Další projekt Západu pro Sýrii už má jasnou podobu: bude to nová třicetitisícová armáda

Ani po debaklu projektu „Islámský stát“ a jeho porážce syrskými a ruskými ozbrojenými silami Západ neustává v pokusech dále destabilizovat situaci v zemi a dlouhodobě se zde, v rozporu s mezinárodním právem, usadit.

Nový projekt Západu získává stále zřetelnější obrysy. Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy začala v minulých týdnech vytvářet v Sýrii takzvané „pohraniční bezpečnostní síly“, které hodlá rozmístit na jí kontrolovaném území Syrské arabské republiky. Informaci o vzniku nové síly v zemi potvrdil mluvčí koalice Thomas Veale.

Reklama

„Koalice ve spolupráci se Syrskými demokratickými silami (SDF) pracuje na vytvoření a výcviku nových Syrských pohraničních bezpečnostních sil (BFS),“ tlumočí jeho slova portál The Defense Post.

Veale dále oznámil, že v současné době prochází prvním výcvikovým kurzem kolem 230 osob. Podle plánů koalice by mělo „pohraniční bezpečnostní síly“ tvořit kolem 30 tisíc příslušníků (což je více, než kolik mužů má aktivně ve zbrani Armáda České republiky – pozn. edit.).

Nové „bezpečnostní síly“ budou rozmístěny v údolí Eufratu – tedy podél západního okraje území Sýrie, kontrolovaného v současné době silami SDF, a podél hranice s Irákem a s Tureckem.

Právě u poslední zmíněné země ale plán Západu naráží na odpor. Součástí SDF je totiž kurdská formace YPG a Kurdové mají tvořit i významný podíl v novém ozbrojeném uskupení. Podle tureckého prezidenta Recepa Erdogana to může mít pro spojence „nechtěné důsledky“.

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 17. září 2019 a svátek má Naděžda.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama