Američané nechali „spojenecké“ Turky ve štychu. Rusové pomohli

Jak „pevné“ je spojenectví mezi zeměmi NATO když jde o skutečnou pomoc v boji, ukazuje přístup Spojených států k bombardování Islámského státu v severosyrském městě al-Báb: Američané trápící se tureckou armádu ze vzduchu nepodpořili, zatímco Rusové Turecku pomoc poskytli.

Ačkoliv Rusko a Turecko formálně nejsou spojenci, právě takto spojenectví funguje – na rozdíl od tureckého „spojenectví“ s USA a jimi vedenou „koalicí“, která žádostem Turecka o pomoc nevyhověla.

A to i přes fakt, že Američané využívají základnu v tureckém Incirliku. Znovu tak navíc ukazují, jak je to skutečně s jejich „válkou proti terorismu“. Cílem přitom byly ty nejradikálnější skupiny teroristů z Islámského státu.

O společných akcích ozbrojených sil Turecka a Ruska v severní Sýrii se hovořilo už na přelomu roku. Nyní obě země oficiálně potvrdily společnou vzdušnou operaci ve středu 18. ledna.

Jednalo se o masivní úder – do operace bylo nasazeno sedmnáct bojových letadel: za Rusko čtyři Su-24M, čtyři Su-25 a jeden Su-34, za Turecko čtyři F-16 a čtyři F-4E Phantom. Zasaženo bylo celkem 36 objektů.

Vzdušnou operaci odsouhlasila syrská strana i přes to, že bombardování Islámského státu pomohlo takzvané Svobodné syrské armádě.  

Turecké letectvo, ač technicky skvěle vybavené, zůstalo zčásti paralyzované poté, co prezident Recep Erdogan svými „popřevratovými“ zásahy narušil jeho organizaci a přinutil k odchodu i řadu letců – a to těch nelepších, kteří si prošli společnými cvičeními NATO a byli bojově nejlépe připraveni.

ea24

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019 a svátek má Bohuslav.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama