Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili

Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své pozice v zemi rychle opustí, ankarská ujednání stvrdila společný postup nejen proti proxy silám na válečném poli, ale i proti jejich organizátorům.

Zaprvé:  Rusko, Írán a Turecko budou usilovat o zachování územní celistvosti Sýrie. Sýrie musí zůstat sjednocená, s nezávislou a svrchovanou vládou a jako stát musí být státem sekulárním. Vedení země musí být zvoleno ve všeobecných volbách po dokončení mírového urovnání konfliktu a přijetí nové ústavy.

Zadruhé: „Islámský stát“ (IS) a skupiny napojené na Al-Kajdu budou zničeny. Znamená to, že Rusko, Sýrie a Írán „vyčistí“ Sýrii od zbytků IS a Erdogan se vypořádá s An-Nusrou a jejími spojenci v Idlíbu.

Zatřetí: Rusko, Írán a Turecko poskytnou Sýrii humanitární a zdravotnickou pomoc a současně vyzývají ostatní země, aby se rovněž zapojily do obnovy Sýrie. Turecko je připraveno zapojit se do procesu rozmisťování uprchlíků vracejících se na území Sýrie.

Začtvrté: Turecký prezident Recep Erdogan vyzval Kurdy, aby opustili Manbidž. Turecko opustí Sýrii poté, co bude zlikvidována přítomnost SDF (tzv. Syrské demokratické síly) a YPG (ozbrojené kurdské uskupení) v oblastech hraničících s Tureckem. Do té doby bude operace turecké armády pokračovat. Je zcela zřejmé, že Rusko a Írán nebudou Turecku bránit v likvidaci tzv. „kurdského projektu USA“, neboť je to v zájmu splnění bodu č. 1.

Zapáté: Turecko bude zodpovídat za svoji zónu deeskalace v Idlíbu a bude s dalšími zeměmi aktivně spolupracovat na ukončení bojových akcí v Sýrii. Turecko bude i napomáhat při návratu syrských uprchlíků na syrská území osvobozená od IS a kurdských ozbrojených skupin.

Zašesté: Erdogan navíc prohlásil, že „syrský lid přežil těžkou krizi, ale všichni dnes víme, kdo zvítězil“ (šlo zjevně o uznání pozice syrského prezidenta Bašára Asada).

Zasedmé: Íránský prezident Hasan Ruhání prohlásil, že Sýrie a Irák s pomocí národů Turecka, Ruska a Íránu překazily plány USA a Izraele na využití teroristů (k realizaci svých vlastních plánů).

Zaosmé: Turecko poděkovalo Rusku a Íránu za pochopení tureckého postoje při obsazení  Afrínu v průběhu operace proti Kurdům.

O osudu Tal-Rifaatu, Jižního Idlíbu a zbývajících enkláv obsazených dosud teroristy zatím nebylo nic oznámeno. Nejpravděpodobněji budou tyto otázky řešeny v nejbližších měsících formou úprav kontrolních zón. 

Další setkání proběhne v Íránu. Zúčastněné strany jsou přesvědčeny, že tento formát prací na mírovém urovnání konfliktu v Sýrii, vycházející z jednání v Astaně, je z pohledu co nejrychlejšího ukončení války v Sýrii tím nejproduktivnějším.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(24 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

  • Polsko žádá miliardy: Evropská unie se může dramaticky zmenšit
    Polexit – během uplynulých dní zaznívalo toto nové slovo prakticky ve všech evropských sdělovacích prostředcích. Do éteru jej vypustil předseda Evropské komise Donald Tusk, který během tiskové konference ve Varšavě varoval před možností odchodu Polska z EU.
    úterý, 20 listopad 2018 22:02 Přečteno 5606 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru