Ruská protivzdušná obrana zlikvidovala mohutný útok ozbrojených dronů (VIDEO)

Rusko v noci na sobotu 6. ledna odrazilo další, tentokrát mohutný a koordinovaný úder na základnu v Hmímím a středisko materiálně-technického zabezpečení Tartús v Sýrii.

Po setmění se v oblasti objevily ozbrojené drony militantů, které se začaly přibližovat k vojenským objektům. Všech třináct malorozměrných vzdušných cílů zneškodnila obrana – deset v Hmímím, tři v Tartúsu.

Jak informovalo ruské ministerstvo obrany, šest dronů vojáci dostali pod kontrolu, z toho tři se podařilo „posadit“ na zem a další tři explodovaly při kontaktu se zemí v bezpečné vzdálenosti od vojenských objektů.

Sedm dronů zničila palba automatických kanonů kombinovaných protivzdušných systémů Pancir (a pravděpodobně dalších zbraní – pozn. red.):

Oběti a ani materiální škody nejsou žádné, vojenské objekty fungují v běžném režimu.

Ruští specialisté teď provedou detailní rozbor ukořistěných dronů a munice, jež mela být použita k útoku na vojenské objekty. Dešifrování informací z dronů také umožnilo určit přesnou pozici jejich vypuštění.

Akce následovala po minometném útoku z 31. prosince, kdy se ozbrojencům podařilo poškodit pravděpodobně několik ruských letadel. Podle dobře informovaného ruského blogu Colonel Cassad je zřejmé, že k ozbrojencům dorazil rozkaz otestovat obranu základny a pokusit se způsobit ztráty a škody.

Blog si dále podrobněji všímá informačního aspektu posledního útoku na ruské pozice a „šumu“, který vznikl bezprostředně po akci:

„Pokud jde o ‚Alavitskou revoluční organizaci', které jsou uvedené útoky připisovány, jde s 99% pravděpodobností o falešnou informaci, přestože se informace o vzniku ozbrojených skupin této organizace objevily ještě před posledním útokem v informačních zdrojích s kontakty na tzv. Svobodnou syrskou armádu (FSA) a Frontu dobytí Sýrie (dříve Al-Nusra).

S největší pravděpodobností jde o pokus zakrýt falešnou identitou skutečné viníky útoků (ti totiž musejí vědět, že až se zjistí, kdo útočil, začne na ně opravdový hon tak, jak se to stalo například se skupinou Alparslana Çelika – velitele skupiny ozbrojenců a vraha jednoho z pilotů Su-24 sestřeleného Tureckem v r. 2015; pozn. překl.) a současně vykonstruovat jakýsi mytický alavistický odpor vůči Asadovi. Odpor, který neexistoval během války – a nyní by se měl náhle objevit. (Naše pravidelné čtenáře upozorňujeme na článek Nový americký projekt v Sýrii… a na snahy USA vytvořit v Sýrii novou protiasadovskou politickou formaci, v článku nazývanou Ar-Rai; pozn. red.).

Za zmínku stojí také fakt, že taktiku hromadného použití malých dronů shazujících na protivníka menší bomby a miny si osvojil Islámský stát během bojů o Mosul (tedy v Iráku).

Za nejpravděpodobnější příčiny současných událostí lze tedy považovat dvě varianty:

Za prvé – ze strany ozbrojenců se jedná o akt zoufalosti. V Jižním Idlibu stojí před katastrofou (v oblasti Sinžáru je pro povstalce situace na frontě na hraně kolapsu) a snaží se tímto způsobem pomstít ruskému vojenskému letectvu za jeho podporu syrské vládní armády při jejích útočných operacích.

Za druhé – jedná se o podstatně sofistikovanější ‚hru' ze strany některého se zahraničních sponzorů ozbrojenců, který by rád poukázal na zranitelnost ruské vojenské infrastruktury v Latákíji, a proto se jí už více než týden důsledně a cílevědomě ‚dívá na zoubky' – provádí průzkum technickými prostředky, ostřeluje její pozice z minometů a Gradů a ‚na koleně' vyrobenými drony na ně shazuje menší bomby a miny.

Současně se snaží vést i informační a psychologickou operaci zaměřenou na zveličování ruských ztrát na základně Hmímím. Na prostředcích podporujících ozbrojence je patrné, že se ‚někdo' už ani nesnaží zakrývat skutečnost, že současné útoky mají i vnitroruské cíle – způsobit Putinovi před prezidentskými volbami problémy, což ovšem ještě lépe dokazuje zainteresovanost cizích ‚zákazníků' na těchto útocích.

Je zřejmé, že na základě zkušeností z posledních útoků bude ochrana základny posílena a zkvalitněna a že rozvědka bude samozřejmě zjišťovat, kdo si útoky v provincii Idlib objednal.“

Toto je vzkaz ruských vojáků napsaný na leteckou munici při úderech na jihozápadní část provincie Idlib, odkud byl proveden útok na ruskou základnu. „Za 31. 12. 2017. Hořte v pekle, ku…y. Za naše chlapce.“

mbi + Geo, Eurasia24.cz

Foto: Colonel Cassad, Vitaly Kuzmin, Mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru