Trump vyhrožuje Asadovi, toho Rusové pozvali do kokpitu Su-35S (VIDEO)

Když se nedávno setkal čínský vůdce Si Ťin-pching s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, těsně po večeři obou státníků začaly létat na syrskou základnu Šarjat americké střely. Před setkáním Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nyní zazívají z Bílého domu další varování.

Trump v dubnu nařídil úder na Šarjat „v reakci“ na chemický útok v syrském městě Chán Šajchún. Přestože je naopak řada indicií naznačujících, že útok byl zinscenovaný a že o něm západní sponzoři teroristů přinejmenším dobře věděli, Trump se nyní neostýchá znovu vyhrožovat útokem na suverénní zemi.

Bílý dům vydal v úterý 27. června prohlášení, v němž tvrdí, že USA údajně vědí o „potenciálních přípravách dalšího chemického útoku“, který by mohly vyústit v „masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí“. Varoval, že v případě provedení útoku bude „cena pro syrskou vládu vysoká“.

Syrský ministr pro otázky usmíření Ali Hajdar v odpovědi prohlásil, že Damašek nepoužil a nepoužije chemické zbraně. Prohlášení Bílého domu podle něj předznamenává „diplomatickou bitvu“, která se povede proti Sýrii na půdě OSN.

Nicméně ještě během úterý se prezidenti Francie a USA Emmanuel Macron a Donald Trump dohodli, že budou „pracovat na společné odpovědi v případě nového chemického útoku v Sýrii“.

Tlak na Sýrii teď znovu rychle roste, stejně jako se zintenzivňuje příprava světové veřejnosti na možnou další provokaci a následnou agresi proti válkou zmítané blízkovýchodní zemi.

Tento vývoj předchází možnému setkání Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem – hlavy dvou velmocí se pravděpodobně sejdou na summitu zemí skupiny G20, který se bude konat 7. a 8. července v Hamburku.

Rusko mezi tím dál vyjadřuje pevnou podporu i důvěru legitimnímu syrskému vedení v čele s prezidentem Bašárem Asadem, a to i symbolicky: poprvé od zahájení ruské vzdušné kampaně syrský prezident navštívil ruskou základnu Hmejmím, kde si prohlédl vojenskou techniku používanou v boji s teroristy.

Posadil se do kokpitu nejmodernější sériové ruské stíhačky Su-35S a prohlédl si také zbraň, jejíž přítomnost v Sýrii byla dosud pouze předmětem dohadů. Řeč je o bojovém vozidle palebné podpory tanků BMPT-72 neboli Terminator 2, charakteristickém mimořádnou palebnou silou.

Fotografie z Asadovy návštěvy na základně Hmejmím stejně jako satelitní snímky základny z konce května naznačují, že Rusko posiluje své vzdušné obranné kapacity v Sýrii. Z celkových 25 bojových letadel, přítomných na základně, bylo už šest typu Su-35S. Nyní byl v Hmejmím poprvé vyfotografován další typ – modernizovaný stíhací letoun Su-27SM3, určený především k vzdušnému boji.

ea24

Foto: Press Service of the President of Syria

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9377 krát
 • Patrioty v akci: jedna raketa vybuchla po startu, druhá zasáhla obytnou čtvrť (VIDEO)
  Přinejmenším dvě antirakety MIM-104C amerického protiraketového systému Patriot nebezpečně selhaly při snaze saúdskoarabských sil zachytit balistické rakety vypálené jemenskými povstalci. Jedna z antiraket zasáhla obytnou zónu v Rijádu.
  pondělí, 26 březen 2018 22:45 Přečteno 9305 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 9241 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8551 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7260 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru