Jordánsko už nabrousilo „nůž pro ránu do zad“: rozvědka hlásí přípravy na invazi do Sýrie

Jordánsko přes oficiální deklarace rozehrává v syrské otázce partii, která je plně v souladu se zájmy „nadřízených“ zemí: Spojených států a Velké Británie. Podle informací portálu Rusvesna.su může Jordánsko uskutečnit invazi do Sýrie obdobným způsobem, jakým ji nedávno provedlo ze severu Turecko.

V Moskvě proběhlo v sobotu 29. dubna pracovní setkání ministrů zahraniční Ruska a Jordánska. Obě strany vyjádřily zájem na dalším koordinovaném úsilí o rozšíření a upevnění příměří v Sýrii v duchu Astanských jednání. Jordánský ministr zahraničí ubezpečil svého ruského kolegu, že Jordánsko „podporuje zachování suverenity a celistvosti Syrské arabské republiky“.

Reklama

Jak se ovšem ukazuje, jsou slova představitele ministerstva zahraničí Jordánska v příkrém rozporu se skutečností. Během dubna probíhala na syrsko-jordánských hranicích za účasti jednotek Jordánska, USA a Velké Británie příprava nadcházejícího „protiteroristického“ cvičení Eager Lion 2017.

Z jedné strany na tom, s ohledem na každoroční konání podobných cvičení a složitou situaci s terorismem v Sýrii, není nic zvláštního. Z druhé strany však poznatky syrské rozvědky ukazují na to, že vyjádření jordánského ministra zahraničí není v souladu s plány jordánského vojenského velení ani s plány západní koalice.

Díky informacím z vojenských zdrojů totiž vešlo ve známost, že mezi 27. a 29. dubnem došlo k setkání a konzultacím armádních představitelů USA, Jordánska, Velké Británie, Izraele, tajných služeb Kataru a Saúdské Arábie a také polních velitelů protivládních syrských ozbrojenců, během kterého byl vytvořen skutečný plán průběhu nadcházejícího „cvičení“.

Na setkání byla posuzována reálnost rozhodnutí, na základě kterého by koaliční síly pod krytím „cvičení“ v nejbližší době zahájily masivní intervenci a následnou okupaci jižní Sýrie.

Záminkou, stejně jako při loňské turecké operaci Štít Eufratu, má být boj s Islámským státem. Jordánci jsou již v současné době prostřednictvím sociálních sítí připravováni na scénář „osvobození Sýrie od teroristických a sektářských organizací“.

V té samé době využila armáda USA leteckého útoku Turecka na pozice Kurdů na severu Sýrie – a pod záminkou, že „nelze dopustit další střetnutí mezi znepřátelenými stranami“, začala posilovat své vojenské jednotky v této oblasti.

„Soudě z odezvy na tyto události jsou diplomaté koalice a Ligy arabských států schopni v dostatečné míře přesvědčit svět o svých dobrých úmyslech – a současně držet za zády nabroušený nůž připravený na ‚porcování syrského koláče'. Jen několik málo skutečných spojenců Sýrie, jakými jsou Rusko a Írán, dělá, co je v jejich silách, aby udržely celistvost této nešťastné země,“ připomíná portál Rusvesna.su.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: Rusvesna.su

Foto: YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019 a svátek má Albert.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama