Média: Spojené státy odmítají vycvičit turecké bojové piloty

Turecko se stále více vymaňuje z vlivu Spojených států, které jej trestají za samostatnou vnitřní, zahraniční, bezpečnostní i energetickou politiku. Už řada zpráv informuje o rostoucí nedůvěře mezi dvěma zeměmi s nejpočetnějšími armádami v NATO.

Spojené státy podle serveru Defense World odmítly vyslat instruktory k výcviku nových pilotů tureckých stíhaček F-16 poté, co Ankara propustila více než polovinu pilotů za jejich účast na pokusu o puč proti prezidentu Erdoganovi v roce 2016.

Reklama

Washington současně zatlačil na Pákistán, aby nevysílal své instruktory pro stejný typ letadla do Turecka (Pákistánci prošli výcvikem na nové verze F-16 nedávno – pozn. edit.). Islámábád dříve souhlasil s tím, že vycvičí turecké piloty, informuje turecký deník Hurriet Daily News.

K přímé účasti na nezdařeném pokusu o puč vzlétlo se svými stroji pětadvacet pilotů F-16 a jedenáct z nich zaútočilo na významné objekty.

Následné vyšlo najevo, že značný počet podporovatelů Fethullaha Gülena – v USA žijícího islámského duchovního a odpůrce tureckého vedení – se rekrutoval právě z řad velení tureckých vzdušných sil.

Z letectva pak bylo propuštěno 1752 lidí, z nichž 300 až 350 představovali piloti bojových letadel. Zatímco donedávna platilo, že na jedno letadlo tureckých vzdušných sil statisticky připadalo 1,5 pilota, v současnosti je to méně než jeden pilot.

Turecké letectvo disponuje 240 letadly, většinou americkými F-16, které nyní využívá k úderům proti Islámskému státu v Sýrii. Stejným typem byl sestřelen i ruský Su-24, útočící na teroristické cíle v Sýrii (čistky po nezdařeném puči zasáhly i pilota tohoto letadla – pozn. edit.).

USA se vyslovily proti masovému propouštění z turecké armády a „perzekuování“ osob podezřelých z toho, že se účastnily pokusu o převrat nebo s pučisty sympatizovaly.

Odmítnutí požadavku na vyslání instruktorů může vést k dalšímu narušení vztahů mezi Washingtonem a Ankarou. Spojeným státům je proti srsti dohoda Turecka s Ruskem o nákupu protivzdušných komplexů S-400.

Podle nepotvrzených informací byl Erdogan před pučem varován ruskými zpravodajskými službami, které měly také zabránit sestřelení jeho letadla.

ea24

Zdroj: Defense World

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama