Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili

Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své pozice v zemi rychle opustí, ankarská ujednání stvrdila společný postup nejen proti proxy silám na válečném poli, ale i proti jejich organizátorům.

Zaprvé:  Rusko, Írán a Turecko budou usilovat o zachování územní celistvosti Sýrie. Sýrie musí zůstat sjednocená, s nezávislou a svrchovanou vládou a jako stát musí být státem sekulárním. Vedení země musí být zvoleno ve všeobecných volbách po dokončení mírového urovnání konfliktu a přijetí nové ústavy.

Zadruhé: „Islámský stát“ (IS) a skupiny napojené na Al-Kajdu budou zničeny. Znamená to, že Rusko, Sýrie a Írán „vyčistí“ Sýrii od zbytků IS a Erdogan se vypořádá s An-Nusrou a jejími spojenci v Idlíbu.

Zatřetí: Rusko, Írán a Turecko poskytnou Sýrii humanitární a zdravotnickou pomoc a současně vyzývají ostatní země, aby se rovněž zapojily do obnovy Sýrie. Turecko je připraveno zapojit se do procesu rozmisťování uprchlíků vracejících se na území Sýrie.

Začtvrté: Turecký prezident Recep Erdogan vyzval Kurdy, aby opustili Manbidž. Turecko opustí Sýrii poté, co bude zlikvidována přítomnost SDF (tzv. Syrské demokratické síly) a YPG (ozbrojené kurdské uskupení) v oblastech hraničících s Tureckem. Do té doby bude operace turecké armády pokračovat. Je zcela zřejmé, že Rusko a Írán nebudou Turecku bránit v likvidaci tzv. „kurdského projektu USA“, neboť je to v zájmu splnění bodu č. 1.

Zapáté: Turecko bude zodpovídat za svoji zónu deeskalace v Idlíbu a bude s dalšími zeměmi aktivně spolupracovat na ukončení bojových akcí v Sýrii. Turecko bude i napomáhat při návratu syrských uprchlíků na syrská území osvobozená od IS a kurdských ozbrojených skupin.

Zašesté: Erdogan navíc prohlásil, že „syrský lid přežil těžkou krizi, ale všichni dnes víme, kdo zvítězil“ (šlo zjevně o uznání pozice syrského prezidenta Bašára Asada).

Zasedmé: Íránský prezident Hasan Ruhání prohlásil, že Sýrie a Irák s pomocí národů Turecka, Ruska a Íránu překazily plány USA a Izraele na využití teroristů (k realizaci svých vlastních plánů).

Zaosmé: Turecko poděkovalo Rusku a Íránu za pochopení tureckého postoje při obsazení  Afrínu v průběhu operace proti Kurdům.

O osudu Tal-Rifaatu, Jižního Idlíbu a zbývajících enkláv obsazených dosud teroristy zatím nebylo nic oznámeno. Nejpravděpodobněji budou tyto otázky řešeny v nejbližších měsících formou úprav kontrolních zón. 

Další setkání proběhne v Íránu. Zúčastněné strany jsou přesvědčeny, že tento formát prací na mírovém urovnání konfliktu v Sýrii, vycházející z jednání v Astaně, je z pohledu co nejrychlejšího ukončení války v Sýrii tím nejproduktivnějším.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(24 hlasujících)

Přečtěte si

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu

  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6096 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5363 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5280 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5273 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2379 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru