Absolutní prozření ukrajinského nacionalisty po návštěvě Moskvy: Stydím se a žádám odpuštění (video)

Absolutní procitnutí. Tímto stavem prochází Ivan Bujan, ukrajinský nacionalista a aktivní účastník majdanu, po své návštěvě Moskvy. Nechápe, jak mohl propadnout nenávisti k Rusku, když Rusové jsou tak přátelští a shovívaví. Našel mezi nimi nové bratry a sestry. O svých zkušenostech se podělil ve svém blogu a v sociální síti Vkontakte.

Ukrajinský nacionalista Ivan Bujan navštívil Moskvu nedávno, zavítal tam, aby se zúčastnil lekcí psychologického tréninku. Jeho vědomí ale změnil především samotný kontakt s ruskými lidmi. „Těm, kteří mě znají, netřeba vykládat o mojí občanské, politické a patriotické pozici, o tom, že jsem se účastnil majdanu, jaké jsem psával písně a točil klipy, jaké jsem dával rozhovory a tak dále,“ píše Bujan v úvodu svého vyprávění o cestě do ruské metropole.

Věřil jsem, že mě rovnou na hranici vysadí z auta a odvezou na FSB (ruská tajná služba). Věřil jsem, že i kdybych prošel hranicí, tak že někdo zajistí FSB na samotném tréninku nebo že budu prostě surově zbit,“ popisuje své pocity před cestou.

Jeho vnímání Ruska coby bytostně nepřátelské země se začalo měnit prakticky ihned po překročení hraniční čáry: „Hranice. Projel jsem. Přijel jsem do Moskvy, do stanice metra Troparjevo: čistota, pečlivě uklizeno. Vstoupil jsem do vagónu: čistota, pořádek. Ptám se, jak jet: kulturně, zdvořile mi odpovídají.“

Začátek samotného tréninku absolvoval ve velké nervozitě: „První tři minuty tréninku: v sále je padesát lidí z různých měst Ruska, osmdesát procent muži. Představuji se druhý v pořadí: ‚Jsem Ivan Bujan z Kyjeva, nacionalista, majdanovec, patriot Ukrajiny…' V hlavě mi běží: ‚Je po všem. Teď to k***a přijde.' Nic takového!

Lidé na mě pohlíží se zájmem, pokládají otázky. Několik párů očí z oněch padesáti hledí zlobně. Čekal jsem, kdy vystartují a roztrhají mě. Ale oni nestartují. Přemýšlím: ‚Asi přijdou o přestávce.' Přišli, pohovořili. Napjatý jak vysokovoltka, v kapse držím nabroušený šroubovák. Klidně pohovořili a rozešli se. Zvláštní,“ líčí Bujan své zážitky.

Stal se plnohodnotnou součástí týmu a ostatní se k němu chovali přesně tak, jak se chovali k ruským účastníkům tréninku. „Tak kde jsou ti strašliví primitivové s vidlemi, kteří rozervou můj žaludek a moji mrtvolu hodí prasatům?“ ptal se nevěřícně po pokračujícím kontaktu s Rusy.

Tím ale jeho vyvedení z omylu neskončilo. „Jedu domů metrem, přistupuji namátkově k lidem. ‚Dobrý den, jsem z Kyjeva. Jaký tady máte vztah k Ukrajincům?' Z více než dvaceti oslovení ani jedno negativum. ‚Bratrský národ, škoda, že se to děje.' ‚Miluji Ukrajince.' ‚Nemám rád ty, kteří nemají rádi nás.' ‚Soucítíme.' ‚Ano, normální, a co?'“ zní odpovědi na jeho dotaz.

V dalších dnech tréninku s ostatními účastníky diskutoval na téma války. „Všechno bylo konstruktivní, argumentováno, bez osobních emocí,“ konstatuje.

Připadal si hloupě, bylo mu stydno pohledět lidem do očí a chtěl se propadnout do země – ještě nedávno přál Rusům smrt, nenáviděl je celým svým srdcem a v Kyjevě prořezával kola na autech s ruskými značkami.

Teď trávil čas s lidmi, kterých si velmi váží: „Jsou to skvělí, dobří, dobrosrdeční lidé s otevřenými a teplými srdci. Ani jeden z těch padesáti lidí necítí k Ukrajincům tu nenávist, jakou jsem pociťoval já, když jsem odjížděl do Moskvy.“

Klade si zásadní otázku: „Proč i já, chytrý člověk, aniž jsem dříve hovořil s jediným Rusem, jsem dospěl k závěru, že nás všichni nenávidí?

Uviděl jsem krásné, čisté město s výbornými silnicemi, kde se policisté chovají zdvořile, lidé jsou milí a vzduch je velmi podobný tomu našemu. Za šest dní jsem neviděl nic, co by mi byť jen naznačovalo nenávist Rusů k Ukrajincům. Naopak: viděl jsem přání mluvit a domluvit se,“ píše Ivan Bujan.

A činí závěr: „Tento konflikt není mezi národy, mezi lidmi. Je to něčí velmi krvavá a cynická politická hra, v jejímž důsledku zemřelo mnoho lidí a dva národy ztratily přátelství. Žádám odpuštění a je mi stydno. Mám padesát bratříčků a sestřiček v Rusku. Objímám vás!

K svému textu připojuje video, které je sice zpočátku „upovídané“, ale v podstatě nevyžaduje znalost ukrajinštiny a ruštiny a nakonec ani komentář:

Geo, Eurasia24.cz

Zdroj: spartanofear.com/blog/ivan-buyan

Foto: Ivan Bujan, YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6250 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5380 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2428 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru