Ruská protivzdušná obrana zlikvidovala mohutný útok ozbrojených dronů (VIDEO)

Rusko v noci na sobotu 6. ledna odrazilo další, tentokrát mohutný a koordinovaný úder na základnu v Hmímím a středisko materiálně-technického zabezpečení Tartús v Sýrii.

Po setmění se v oblasti objevily ozbrojené drony militantů, které se začaly přibližovat k vojenským objektům. Všech třináct malorozměrných vzdušných cílů zneškodnila obrana – deset v Hmímím, tři v Tartúsu.

Jak informovalo ruské ministerstvo obrany, šest dronů vojáci dostali pod kontrolu, z toho tři se podařilo „posadit“ na zem a další tři explodovaly při kontaktu se zemí v bezpečné vzdálenosti od vojenských objektů.

Sedm dronů zničila palba automatických kanonů kombinovaných protivzdušných systémů Pancir (a pravděpodobně dalších zbraní – pozn. red.):

Oběti a ani materiální škody nejsou žádné, vojenské objekty fungují v běžném režimu.

Ruští specialisté teď provedou detailní rozbor ukořistěných dronů a munice, jež mela být použita k útoku na vojenské objekty. Dešifrování informací z dronů také umožnilo určit přesnou pozici jejich vypuštění.

Akce následovala po minometném útoku z 31. prosince, kdy se ozbrojencům podařilo poškodit pravděpodobně několik ruských letadel. Podle dobře informovaného ruského blogu Colonel Cassad je zřejmé, že k ozbrojencům dorazil rozkaz otestovat obranu základny a pokusit se způsobit ztráty a škody.

Blog si dále podrobněji všímá informačního aspektu posledního útoku na ruské pozice a „šumu“, který vznikl bezprostředně po akci:

„Pokud jde o ‚Alavitskou revoluční organizaci', které jsou uvedené útoky připisovány, jde s 99% pravděpodobností o falešnou informaci, přestože se informace o vzniku ozbrojených skupin této organizace objevily ještě před posledním útokem v informačních zdrojích s kontakty na tzv. Svobodnou syrskou armádu (FSA) a Frontu dobytí Sýrie (dříve Al-Nusra).

S největší pravděpodobností jde o pokus zakrýt falešnou identitou skutečné viníky útoků (ti totiž musejí vědět, že až se zjistí, kdo útočil, začne na ně opravdový hon tak, jak se to stalo například se skupinou Alparslana Çelika – velitele skupiny ozbrojenců a vraha jednoho z pilotů Su-24 sestřeleného Tureckem v r. 2015; pozn. překl.) a současně vykonstruovat jakýsi mytický alavistický odpor vůči Asadovi. Odpor, který neexistoval během války – a nyní by se měl náhle objevit. (Naše pravidelné čtenáře upozorňujeme na článek Nový americký projekt v Sýrii… a na snahy USA vytvořit v Sýrii novou protiasadovskou politickou formaci, v článku nazývanou Ar-Rai; pozn. red.).

Za zmínku stojí také fakt, že taktiku hromadného použití malých dronů shazujících na protivníka menší bomby a miny si osvojil Islámský stát během bojů o Mosul (tedy v Iráku).

Za nejpravděpodobnější příčiny současných událostí lze tedy považovat dvě varianty:

Za prvé – ze strany ozbrojenců se jedná o akt zoufalosti. V Jižním Idlibu stojí před katastrofou (v oblasti Sinžáru je pro povstalce situace na frontě na hraně kolapsu) a snaží se tímto způsobem pomstít ruskému vojenskému letectvu za jeho podporu syrské vládní armády při jejích útočných operacích.

Za druhé – jedná se o podstatně sofistikovanější ‚hru' ze strany některého se zahraničních sponzorů ozbrojenců, který by rád poukázal na zranitelnost ruské vojenské infrastruktury v Latákíji, a proto se jí už více než týden důsledně a cílevědomě ‚dívá na zoubky' – provádí průzkum technickými prostředky, ostřeluje její pozice z minometů a Gradů a ‚na koleně' vyrobenými drony na ně shazuje menší bomby a miny.

Současně se snaží vést i informační a psychologickou operaci zaměřenou na zveličování ruských ztrát na základně Hmímím. Na prostředcích podporujících ozbrojence je patrné, že se ‚někdo' už ani nesnaží zakrývat skutečnost, že současné útoky mají i vnitroruské cíle – způsobit Putinovi před prezidentskými volbami problémy, což ovšem ještě lépe dokazuje zainteresovanost cizích ‚zákazníků' na těchto útocích.

Je zřejmé, že na základě zkušeností z posledních útoků bude ochrana základny posílena a zkvalitněna a že rozvědka bude samozřejmě zjišťovat, kdo si útoky v provincii Idlib objednal.“

Toto je vzkaz ruských vojáků napsaný na leteckou munici při úderech na jihozápadní část provincie Idlib, odkud byl proveden útok na ruskou základnu. „Za 31. 12. 2017. Hořte v pekle, ku…y. Za naše chlapce.“

mbi + Geo, Eurasia24.cz

Foto: Colonel Cassad, Vitaly Kuzmin, Mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6122 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5485 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5293 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5287 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2381 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru