Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili

Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své pozice v zemi rychle opustí, ankarská ujednání stvrdila společný postup nejen proti proxy silám na válečném poli, ale i proti jejich organizátorům.

Zaprvé:  Rusko, Írán a Turecko budou usilovat o zachování územní celistvosti Sýrie. Sýrie musí zůstat sjednocená, s nezávislou a svrchovanou vládou a jako stát musí být státem sekulárním. Vedení země musí být zvoleno ve všeobecných volbách po dokončení mírového urovnání konfliktu a přijetí nové ústavy.

Zadruhé: „Islámský stát“ (IS) a skupiny napojené na Al-Kajdu budou zničeny. Znamená to, že Rusko, Sýrie a Írán „vyčistí“ Sýrii od zbytků IS a Erdogan se vypořádá s An-Nusrou a jejími spojenci v Idlíbu.

Zatřetí: Rusko, Írán a Turecko poskytnou Sýrii humanitární a zdravotnickou pomoc a současně vyzývají ostatní země, aby se rovněž zapojily do obnovy Sýrie. Turecko je připraveno zapojit se do procesu rozmisťování uprchlíků vracejících se na území Sýrie.

Začtvrté: Turecký prezident Recep Erdogan vyzval Kurdy, aby opustili Manbidž. Turecko opustí Sýrii poté, co bude zlikvidována přítomnost SDF (tzv. Syrské demokratické síly) a YPG (ozbrojené kurdské uskupení) v oblastech hraničících s Tureckem. Do té doby bude operace turecké armády pokračovat. Je zcela zřejmé, že Rusko a Írán nebudou Turecku bránit v likvidaci tzv. „kurdského projektu USA“, neboť je to v zájmu splnění bodu č. 1.

Zapáté: Turecko bude zodpovídat za svoji zónu deeskalace v Idlíbu a bude s dalšími zeměmi aktivně spolupracovat na ukončení bojových akcí v Sýrii. Turecko bude i napomáhat při návratu syrských uprchlíků na syrská území osvobozená od IS a kurdských ozbrojených skupin.

Zašesté: Erdogan navíc prohlásil, že „syrský lid přežil těžkou krizi, ale všichni dnes víme, kdo zvítězil“ (šlo zjevně o uznání pozice syrského prezidenta Bašára Asada).

Zasedmé: Íránský prezident Hasan Ruhání prohlásil, že Sýrie a Irák s pomocí národů Turecka, Ruska a Íránu překazily plány USA a Izraele na využití teroristů (k realizaci svých vlastních plánů).

Zaosmé: Turecko poděkovalo Rusku a Íránu za pochopení tureckého postoje při obsazení  Afrínu v průběhu operace proti Kurdům.

O osudu Tal-Rifaatu, Jižního Idlíbu a zbývajících enkláv obsazených dosud teroristy zatím nebylo nic oznámeno. Nejpravděpodobněji budou tyto otázky řešeny v nejbližších měsících formou úprav kontrolních zón. 

Další setkání proběhne v Íránu. Zúčastněné strany jsou přesvědčeny, že tento formát prací na mírovém urovnání konfliktu v Sýrii, vycházející z jednání v Astaně, je z pohledu co nejrychlejšího ukončení války v Sýrii tím nejproduktivnějším.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(24 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9295 krát
 • Patrioty v akci: jedna raketa vybuchla po startu, druhá zasáhla obytnou čtvrť (VIDEO)
  Přinejmenším dvě antirakety MIM-104C amerického protiraketového systému Patriot nebezpečně selhaly při snaze saúdskoarabských sil zachytit balistické rakety vypálené jemenskými povstalci. Jedna z antiraket zasáhla obytnou zónu v Rijádu.
  pondělí, 26 březen 2018 22:45 Přečteno 9193 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 8844 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8500 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7244 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru