Média: Spojené státy odmítají vycvičit turecké bojové piloty

Turecko se stále více vymaňuje z vlivu Spojených států, které jej trestají za samostatnou vnitřní, zahraniční, bezpečnostní i energetickou politiku. Už řada zpráv informuje o rostoucí nedůvěře mezi dvěma zeměmi s nejpočetnějšími armádami v NATO.

Spojené státy podle serveru Defense World odmítly vyslat instruktory k výcviku nových pilotů tureckých stíhaček F-16 poté, co Ankara propustila více než polovinu pilotů za jejich účast na pokusu o puč proti prezidentu Erdoganovi v roce 2016.

Washington současně zatlačil na Pákistán, aby nevysílal své instruktory pro stejný typ letadla do Turecka (Pákistánci prošli výcvikem na nové verze F-16 nedávno – pozn. edit.). Islámábád dříve souhlasil s tím, že vycvičí turecké piloty, informuje turecký deník Hurriet Daily News.

K přímé účasti na nezdařeném pokusu o puč vzlétlo se svými stroji pětadvacet pilotů F-16 a jedenáct z nich zaútočilo na významné objekty.

Následné vyšlo najevo, že značný počet podporovatelů Fethullaha Gülena – v USA žijícího islámského duchovního a odpůrce tureckého vedení – se rekrutoval právě z řad velení tureckých vzdušných sil.

Z letectva pak bylo propuštěno 1752 lidí, z nichž 300 až 350 představovali piloti bojových letadel. Zatímco donedávna platilo, že na jedno letadlo tureckých vzdušných sil statisticky připadalo 1,5 pilota, v současnosti je to méně než jeden pilot.

Turecké letectvo disponuje 240 letadly, většinou americkými F-16, které nyní využívá k úderům proti Islámskému státu v Sýrii. Stejným typem byl sestřelen i ruský Su-24, útočící na teroristické cíle v Sýrii (čistky po nezdařeném puči zasáhly i pilota tohoto letadla – pozn. edit.).

USA se vyslovily proti masovému propouštění z turecké armády a „perzekuování“ osob podezřelých z toho, že se účastnily pokusu o převrat nebo s pučisty sympatizovaly.

Odmítnutí požadavku na vyslání instruktorů může vést k dalšímu narušení vztahů mezi Washingtonem a Ankarou. Spojeným státům je proti srsti dohoda Turecka s Ruskem o nákupu protivzdušných komplexů S-400.

Podle nepotvrzených informací byl Erdogan před pučem varován ruskými zpravodajskými službami, které měly také zabránit sestřelení jeho letadla.

ea24

Zdroj: Defense World

loading...

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

  • Polsko žádá miliardy: Evropská unie se může dramaticky zmenšit
    Polexit – během uplynulých dní zaznívalo toto nové slovo prakticky ve všech evropských sdělovacích prostředcích. Do éteru jej vypustil předseda Evropské komise Donald Tusk, který během tiskové konference ve Varšavě varoval před možností odchodu Polska z EU.
    úterý, 20 listopad 2018 22:02 Přečteno 5873 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru