Akce proti Rusku selhala: z útočníků jsou oběti, místo potupení hrdinství. Zde jsou podrobnosti o boji (VIDEO)

Jak dokazují výpovědi účastníků i záběry z boje, nedávný útok na ruské vojenské policisty v Sýrii byl pečlivě připraven a proveden tak, aby přepadená četa neměla šanci uniknout smrti nebo zajetí. Plán amerických tajných služeb ale selhal: Rusové se ubránili, probojovali z obklíčení a pobili množství teroristů. To vše bez jediné vlastní ztráty.

Podrobnosti o boji, který se odehrál v úterý 19. září, přinesly v pátek ruské televize, mimo jiné První kanál.

Na pozorovací stanoviště čety ruské vojenské policie časně ráno zaútočila početná skupina teroristů z organizace Džabhat an-Nusrá. Ze všech stran – devětadvacet vojenských policistů se dostalo do úplného obklíčení.

Silná minometná palba

Vše začalo palbou z minometů rozmístěných v kruhu kolem pozice Rusů, jejichž úkolem bylo v oblasti dohlížet na dodržování příměří. „Vedou minometné ostřelování, prostě ze všech stran! Jsou rozmístění plně dokola!“ ozývá se na záběrech z prvních okamžiků útoku.

Na záznamu je vidět, jak se exploze minometných granátů, jednoho za druhým, blíží ke stanovišti příslušníků ruského ministerstva obrany. „Ještě jednou říkám, minometné ostřelování pokračuje, prostě neustává!“ volá v ruštině hlas na záznamu z boje. Ještě nějaký čas, než pomoc dorazila, si vojenští policisté – většinou zkušení vojáci – museli pomoci sami.

„Když začal minometný útok, moje četa zaujala obranu v druhém poschodí. Drželi obranu do té doby, než minometné granáty začaly padat přímo na budovu. Druhé patro budovy bylo poničeno a my jsme se přesunuli do prvního poschodí, kde se nacházeli také vojáci Syrské arabské republiky. Společně s nimi jsme drželi obranu v prvním poschodí,“ popsal průběh obrany velitel čety Alexandr Samojlov.

Po půlhodině intenzivního minometného ostřelování přišlo první zranění. Jeden ze Syřanů utrpěl poranění v důsledku probití střechy budovy minometným granátem. Ruský zdravotník spolu dalším personálem mu okamžitě poskytl pomoc.

Útok teroristů naštěstí nebyl ničím, na co by vojenští policisté nebyli připraveni. Jak doplnil Alexandr Samojlov, minometná palba zde byla prakticky každodenní záležitostí, stejně tak průlety bezpilotních letadel, s jejichž pomocí protivník prováděl průzkum prostoru. Rusové proto drželi neustálou bojovou pohotovost.

Akce teroristů ale byla velmi důsledně připravena: nejprve poničili komunikace k pozorovacímu stanovišti, aby tak Rusům a Syřanům odřízli ústupové cesty. Jak dopadla automobilní technika na základně, ukazují záběry zasaženého kamazu – prostřílená skla kabiny, prostřílené pneumatiky a v cisterně díra po přímém zásahu dělostřeleckým granátem.

Masivní útok s obrněnci

V průběhu intenzivního minometného ostřelování utrpělo zranění několik syrských vojáků, ale jak se později ukázalo, nešlo o nic vážného. Situace obránců se nicméně stávala s každou minutou složitější: po minometných úderech militanti zahájili útok s využitím tanků a bojových vozidel pěchoty (BMP).

Pokud by nepřišla pomoc bojovníků ze speciálních jednotek, kteří na místo střetu dorazili nejdříve, udržet obranu by bylo velmi těžké. Kromě toho, že disponovali těžkou technikou, byli militanti ve značné početní převaze.

„Na všech směrech jsme napočítali čtyři až pět tanků a stejně béempéček. V každém BMP se nacházel osmi až desetičlenný výsadek. Plus pěchota, která se pohybovala pěšky, mimo obrněnou techniku. Předpokládám, že to mohlo být devadesát až sto lidí, kteří šli na naše pozice,“ vypověděl Maxim ze speciální jednotky, která se podílela na proražení obklíčení.

Jak informuje První kanál, v rámci sil zvláštního určení působí skupina, která byla vytvořena právě za účelem pomoci vojákům v obklíčení. Během plnění tohoto úkolu bojovníci skupiny odrazili několik útoků teroristů.

Prolomení blokády

Důležitá pomoc přišla ze vzduchu: dvojice šturmoviků Su-25 ničila těžkou techniku teroristů, což umožnilo „speciálům“ prorazit ze země blokádu a pomoci obklíčeným vojenským policistům opustit prostor.

Ruští bojovníci přiznávají, že přežít jim pomohla bojová příprava, soudržnost v akci a taky trocha štěstí. „Zázrak plus náš velitel. Moje žena mu už volala a vyslovila mu velké uznání,“ řekl Prvnímu kanálu vojenský policista Andrej Vladykin.

Velitel Alexandr Samojlov se ale na věc dívá jinak: „Neřekl bych, že to je úspěch. Je to především společná práce týmu, který už byl v podobných situacích.“ Na otázku, zda to všechno nebyl zázrak, odpověděl: „Ne, na zázraky nevěřím.“

Účastníci boje jsou nyní na odpočinku, zranění syrští vojáci a tři bojovníci specnazu se léčí v nemocnicích. Celá akce se obešla bez jediné oběti na straně Rusů a syrských vojáků.

Opačný efekt

Jak uvedlo ruské ministerstvo obrany, ofenzívu Džabhat an-Nusry iniciovaly americké zvláštní služby s cílem vázat síly a prostředky na úkor vojsk postupujících v oblasti Dajr az-Zauru. Západ prostřednictvím svých médií současně spustil tradiční kampaň s dezinformacemi o „úderech ruských nebo syrských letadel na nemocnice“ v provincii Idlib.

Útok na stanoviště ruské vojenské policie měl nepochybně ještě jeden cíl: případný úspěch záměru, tedy zabití nebo zajetí příslušníků ruského personálu, měl zviklat ruskou veřejnost a nalomit přesvědčení Rusů o tom, že vojenská účast jejich země v syrském konfliktu je správným rozhodnutím s úspěšnými výsledky.

Namísto „afghánského syndromu“ se ale dostavuje opak: nejen ruské internetové diskuse překypují slovy chvály a uznání za hrdinství, připravenost a bojeschopnost složek ruských ozbrojených sil.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(51 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6122 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5481 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5293 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5287 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2379 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru