Kvantový počítač, hořlavý led, likvidace chudoby. Úspěchy Číny už nikdo nemůže zpochybnit

Mnozí v naší zemi by podobný novoroční projev zesměšňovali. Slova jako „společně budovat zemi“ by je vydráždila obzvlášť při pohledu na generálního tajemníka komunistické strany, řečnícího s rudým praporem po pravici. Ale posměšky, vztek a zášť by byly tím jediným, na co by se zmohli: argumenty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nemůže vyvrátit žádná kritika.

Hlava Říše středu se prostřednictvím televize CGTN v novoročním projevu obrátil ke všem lidem planety Země, ale především k lidem čínským. Nemohl je nepotěšit – rok 2017 byl rokem nezpochybnitelných úspěchů nejlidnatější země světa.

Nejen na poli ekonomickém, ale i v oblasti sociální, ve zdravotnictví, v řadě vědeckých a technických oborů, v dobývání kosmu, vojenství a v dalších oblastech.

Hlavní úspěchy neopomněl Si Ťin-pching v projevu zmínit. „V roce 2017 jsme uskutečnili 19. sjezd Komunistické strany Číny, vstoupili jsme do nové etapy budování země, moderní socialistické země. Vstoupili jsme do nové úrovně ekonomického rozvoje. Objem hrubého domácího produktu Číny převýšil 80 trilionů juanů,“ konstatoval.

Čínské hospodářství jen loni vygenerovalo více než třináct milionů nových pracovních míst. „Systém sociálního a důchodového zabezpečení pokryl více než 900 milionů lidí. A systém zdravotního zabezpečení 1,35 miliardy lidí. Z chudoby se podařilo vyvést více než deset milionů lidí,“ pokračoval Si.

Nové bydlení získalo 3,4 milionu lidí a také další miliony čínských obyvatel si v loňském roce polepšily: „Vypořádali jsme se s úkolem zrekonstruovat a obnovit šest milionů starých domů. Urychlujeme práci na zlepšení úrovně života lidu a ochrany životního prostředí. Lid se začal cítit úspěšnějším, šťastnějším a lépe chráněným. Udělali jsme ještě jeden velký krok směrem k všestrannému budování společnosti středního dostatku: dosáhli jsme značných úspěchů v inovacích a vědě, technice a v realizaci velkých projektů.“

Připomněl zkonstruování a vypuštění vesmírného rentgenového teleskopu, který umožní zkoumat černé díry nebo neutronové hvězdy. V loňském roce se poprvé vznesl moderní čínský dopravní letoun C919, čínští vědci vyrobili kvantový počítač, začala zkušební výroba speciálně vyšlechtěné odrůdy rýže schopné udržet se ve slané (mořské) vodě.

„Na vodu byla spuštěna první letadlová loď čínské výroby. Úspěšně se uskutečnilo ponoření hlubokovodního aparátu Haiyi do mořských hlubin (autonomní podmořský robot Haiyi-7000 dosáhl rekordní hloubky 6329 metrů – pozn. red.),“ připomněl čínský prezident.

Čínským specialistům se podařilo poprvé získat takzvaný hořlavý led, což je hydrát metanu považovaný za jeden z možných energetických zdrojů budoucnosti. V Šanghaji vstoupil do ostrého provozu nejnovější automatizovaný přístav Yangshan a světlo světa spatřil vysokorychlostní vlak nové generace Fùxīng, schopný vyvinout rychlost až 450 kilometrů v hodině.

Si Ťin-pching neopomněl zmínit impozantní  vojenskou přehlídku na počest 90. výročí vzniku Národně-osvobozenecké armády Číny.

„Rok 2018 bude rokem všestranného oživení ducha 19. sjezdu, kde byly stanoveny plány rozvoje naší země na příštích třicet let,“ řekl. A co čeká Čínskou lidovou republikou v nejbližších letech? „Do roku 2020 musíme dosáhnout našich cílů likvidace chudoby na venkově. Zůstaly nám jen tři roky. Celá společnost musí začít konat. Poslali jsme do této ‚války' nejlepší ‚vojáky', přijali přesná opatření a jdeme neustále k vítězství.“

Jak podotkl, pokud se zemi podaří během tři let vypořádat se s chudobou, bude to poprvé v mnohatisícileté historii, kdy Čína bude společností bez bídy. „Pojďme spolu vykonat toto veliké dílo čínského lidu a celého lidstva,“ vyzval.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com / CGTN

loading...

Ohodnotit článek
(18 hlasujících)

Přečtěte si

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu

  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6097 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5364 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5280 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5274 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2379 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru