Návrat do 80. let? USA připravují použití taktických jaderných zbraní proti Rusku

Přípravy Spojených států na použití jaderných zbraní v Evropě vrací svět do první poloviny 80. let, do doby plánů rozmístění raket Pershing II v západní části kontinentu.

Velení americké armády připravuje ozbrojené síly evropských států na použití taktických jaderných zbraní proti Ruské federaci. Na nedávné konferenci o odzbrojení to prohlásil ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov.

„Jadernému odzbrojení brání mimo jiné i přítomnost amerických nestrategických jaderných zbraní v Evropě, doprovázená destabilizační praxí takzvaných společných jaderných misí. V rámci těchto misí, hrubě narušujících Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, se nejaderné státy NATO podílejí na plánech použití amerických nestrategických jaderných zbraní a zapojují se do nácviku příslušných dovedností,“ konstatoval Lavrov.

„Všem by mělo být jasné, že tím armáda USA připravuje ozbrojené síly evropských zemí na použití taktických jaderných zbraní proti Rusku,“ zdůraznil Lavrov.

„Rusko nemá (v Evropě) umístěny taktické jaderné zbraně a nepřipravuje jejich použití. Veškerou jadernou munici jsme soustředili na hlavních obranných základnách na svém území,“ upozornil. „Za dané situace není přítomnost taktických jaderných zbraní připravených k použití v Evropě jenom pozůstatkem studené války, ale zřetelně agresivním postojem,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Je víc než pozoruhodné, jak se ve Spojených státech rétorika studené války namířená proti Rusku stává součástí každodenní reality.

Při čtení nejrůznějších amerických konstrukcí na téma perspektivy jaderné války člověku nutně přijdou na mysl články a rétorika z první poloviny 80. let minulého století.

Téma amerických raket v Evropě, o kterých hovoří jak Lavrov, tak i američtí analytici, je vlastně kopií tehdejšího plánu na rozmístění raket Pershing II na území západní Evropy.

Hrozba vzájemného jaderného zničení má ochránit svět před těmi nejkrajnějšími scénáři, logika studené války však bude tak jako v minulosti ponoukat soupeřící strany k tomu, aby se vzájemné rozpory pokoušely řešit řadou na sebe navazujících konfliktů a válek vedených na území jiných států.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Muharram Strike: Detonace íránských raket hřměly jen tři míle od Američanů
  Írán se v minulých dnech postaral o překvapení, které může mít dopad na plánování amerických operací na Blízkém východě. V rozmezí necelého měsíce provedl už druhý chirurgicky přesný úder na cíle vzdálené stovky kilometrů od íránského území – a tentokrát pouhé tři míle od pozic amerických sil, okupujících část Sýrie.
  středa, 03 říjen 2018 23:43 Přečteno 4898 krát
 • Rusko zřídí neoficiální bezletovou zónu nad Sýrií
  Je zřejmé, že se arogance Izraelců nevyplatila, a tentokrát se jejich obvyklá nestoudnost střetla s velkým hněvem Ruska (třebaže pečlivě kontrolovaným hněvem). Pro Bibiho Netanjahua představuje reakce Ruska absolutní katastrofu, neboť podkopává celou jeho politiku vůči Sýrii.
  neděle, 30 září 2018 21:44 Přečteno 4188 krát
 • Alarm v USA: Rusko sklidilo rekordní úrodu
  Washington se může donekonečna snažit dusit Rusko sankcemi, ale je řada klíčových oblastí, kde se jakékoliv obdobné snahy nejenže míjejí účinkem, ale současně stimulují ruskou ekonomiku k maximální soběstačnosti a uplatnění produkce na světových trzích.
  neděle, 14 říjen 2018 22:57 Přečteno 2790 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru