„Nový plán“ Trumpa pro boj s IS je starým plánem Obamy

Nová strategie Pentagonu pro boj s Islámským státem, zpracovaná na příkaz nového prezidenta USA, využívá formy a metody boje používané i Barackem Obamou, kterého Trump kritizoval pro neschopnost porazit džihádisty. Vojenské kruhy USA pochybují o efektivitě „nového plánu“. Podle ruských odborníků leží vina za tuto neefektivnost na lobbistech v USA.

Pentagon předal prezidentu USA Donaldu Trumpovi právě dokončený plán boje proti Islámskému státu. Plán je samozřejmě tajný, ale některé jeho podrobnosti s odkazem na zdroje – činitele, kteří již měli možnost se s dokumentem seznámit – odhalila televize NBC.

Během volební kampaně Trump hovořil o svém přání co nejdříve rozdrtit radikální islamisty a obviňoval přitom Obamovu administrativu z liknavosti a malé vůle bojovat s radikály efektivněji. Nová doporučení Pentagonu se ovšem jen málo liší od metod, které používala administrativa předchozí.

Z celkového pohledu je navrhováno pouze posílení předchozích opatření: pokračovat v bombardování pozic ozbrojenců, intenzívně podporovat místní síly během speciálních operací v iráckém Mosulu a v syrské Rakce, „hlavním městě“ Islámského státu. Současně je doporučováno přerušit všechny cesty a kanály financování teroristů a stabilizovat oblasti, které již byly od islámských radikálů osvobozeny.

„Nový plán“ na zničení IS nařídil Trump připravit koncem ledna a zpracovatelům na to poskytl třicet dní.  Současně na ministerstvu obrany požadoval, aby našlo nové zahraniční partnery pro posílení boje s uskupeními IS. V únoru pak bylo oznámeno, že Pentagon doručil první návrhy k dalšímu postupu do Bílého domu.

Že jsou navrhovaná opatření pro splnění Trumpových předvolebních slibů zcela nedostatečná, uvádějí pod podmínkou zachování anonymity američtí odborníci na vojenskou strategii, kteří již zveřejněné části plánu kritizují.

Bývalý velitel Vrchního velitelství spojených ozbrojených sil NATO v Evropě, admirál ve výslužbě James Stavridis vyjádřil jako svůj osobní názor naději, že prezident vrátí celý plán Pentagonu k přepracování.

Stavridis pro NBC uvedl, že „současný plán na zničení seskupení Islámského státu se zcela podobá tomu starému ‚výtvoru' – plán B spočívá v tom, že pokračujeme v plánu A, pouze se snažíme o něco víc“.

Další zkušený voják, generál letectva USA ve výslužbě David A. Deptula, zodpovědný za letecké útoky USA během první války v Iráku, požaduje používat v boji s radikály větší vojenskou sílu. „Pokud budeme islamisty považovat za lidské tělo, pak se zatím strefujeme do prstů jeho rukou a nohou,“ zdůraznil. Uvedl také, že pokud letecké útoky koordinují generálové pozemního vojska, „není to zrovna ono“.

Během přípravy plánu zvažoval Pentagon i myšlenku podstatně radikálnějších metod boje, a to včetně provedení krátkodobé pozemní operace v Sýrii, kde již před tím působily omezené skupiny amerických speciálních sil pomáhající různým skupinám syrské opozice. Oficiálně se Američané přímo do bojů nezapojují.

Kromě toho disponují Američané čtyřmi vojenskými objekty na území kontrolovaném Kurdy. Jde například o vzletovou a přistávací dráhu u Ramilanomu (v severovýchodním guvernorátu Sýrie Hasaka). Celkem, včetně zásobovacích jednotek, vojenských poradců, příslušníků speciálních sil a leteckých návodčích, představuje americký kontingent několik tisíc lidí.

Minulý týden byly zveřejněny plány Pentagonu vypravit do Sýrie zhruba tisíc dalších vojáků, kteří by měli podpořit útok na Rakku. Američané chtějí podpořit hlavně Kurdy a syrskou opozici, a to tak, že jim pomohou s odminováním dobytých území a s naváděním letecké munice na pozice IS. Zatím však Trump a ministr obrany USA James Mattis tento krok neschválili. Současně však vešlo ve známost, že USA rozmístily na letišti Rumeilan v Hasace oddíl námořní pěchoty.

Vojenský expert, docent katedry politologie a sociologie na Ruské ekonomické univerzitě G. V. Plechanova Alexandr Perendžijev upozorňuje, že kdykoli se začne hovořit o reálných akcích směřujících ke zničení IS, nevyhnutelně se vynoří „otázka ekonomických zájmů“.

„Pak se najednou ukazuje, že Islámský stát byl vytvořen v zájmu určitých osob, které v politickém systému USA představují silné a významné lobbisty. Akceptovat jinou strategii znamená vlastně poškodit zájmy těchto osob. Vložené prostředky se jim teď vracejí několikanásobně, takže není nikdo, kdo by dosavadní strategii měnil. A všichni, kdo se na tvorbě plánu podílejí, dostali jasnou politickou objednávku, kterou také naplňují,“ uvedl Perendžijev pro Vzgljad.

Podle jeho slov by USA mohly zesílit boj proti IS především spoluprací s Ruskem, ovšem „ministr obrany USA nevyrazil do Moskvy, ale do Saúdské Arábie“ a v tu ránu bylo zřejmé, že nový plán „jako když starému z oka vypadne“. Už počátkem března se hovořilo o nechuti Trumpa pracovat s Ruskem na dohodách o boji s IS a na dalších otázkách týkajících se národní bezpečnosti.

„Otázka není, kdo je v daném okamžiku prezidentem, ale jaká je politická zakázka. Ta nepřichází od prezidenta, ale od elitních politických skupin, které za ni lobbují a současně i kontrolují její plnění. K zásadním změnám tedy dojít nemůže,“ uzavřel Perendžijev.

Andrej Rezčikov

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6122 krát
 • Historický okamžik: vláda Bašára Asada kontroluje celý Damašek, „epocha enkláv“ skončila
  Poprvé od začátku syrské války kontroluje vláda v čele s prezidentem Bašárem Asadem celé hlavní město Sýrie.
  pondělí, 21 květen 2018 21:51 Přečteno 5483 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5293 krát
 • Nová stavba století? Rusko plánuje výstavbu mostu na Sachalin
  V médiích ještě ani nestačilo odeznít otevření Krymského mostu a sdělovací prostředky už mají novu agendu: informace o plánech Ruska na stavbu další nové dopravní tepny, tentokrát ve zcela jiném regionu. Plánuje se totiž výstavba nové komunikační spojnice pevniny s největším ostrovem Ruska – Sachalinem.
  neděle, 20 květen 2018 22:45 Přečteno 5287 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2381 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru