Čína se chystá na boj v Sýrii. Vyšle tam Sibiřské tygry

Dalším důležitým vojenským spojencem Bašára Asada se stane Čína, která zřejmě do Sýrie vyšle své speciální jednotky.

Hlavním tématem setkání poradkyně syrského prezidenta s armádními představiteli Číny byla otázka účasti čínských speciálních jednotek na likvidaci bojovníků Islámského státu, lokalizovaných syrskou tajnou službou ve Východní Gutě na předměstí Damašku.

Minulý týden byl velmi bohatý na setkání a konzultace světových politiků. Na jeho počátku přijel prezident Bašár Asad do Soči za ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Poté bylo oznámeno třístranné jednání představitelů Íránu, Turecka a Ruska. Následovaly telefonické konzultace ruského prezidenta s jeho protějšky v USA, Izraeli, Kataru a v Saúdské Arábii. A telefonický rozhovor proběhl také mezi syrským prezidentem a hlavou Íránu Hasanem Rúháním.

Společný nepřítel

Vzhledem k těmto světově významným událostem zůstalo čínsko-syrské jednání poněkud ve stínu pozornosti. Tím spíš si ji však zaslouží.

Peking a Damašek toho mají společného mnohem více, než by se běžnému člověku mohlo na první pohled zdát.

Například nepřítele v podobě teroristické organizace Islámské hnutí Východního Turkestánu (IDVT, v anglofonních státech ETIM; pozn. překl.). Bez ohledu na to, že jeho pochybné učení má před sebou mimo jiné naprosto anekdotický cíl – totiž obrátit na islám celý miliardový čínský národ – není činnost jeho teroristických organizací vůbec k smíchu.

Od roku 1993 proběhlo jen na území Číny více než 200 útoků, které měly za následek řadu obětí mezi civilním obyvatelstvem. Na území Sýrie bojují ozbrojenci IDVT v řadách oddílů organizace Haját tahrír al-Šám známé spíš jako Džabhat an-Nusra či později Džabhat Fatáh aš-Šám.

Ve středu 22. listopadu se čínský velvyslanec v Damašku stal hostem syrské vlády. Podle informace syrské Sana měl čínský diplomat několikahodinový rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Sýrie. Obě strany projednaly zejména otázky humanitárního charakteru a poválečného obnovení státu na obou březích Eufratu. Představitel Pekingu se však setkal také s řadou vojenských hodnostářů.

V pátek pak syrská vláda oznámila, že poradkyni prezidenta Sýrie pro politické otázky Busajnu Šaaban v Číně přijal ministr zahraničních věcí ČLR Wang I. Obě strany posoudily mezinárodní situaci a otázky související s konfliktem v Sýrii. Wang I vysoce ocenil úsilí syrského vedení o dosažení politického urovnání a poděkoval Damašku za pomoc v boji s ujgurskou teroristickou organizací Islámské hnutí Východního Turkestánu.

Poradkyně syrského prezidenta Busajna Šaaban v rozhovoru zveřejněném čínskou zpravodajskou agenturou Sin-chua (Nová Čína) zdůraznila, že Sýrie pokračuje v boji s terorismem, který je již v závěrečné fázi, a že se aktivně zapojuje do politického dění s cílem najít cesty k vyřešení krize.

Přivítala také konstruktivní roli Moskvy při hledání politického řešení krize v zemi a zdůraznila, že Rusko je pro Sýrii spojencem, účastníkem i partnerem v boji s terorismem a „naprosto samozřejmě se musí na politickém urovnání podílet“.

Čínští speciálové na předměstí Damašku

Čínská média uvádějí, že zmocněnkyně Damašku měla řadu jednání také na čínském ministerstvu obrany. Jak sdělil jeden ze spolupracovníků Busajny Šaaban, hlavním předmětem jednání se stala otázka účasti čínských speciálních sil na likvidaci bojovníků IDVT, kteří byli zjištěni syrskou tajnou službou na jednom předměstí Damašku ve Východní Gutě (jde o jednu z tzv. zón deeskalace, ve kterých mají být na základě dohod zastaveny všechny ozbrojené akce, což IDVT flagrantně porušuje; pozn. překl.).

Podle předběžných údajů by Peking mohl poslat do Sýrie oddíl „Sibiřských tygrů“ z vojenského okruhu Sin-Ťiang (Xinjiang) a také „Noční tygry“ z okruhu Lan-čou (Lanzhou).

Vojáci z těchto útvarů patří k výkvětu čínských speciálních sil.

Připomeňme si, že již v roce 2015 umožnila syrská vláda Pekingu, aby na její území vyslal pět tisíc čínských vojáků. V témže roce byl v Číně schválen první protiteroristický zákon, na jehož základě čínské Národní shromáždění povolilo vyslat do Sýrie elitní oddíly čínské armády.

Již samotný fakt syrsko-čínské spolupráce znamená na mezinárodní úrovni pro oficiální Damašek velmi mnoho. Vždyť ve složité mezinárodní situaci, kdy řada západních států v Sýrii otevřeně podporuje nejrůznější teroristické bojůvky a kdy slyšíme z parlamentních tribun Ameriky i Evropy velkohubá prohlášení o tom, že státy tzv. mezinárodní koalice vedené USA neuznávají legálně zvolené orgány moci v této arabské republice, je podpora tak významného hráče na mezinárodní scéně přinejmenším užitečná.

Široká koalice proti iniciátorům války

Pravděpodobné zapojení čínských vojáků do likvidace ozbrojenců ve Východní Gutě svědčí o tom, že Čína jako další světová velmoc zaujala k teroristům v uvedené oblasti stejnou pozici jako oficiální syrská vláda.

Krvavý konflikt v Sýrii tak má pro jeho iniciátory zcela nečekané důsledky. Na mezinárodní scéně se během války zformovala mezinárodní koalice složená ze států s rozdílným politickým zřízením i s rozdílnou kulturou.

Součástí koalice se staly jak světové velmoci, jakými jsou Rusko a Čína, tak i nejsilnější státy Středního východu – Írán a Turecko.

Co se týká Spojených států, ty naopak ztratily svoji autoritu jak na mezinárodní scéně, tak i u svých spojenců.

Zdroj: rusvesna.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6233 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5369 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2423 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru