Média: Spojené státy odmítají vycvičit turecké bojové piloty

Turecko se stále více vymaňuje z vlivu Spojených států, které jej trestají za samostatnou vnitřní, zahraniční, bezpečnostní i energetickou politiku. Už řada zpráv informuje o rostoucí nedůvěře mezi dvěma zeměmi s nejpočetnějšími armádami v NATO.

Spojené státy podle serveru Defense World odmítly vyslat instruktory k výcviku nových pilotů tureckých stíhaček F-16 poté, co Ankara propustila více než polovinu pilotů za jejich účast na pokusu o puč proti prezidentu Erdoganovi v roce 2016.

Washington současně zatlačil na Pákistán, aby nevysílal své instruktory pro stejný typ letadla do Turecka (Pákistánci prošli výcvikem na nové verze F-16 nedávno – pozn. edit.). Islámábád dříve souhlasil s tím, že vycvičí turecké piloty, informuje turecký deník Hurriet Daily News.

K přímé účasti na nezdařeném pokusu o puč vzlétlo se svými stroji pětadvacet pilotů F-16 a jedenáct z nich zaútočilo na významné objekty.

Následné vyšlo najevo, že značný počet podporovatelů Fethullaha Gülena – v USA žijícího islámského duchovního a odpůrce tureckého vedení – se rekrutoval právě z řad velení tureckých vzdušných sil.

Z letectva pak bylo propuštěno 1752 lidí, z nichž 300 až 350 představovali piloti bojových letadel. Zatímco donedávna platilo, že na jedno letadlo tureckých vzdušných sil statisticky připadalo 1,5 pilota, v současnosti je to méně než jeden pilot.

Turecké letectvo disponuje 240 letadly, většinou americkými F-16, které nyní využívá k úderům proti Islámskému státu v Sýrii. Stejným typem byl sestřelen i ruský Su-24, útočící na teroristické cíle v Sýrii (čistky po nezdařeném puči zasáhly i pilota tohoto letadla – pozn. edit.).

USA se vyslovily proti masovému propouštění z turecké armády a „perzekuování“ osob podezřelých z toho, že se účastnily pokusu o převrat nebo s pučisty sympatizovaly.

Odmítnutí požadavku na vyslání instruktorů může vést k dalšímu narušení vztahů mezi Washingtonem a Ankarou. Spojeným státům je proti srsti dohoda Turecka s Ruskem o nákupu protivzdušných komplexů S-400.

Podle nepotvrzených informací byl Erdogan před pučem varován ruskými zpravodajskými službami, které měly také zabránit sestřelení jeho letadla.

ea24

Zdroj: Defense World

loading...

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Muharram Strike: Detonace íránských raket hřměly jen tři míle od Američanů
  Írán se v minulých dnech postaral o překvapení, které může mít dopad na plánování amerických operací na Blízkém východě. V rozmezí necelého měsíce provedl už druhý chirurgicky přesný úder na cíle vzdálené stovky kilometrů od íránského území – a tentokrát pouhé tři míle od pozic amerických sil, okupujících část Sýrie.
  středa, 03 říjen 2018 23:43 Přečteno 4910 krát
 • Rusko zřídí neoficiální bezletovou zónu nad Sýrií
  Je zřejmé, že se arogance Izraelců nevyplatila, a tentokrát se jejich obvyklá nestoudnost střetla s velkým hněvem Ruska (třebaže pečlivě kontrolovaným hněvem). Pro Bibiho Netanjahua představuje reakce Ruska absolutní katastrofu, neboť podkopává celou jeho politiku vůči Sýrii.
  neděle, 30 září 2018 21:44 Přečteno 4196 krát
 • Alarm v USA: Rusko sklidilo rekordní úrodu
  Washington se může donekonečna snažit dusit Rusko sankcemi, ale je řada klíčových oblastí, kde se jakékoliv obdobné snahy nejenže míjejí účinkem, ale současně stimulují ruskou ekonomiku k maximální soběstačnosti a uplatnění produkce na světových trzích.
  neděle, 14 říjen 2018 22:57 Přečteno 3069 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru