Turci na cestě k multipolárnímu řádu: S-400 skoncuje s naším zamořením Západem

Dohoda o prodeji ruských protivzdušných komplexů S-400 Turecku vyvolala kritiku nejen na Západě, ale otázky padají i v zemi původu této mocné zbraně: proč Rusko hodlá tak významně posílit zemi, s níž ještě před pár měsíci málem válčilo? Ruské vedení však vidí daleko za hranici podobných úvah a ví, že tento krok naopak přispěje ke stabilitě rusko-tureckých vztahů i celého regionu.

Rusko se svojí zahraniční politikou dlouhodobě usiluje o vytvoření multipolárního světa s více mocenskými centry, což je v přímém protikladu s projektem globalizace a unifikace planety pod vedením Západu.

Spojené státy a další západní země si Turecko dlouhá desetiletí „vykrmovaly“ a početně druhou nejsilnější zemi NATO – avšak plně závislou – z Turecka neučinily náhodou. Západ si při neustálém přiživování turecko-ruských historických neshod vytvořil z Turecka platformu pro podrývání Ruska z jihozápadu – když ne v přímém střetu s NATO, pak alespoň prostřednictvím proxy sil na Kavkaze, ve Střední Asii a na Blízkém východě.

Vyvrcholením této politiky bylo zneužití Turecka k agresi proti Ruské federaci v Sýrii. Rusko se nejenže nenechalo vtáhnout do války, ale velmi umně – a nečekaně pro Západ – využilo následujícího dění.

Ačkoliv veřejnosti nemůže být přesně znám rozsah eventuálního zpravodajského zapojení Ruska do potlačení neúspěšného protivládního puče v Ankaře, po této události se vztahy mezi Tureckem a Ruskem nejen normalizovaly; přestože se nedá hovořit přímo o spojenectví, vyšvihly se na úroveň dosud bezprecedentní dvoustranné spolupráce – včetně vojenské a vojensko-technické.

Ta nemůže mít lepší příklad, než je právě prodej komplexů S-400. Jak je patrné z níže uvedeného článku z tureckého magazínu Yeni Akit, v němž hovoří zkušení turečtí vojáci, Turci sami tento nákup velmi silně vnímají jako krok ke své emancipaci a odklonu od Západu, který se je křečovitě snaží držet v podřízené a závislé pozici.

Z pohledu Ruska a jeho zahraniční politiky se zase jedná o prostředek k dosažení uvedeného cíle – multipolárního světa se spolupracujícím Tureckem jako s jedním z regionálních center.

A na místě nejsou ani obavy z možného zneužití S-400 proti Rusku či poskytnutí systému jiným zemím: Rusko totiž zná frekvence práce jednotlivých prvků systému a uchovává si to nejcennější, totiž zdrojové kódy.

Zde je slíbený turecký článek z Yeni Akit:

S-400 skoncuje se zamořením Západem

Pořízení ruských raketových systémů S-400, proti čemuž protestují USA, a jejich výroba v Turecku přináší fenomenální možnosti rozvoje tureckého obranného průmyslu.

V době, kdy Turecko bojuje s takovými teroristickými organizacemi, jako jsou FETO Fethullaha Gülena, Strana kurdských pracujících (PKK), Sjednocená demokratická strana (PYD), Islámský stát (IS) či Revoluční lidově-osvobozenecká fronta (DHKP-C) Západ vystupuje proti tomu, aby systémy PVO – mající značný význam z hlediska bezpečnosti Turecka – byly do naší země importovány a v dlouhodobější perspektivě mohly být vyráběny tureckými podniky.

Spojené státy jsou „znepokojeny“ tureckým nákupem systémů S-400 v Rusku, zatímco NATO zdůrazňuje, že S-400 ruské výroby „nebudou integrovány do aliančního systému“. Podle vojenských expertů ale díky pořízení systémů dlouhého dosahu S-400 a jejich výrobě v Turecku dostanou takové turecké podniky obranného průmyslu, jako jsou ASELSAN, TAI, HAVELSAN či ROKETSAN, nové možnosti v oboru špičkových raketových systémů.

Přitom Západ má obavy nikoliv o zajištění bezpečnosti Turecka, ale o zachování turecké závislosti na něm v oblasti systémů protivzdušné obrany.

Budeme nakupovat jakékoliv zbraně, jaké chceme a kde chceme

Místopředseda správní rady Centra strategických studií Obránci spravedlnosti (ASSAM) plukovník ve výslužbě Mustafa Hacımustafaoğullar poznamenal, že přijetí systému PVO ozbrojenými silami Turecka bude událostí velkého významu.

„U rostoucího a rozvíjejícího se Turecka roste rozsah činností. Je nezbytně nutné zahrnutí raketových systémů S-400 do sestavy naší výzbroje a výroba těchto systémů našimi vlastními silami a v naší zemi. Do současnosti jsme jako členská země NATO získávali zbraňové systémy z jiných zemí aliance. Ale viděli jsme, že v době, kdy naší zemi hrozila vážná nebezpečí a my jsme prožívali nelehké časy, západní země namísto toho, aby nás podpořily, před očima celého světa upřednostnily střelit nás do zad, nehledě na naše členství v NATO.“

„Turecko je nezávislá země. Sama si bude přijímat svá rozhodnutí. A nezávislost je svázána se silou. Znepokojuje je (Západ) pokračující růst Turecka. Ale ať jsou znepokojeni jakkoliv, my budeme v růstu pokračovat. Turecko bude nakupovat libovolnou výzbroj, jakou bude chtít a kde bude chtít. Spojené státy a NATO tomu budou přihlížet. S-400, v jistém smyslu, umožní skoncovat se zasahováním Západu,“ řekl Hacımustafaoğullar.

Náš obranný průmysl získá fenomenální možnosti

Expert pokračoval: „S pořízením tohoto obranného systému se naše země bude moci opřít o transfer technologií. V budoucnu chceme sami vyrábět takové systémy. Ale západní země s tím nesouhlasí. Mezitím Rusko do značné míry přijalo naše podmínky. Díky výrobě systémů PVO v Turecku naše podniky obranného průmyslu, jako ASELSAN, TAI, HAVELSAN nebo ROKETSAN, získají nové možnosti ve sféře využití špičkových raketových systémů. V takovém případě se turecký obranný průmysl dostane na nebývalou úroveň.“

USA dohodu sabotují

Představitel ASSAM v Ankaře, major ve výslužbě Sahin Akdogan poznamenal, že Turecko už v otázce pořízení systémů PVO nabralo zpoždění a tento úkol je zapotřebí, bez ohledu na Západ, dovést do konce co nejdříve.

„Jako důsledek nezávislé politiky, kterou Turecko razí, můžeme budovat politické, vojenské a ekonomické vztahy jak s USA, tak s Ruskem, Katarem, Íránem, Saúdskou Arábií. Rozhovory, které jsme v minulosti vedli o protivzdušných systémech s Čínou, byly sabotovány Spojenými státy. Nyní je v naší agendě pořízení S-400 a USA opět sabotují dosaženou dohodu s Ruskem. Pokud USA a Západ nepřispívají ke krokům, které země obklíčená terorismem a střetávající se s takovými organizacemi, jako jsou FETO, PKK, IS či DHKP-C, podniká k zajištění bezpečnosti svých občanů, měli by zmlknout,“ řekl Akdogan.

„Po mnoho let jsme nakupovali zbraně u takových zemí, jako jsou USA, Německo nebo Izrael. Dokud neprovedeme nacionalizaci našeho obranného průmyslu, budeme v této závislosti pokračovat. Turecko musí vytvořit svůj vlastní obranný systém na zemi i ve vzduchu, svůj systém elektronické komunikace, svůj satelitní systém. Turecko je toho z hlediska intelektuálního potenciálu plně schopné.“

Co dá S-400 Turecku?

Ruský S-400 je modernější verze obranných raketových systémů S-300. Zvětšen byl dosah raket i výškový dostup, modernizací prošel radar. Vertikální start raket zvýhodňuje tyto systémy oproti konkurenčním analogům – zabezpečuje schopnost zasahovat cíle ve všech směrech, 360 stupňů okolo. To umožňuje odpalovat rakety na cíle přibližující se z východu i ze západu, aniž by bylo třeba natáčet odpalovací zařízení.

S-400 dokáže současně sledovat až sto cílů různých tříd a svými technickými charakteristikami významně převyšuje svůj ekvivalent v NATO – systém Patriot. Radar S-400 dokáže efektivně odhalovat letouny kategorie stealth. Systém disponuje možností zjistit cíle ve vzdálenosti 500 až 600 kilometrů. Turecko si podle zveřejněných informací pořídí čtyři baterie S-400 za sumu 2,5 miliardy dolarů.

Geo, Eurasia24.cz

Zdroje: yeniakit.com.tr a diana-mihailova.livejournal.com

Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru