Co se to děje v Polsku? Armádu masově opouštějí generálové a vyšší důstojníci

Jen během posledních šestnácti měsíců opustilo řady polské armády 26 generálů a 260 vyšších důstojníků.

Podle The Telegraph se tak děje na protest proti politickému vměšování vlády.

Polská armáda se poté, co ji na protest proti politickému vměšování vlády opustila řada osob zastávajících jedny z nejvyšších armádních postů, ocitla až na samém pokraji schopností plnit svoji funkci, uvádí deník.

Svá místa v armádě opustilo během posledních 16 měsíců 26 generálů a 260 vyšších důstojníků rozčarovaných a zklamaných očividnou protekcí vojáků loajálních s vládnoucí stranou Právo a Spravedlnost (PiS) a také tím, že ministerstvo obrany na potřebné úrovni není schopno konzultovat změny v armádní struktuře.

Generál ve výslužbě Stanislaw Koziej, který mimo jiné zastával i funkci předsedy Kanceláře národní bezpečnosti Polska, prohlásil, že rozsah a tempo odchodů důstojnického sboru z polské armády představují „hrozbu pro efektivní funkci armády“.

„Jak víte, voják nemá jinou možnost protestu proti jednání svých politických nadřízených, než z armády odejít – a to je to, co můžeme pozorovat,“ uvedl Koziej pro The Telegraph.

„Nejde o to, že by vrchní velení armády nesouhlasilo s přijatými opatřeními, nesouhlasí však se způsobem, jakým je realizována politická moc: otevřené politické vměšování do kompetencí spadajících pod armádní velení, civilní úředníci přivlastňující si roli politických vůdců a politizace armády vládnoucí politickou stranou“, řekl dále.

Mezi těmi, kteří opustili nejvyšší armádní posty, je i náčelník generálního štábu polské armády generálporučík Mieczyslaw Gocul, který odešel do civilu na konci ledna.

Rezignace přicházejí v době, kdy jsou tisíce amerických vojáků rozmísťovány v Polsku kvůli údajnému „posílení obrany východní a střední Evropy“.

mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6262 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5390 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru