Lavrov jasně řekl, co Rusko vykonalo a o co usiluje. Srovnejte s tím, co dělá Západ

Zatímco liberální model globalizace se vyčerpal a Západ otřásá bezpečností v Evropě, Rusko prosazuje svět, v němž není „nadřízených“ a „podřízených“. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pronesl v pátek 30. června zásadní řeč na fóru Primakovské čtení v Moskvě.

Rusko podle Sergeje Lavrova „čestně vyplnilo svojí část domácího úkolu“ ve snaze o ukončení studené války a učinilo mnohé pro obnovení důvěry a vzájemného pochopení v euroatlantickém prostoru i ve světě celkově.

„Z našich nejvýraznějších kroků připomenu bez přehánění rozhodující roli při sjednocení Německa, vyvedení vojsk ze států střední a východní Evropy a pobaltských zemí. Po celou tuto dobu jsme hráli s otevřenými kartami, bez skrytých úmyslů a dvojitých agend,“ řekl Lavrov.

V rozporu s dohodami naopak Západ nejenže nezrušil svůj vojenský blok NATO, ale naopak rozšířil svoji vojenskou přítomnost v Evropě až k ruským hranicím, pokračuje v posilování vojsk a jejich přesunech přes evropské země.

„Stojí za připomenutí, že v mnohém díky naší politice Evropané mohli za poslední čtvrtstoletí ušetřit kolosální prostředky, když snížili výdaje na obranu a namísto toho je využili na ekonomický a sociální rozvoj svých zemí a zvýšení blahobytu občanů,“ pokračoval Lavrov.

Nynější tendence v NATO jsou ale opačné: členské země jsou pod záminkou „ruské hrozby“ nuceny zvyšovat své výdaje na obranu na úkor zdrojů například pro důchodové zabezpečení.

„Bohužel, svět se nestal více stabilním ani více předvídatelným. Nejednou jsme hovořili o příčinách degradace mezinárodní situace, o neživotaschopnosti koncepce jednopolárnosti, o kontraproduktivitě jednostranných kroků, o nebezpečí podkopání mezinárodního práva a v souvislosti s tím o růstu silového faktoru ve světových událostech,“ konstatoval šéf ruské diplomacie.

„Dnes je očividné, že liberální model globalizace, jehož kořeny sahají do 90. let minulého století, a především jeho ekonomické hledisko orientované na zabezpečení vedoucího postavení a prosperity úzké skupiny států na úkor ostatního světa, se vyčerpal,“ prohlásil Sergej Lavrov.

Pokusy přizpůsobovat realitě 21. století instituty epochy bipolárního soupeření jsou podle něj odsouzeny k neúspěchu: „Konkrétně Severoatlantická aliance dosud zůstává v logice studené války, když se pokouší nalézt ospravedlnění pro svou vlastní existenci. Přitom se sama ocitla ve stavu, kdy není schopna dál adekvátní odpověď na růst hlavní hrozby současnosti – terorismu. A současně NATO svými kroky vážně otřáslo a nadále otřásá bezpečnostní strukturou v Evropě. To je jednoznačně v rozporu s nadějemi národů evropského kontinentu.“

A Rusko? To bude pokračovat ve své dosavadní politice, diametrálně odlišné od té, jakou Západ prosazoval a nadále prosazuje na Balkáně, v Iráku, v Afghánistánu či Libyi. „Rusko bude i nadále prosazovat mírovou, pozitivní a do budoucna zaměřenou agendu v mezinárodních otázkách, vystupovat jako urovnávací faktor, garant globální stability, řekl Lavrov.

„Budeme pokračovat v posilování spolupráce s partnery v takových svazcích nového typu, jako je G20, BRICS, Šanghajská organizace pro spolupráci, Eurasijská hospodářská unie a další uskupení na prostranství SNS, kde není ‚nadřízených' a ‚podřízených', kde se rozhodnutí přijímají na základě vyváženého konsenzu a s přihlédnutím k zájmům bez výjimky všech účastníků,“ dodal ruský ministr zahraničí.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: RT / YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9377 krát
 • Patrioty v akci: jedna raketa vybuchla po startu, druhá zasáhla obytnou čtvrť (VIDEO)
  Přinejmenším dvě antirakety MIM-104C amerického protiraketového systému Patriot nebezpečně selhaly při snaze saúdskoarabských sil zachytit balistické rakety vypálené jemenskými povstalci. Jedna z antiraket zasáhla obytnou zónu v Rijádu.
  pondělí, 26 březen 2018 22:45 Přečteno 9305 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 9241 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8551 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7260 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru