Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti

O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

Izraelský útok na syrskou základnu T4 v Homsu v noci z neděle 8. na pondělí 9. dubna měl evidentě několik účelů. Jednak to byla likvidace příslušníků Íránských revolučních gard, kteří na základně pobývali. Dále to bylo odhalení frekvencí a pozic ruských a syrských protivzdušných systémů a jejich komponentů. A konečně reálná schopnost syrské PVO poradit si s hromadným útokem střel s plochou dráhou letu.

Rovněž z uvedeného důvodu Izraelci k útoku použili střely Delilah, kterých podle ruského ministerstva obrany odpálili celkem osm, přičemž pět jich měla zneškodnit syrská PVO s využitím ruských krátkodosahových systémů Pancir-S1 (viz VIDEO níže). Střely Delilah byly odpáleny z dvou úderných letounů F-15I nad Libanonem, tedy mimo syrský vzdušný prostor.

Ačkoliv je letová hladina Delilahu mnohem vyšší než v případě amerického Tomahawku, další charakteristiky obou zbraní – jako rychlost, dráha letu, radarová odrazná plocha – jsou podobné, takže cílem útoku mohlo být prověření schopnosti eliminovat hromadný útok podzvukových střel s plochou dráhou letu.

Od amerického útoku na základnu Šajrat (s využitím naprosto stejně trapně vykonstruované smyšlenky o „odpovědnosti za chemický útok“) uplynul přesně rok a Rusové za tu dobu dodali Sýrii další, nikoliv bezvýznamné množství komplexů Pancir-S1. Nejnovější informace z ruských zdrojů říkají, že syrská PVO disponuje už čtyřiceti těmito účinnými, vysoce mobilními kombinovanými systémy.

To je za podmínek omezeného, jednorázového útoku dostatečné množství k ochraně strategický důležitých vojenských objektů, které jsou v hledáčku Pentagonu. Ten nyní pravděpodobně důkladně analyzuje výsledky izraelské operace a zvažuje prostředky k provedení útoku.

Pokud k němu dojde, pravděpodobně bude veden z teritorií mimo území a vzdušný prostor Syrské arabské republiky – a právě s využitím střel s plochou dráhou letu, ať už se jedná o letecké zbraně AGM-158 JASSM nebo známé střely BGM-109 Tomahawk.

Jak aktuálně uvádí letecký publicista Babak Taghvaee, který situaci na Blízkém východě permanentně sleduje, Američané mají připravených k odpalu 60 střel Tomahawk ve vypouštěcích zařízeních torpédoborce USS Donald Cook (DDG-75), který se nyní nachází ve východní části Středozemního moře, zhruba sto kilometrů od syrského pobřeží.

Babak Taghvaee s využitím informátorů rovněž monitoruje pohyb ruských letadel, které zvýšily svoji aktivitu v pobřežní oblasti, konkrétně Su-24M, Su-30SM a Su-34. Tyto letouny mohou nést prostředky radioelektronického boje (REB), účinné proti palubním systémům amerických bojových plavidel ve Středozemním moři. V oblasti se také pohybuje ruský výzvědný letoun Il-20M, určený k získávání informací z komunikačních prostředků a k monitoringu činnosti radiolokátorů protivníka.

Rusko v minulých týdnech posílilo protivzdušnou a protiraketovou obranu v Sýrii. Koncem ledna přibyly do blízkovýchodní země další systémy S-400. Přinejmenším dva komplexy byly dopraveny letecky na základnu Hmímím, další dva pak lodí do přístavu Tartús. Ruské instalace v Sýrii jsou chráněny víceúrovňově – střelami středního a dlouhého dosahu komplexu S-400 a krátkodosahovými systémy Pancir-S1 s řízenými střelami a rychlopalnými automatickými kanony.

Rusko rovněž v Sýrii v uplynulých dvou a půl letech rozvinulo a aktivovalo prvky pozemního systému radioelektronického boje.

Na základně Hmímím se nyní nachází osm letounů Su-24M, sedm Su-25SM, čtyři Su-34 a už dvanáct Su-30SM. Poslední uvedený typ nyní létá mise Combat Air Patrol se zvýšeným nákladem protiletadlových řízených střel, konkrétně v konfiguraci se čtyřmi krátkodosahovými R-73E, dvěma R-27R a nově čtyřmi R-77-1 středního dosahu.

Geo, Eurasia24.cz

‏Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

  • Polsko žádá miliardy: Evropská unie se může dramaticky zmenšit
    Polexit – během uplynulých dní zaznívalo toto nové slovo prakticky ve všech evropských sdělovacích prostředcích. Do éteru jej vypustil předseda Evropské komise Donald Tusk, který během tiskové konference ve Varšavě varoval před možností odchodu Polska z EU.
    úterý, 20 listopad 2018 22:02 Přečteno 5615 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru