM-158 JASSM nebo známé střely BGM-109 Tomahawk.

Reklama

Jak aktuálně uvádí letecký publicista Babak Taghvaee, který situaci na Blízkém východě permanentně sleduje, Američané mají připravených k odpalu 60 střel Tomahawk ve vypouštěcích zařízeních torpédoborce USS Donald Cook (DDG-75), který se nyní nachází ve východní části Středozemního moře, zhruba sto kilometrů od syrského pobřeží.

Babak Taghvaee s využitím informátorů rovněž monitoruje pohyb ruských letadel, které zvýšily svoji aktivitu v pobřežní oblasti, konkrétně Su-24M, Su-30SM a Su-34. Tyto letouny mohou nést prostředky radioelektronického boje (REB), účinné proti palubním systémům amerických bojových plavidel ve Středozemním moři. V oblasti se také pohybuje ruský výzvědný letoun Il-20M, určený k získávání informací z komunikačních prostředků a k monitoringu činnosti radiolokátorů protivníka.

Rusko v minulých týdnech posílilo protivzdušnou a protiraketovou obranu v Sýrii. Koncem ledna přibyly do blízkovýchodní země další systémy S-400. Přinejmenším dva komplexy byly dopraveny letecky na základnu Hmímím, další dva pak lodí do přístavu Tartús. Ruské instalace v Sýrii jsou chráněny víceúrovňově – střelami středního a dlouhého dosahu komplexu S-400 a krátkodosahovými systémy Pancir-S1 s řízenými střelami a rychlopalnými automatickými kanony.

Rusko rovněž v Sýrii v uplynulých dvou a půl letech rozvinulo a aktivovalo prvky pozemního systému radioelektronického boje.

Na základně Hmímím se nyní nachází osm letounů Su-24M, sedm Su-25SM, čtyři Su-34 a už dvanáct Su-30SM. Poslední uvedený typ nyní létá mise Combat Air Patrol se zvýšeným nákladem protiletadlových řízených střel, konkrétně v konfiguraci se čtyřmi krátkodosahovými R-73E, dvěma R-27R a nově čtyřmi R-77-1 středního dosahu.

Geo, Eurasia24.cz

‏Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019 a svátek má Albert.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama