Teď se ukaž, demokratický Západe. Katalánský parlament vyhlásil nezávislost, z radnic mizí španělské vlajky

Katalánsko nakročilo k faktické nezávislosti na Madridu. I přes riziko násilného střetu se Španělskem a hrozbu politické a finanční krize v EU katalánský parlament v pátek 27. října schválil rezoluci o nezávislosti Katalánska na Španělsku. Právě španělské bojové letouny byly před osmnácti lety prvními, které udeřily na Bělehrad v zájmu „ochrany etnických Albánců“ v Kosovu.

Reklama

Rezoluce má být základem pro vznik samostatné Katalánské republiky. Španělský premiér Rajoy však bezprostředně po vyhlášení deklarace dal najevo, že nic takového nepřipustí a že „vláda obnoví ústavní pořádek v Katalánsku“.

Španělský Senát nedlouho po hlasování katalánského parlamentu umožnil španělské vládě omezit autonomii Katalánska. Postup Španělské vlády podporuje Brusel nehledě na nedávné brutální potlačení snahy Katalánců vyjádřit svobodnou vůli v referendu o nezávislosti. Zranění utrpělo více než devět set lidí.

Španělsko sice patří mezi hrstku zemí Západu, které neuznaly samostatnost Kosova. Nicméně právě Španělsko se přímo zúčastnilo operace Spojenecká síla, která v roce 1999 „měla za cíl zastavení násilí a represí proti kosovským Albáncům, umožnění dodávek humanitární pomoci a vyřešení statutu Kosova“.

Právě španělské stíhačky EF-18+ Hornet jako první letouny NATO udeřily na Bělehrad, aby potlačily jugoslávskou protivzdušnou obranu. Nelegitimní zásah NATO v Jugoslávii vytvořil podmínky pro vyhlášení nezávislosti Kosova, kterou uznala výrazná většina západních zemí.

Sedmi a půlmilionové Katalánsko je nejbohatší částí Španělska a jeho odtržení může způsobit vážné problémy nejen Madridu, ale i Bruselu. Jak nedávno poznamenala analytička Tereza Spencerová, „odchod Katalánska by ohrozil španělské splácení dluhů, přinejmenším na čas by ‚potopil' také evropské kapitálové trhy a znemožnil Evropské centrální bance pokrývat další a další problémy“.

Do ulic katalánských měst po pátečním vyhlášení rezoluce vyšli lidé vyjadřující podporu nezávislosti. Z radnic a správních budov jsou za nadšeného skandování stahovány španělské vlajky.

ea24

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je sobota 23. listopadu 2019 a svátek má Klement.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama