Západ dál ztrácí půdu pod nohama. Většina zemí světa už neposlechla a hlasování o Rusku a Íránu nepodpořila

Jak „euroatlantické společenství“ s jeho satelity ztrácí respekt a pozice ve světě, ukazují výsledky hlasování Valného shromáždění OSN ze 14. listopadu. Hlasovalo se o dvou rezolucích o údajném „porušování lidských práv“ v Íránu a o tomtéž v případě Ruska na Krymu.

„Samy o sobě tyto rezoluce nemají žádnou závaznou sílu, a proto jim nikdo nevěnuje zvláštní pozornost. Ale jsou zajímavé z hlediska toho, jak o těchto otázkách hlasují jednotlivé státy. Dobře se zde projevují všechny zjevné i skryté aliance a dohody,“ všímá si blogger Jurij Ljamin.

Ačkoliv se hlasování týkalo dvou odlišných zemí, mělo podobný výsledek s cílem diskreditovat jak Rusko, tak Írán.

Přestože mají obě tyto země některé rozdílné regionální zájmy, mají také mnoho společného: jedná se o velké, lidnaté a regionálně i globálně významné země s nezměrným přírodním bohatstvím, které dlouhodobě odpírají zpřístupnit Západu za jeho podmínek. V současné době Rusko a Írán pojí také politická a vojenská podpora Syrské arabské republiky.

„Celkově je možno postřehnout, že výsledky hlasování k rezolucím k Íránu i Krymu jsou si velmi blízké. Jsou zde samozřejmě rozdíly v pozicích některých zemí, ale jádro tvoří jedny a tytéž země,“ pokračuje Ljamin.

Pro odsouzení Ruska i Íránu hlasovaly prakticky všechny země NATO a EU včetně ČR a také Maďarska či Řecka, jejichž premiéři bývají vykreslováni jako „Putinovi skrytí spojenci“. Pokud jde o Turecko, to v případě protiíránské rezoluce nehlasovalo, zatímco protiruskou podpořilo.

Naopak Rusko i Írán svým jasně vyjádřeným nesouhlasem podpořily Čína, Indie, Arménie, Bělorusko, Bolívie, Burundi, Kambodža, Kuba, KLDR, Eritrea, Kazachstán, Kyrgyzstán, Myanmar, Nikaragua, Jižní Afrika, Sýrie, Uganda, Uzbekistán, Venezuela a Zimbabwe.

Schválení rezolucí nepodpořily i desítky dalších zemí, které se při hlasování zdržely nebo se jej v daný moment nezúčastnily.

Také další výsledky vypovídají o současné mezinárodněpolitické situaci ve světě. Proti „krymské“ rezoluci hlasovalo Srbsko a zdržením se při hlasování ji nepodpořily ani dosud „prozápadní“ Jižní Korea, Singapur či Sjednocené arabské emiráty.

K odsouzení Íránu se zase nepřipojil Katar, který v posledních měsících radikálně změnil své pozice v blízkovýchodních sporech.

Ironií – nikoliv však překvapivou – je, že odsouzení „porušování lidských práv“ v Íránu i na Krymu podpořila wahhábistická Saúdská Arábie.

Pokud mohou obě rezoluce odrážet vztah jednotlivých zemí světa k Západu, pak hlasování dopadlo pro „euroatlantické společenství“ fiaskem: zatímco rezoluci proti Rusku nakonec podpořilo jen 71 ze 173 hlasujících zemí, v případě protiíránské rezoluce to bylo 83 ze 181 hlasujících zemí.

Hlasování o návrhu protiíránské rezoluce:

Hlasování o návrhu protiruské rezoluce:

Geo, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6233 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5369 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2423 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru