Co se to děje v Polsku? Armádu masově opouštějí generálové a vyšší důstojníci

Jen během posledních šestnácti měsíců opustilo řady polské armády 26 generálů a 260 vyšších důstojníků.

Podle The Telegraph se tak děje na protest proti politickému vměšování vlády.

Polská armáda se poté, co ji na protest proti politickému vměšování vlády opustila řada osob zastávajících jedny z nejvyšších armádních postů, ocitla až na samém pokraji schopností plnit svoji funkci, uvádí deník.

Reklama

Svá místa v armádě opustilo během posledních 16 měsíců 26 generálů a 260 vyšších důstojníků rozčarovaných a zklamaných očividnou protekcí vojáků loajálních s vládnoucí stranou Právo a Spravedlnost (PiS) a také tím, že ministerstvo obrany na potřebné úrovni není schopno konzultovat změny v armádní struktuře.

Generál ve výslužbě Stanislaw Koziej, který mimo jiné zastával i funkci předsedy Kanceláře národní bezpečnosti Polska, prohlásil, že rozsah a tempo odchodů důstojnického sboru z polské armády představují „hrozbu pro efektivní funkci armády“.

„Jak víte, voják nemá jinou možnost protestu proti jednání svých politických nadřízených, než z armády odejít – a to je to, co můžeme pozorovat,“ uvedl Koziej pro The Telegraph.

„Nejde o to, že by vrchní velení armády nesouhlasilo s přijatými opatřeními, nesouhlasí však se způsobem, jakým je realizována politická moc: otevřené politické vměšování do kompetencí spadajících pod armádní velení, civilní úředníci přivlastňující si roli politických vůdců a politizace armády vládnoucí politickou stranou“, řekl dále.

Mezi těmi, kteří opustili nejvyšší armádní posty, je i náčelník generálního štábu polské armády generálporučík Mieczyslaw Gocul, který odešel do civilu na konci ledna.

Rezignace přicházejí v době, kdy jsou tisíce amerických vojáků rozmísťovány v Polsku kvůli údajnému „posílení obrany východní a střední Evropy“.

mbi, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 22. listopadu 2019 a svátek má Cecílie.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama