Třiasedmdesát aktualit z ruského světa

Obětavci na sociálních sítích „ředí“ mediální prostor zprávami z Ruska a ruského světa, proti kterému především vedou útoky informační války. Eurasia24.cz si dovoluje převzít a publikovat 73 aktualit a zajímavostí z posledního srpnového dne roku 2016.

1; My ty peníze znovu projíme, říká Saakašvili o tranši z MMF. Gubernátor dal Ukrajině za příklad Gruzii, která velmi rychle odmítla pomoc MMF.

2; V USA zatkli černošského Vladimira Putina. Muž zadržený policisty na Floridě se ukázal jako Putinův jmenovec.

3; Washington změnil Ukrajinu na supermarket s nelegálními zbraněmi, píší americká média. Američtí obchodníci se zbraněmi sázejí na studenou válku s Ruskem. Není divu, že Ukrajina, která se nachází na předních pozicích této nové studené války, se už od jara 2014 proměnila ve skutečný zbrojní bazar.

4; O transatlantické a transpacifické bitvě buldoků pod kobercem. Někdo si myslel, že vytvoření „superzápadu“ je strašák antiglobalistů. A ono se ukazuje, že je to pravda. Vysocí úředníci Francie a Německa přiznávají, že rozhovory o obchodně-investičním partnerství nevedou k úspěchu.

5; Ti, kdo nenávidí Rusko, se už nemohou dočkat, kdy bude zveřejněna druhá část zprávy šéfa WADA, která se týká Olympijských her v Soči.

6; Byly zveřejněny záběry stavby Kerčského mostu z kosmu. Autorem unikátního snímku je ruský kosmonaut Oleg Skripočka.

7; „Někdy závidím sám sobě“. Byly zveřejněny nejlepší Lukašenkovy citáty. 30. srpna bylo prezidentovi Běloruska 62 let. Tajemství mnohaleté popularity, něco málo o osudu Běloruska a Evropy a rady občanům – to vše je obsaženo v nevelkém výběru citátů pana Lukašenka.

8; Co znamená výměna ve vedení Porošenkovy party? Čas spěje k tomu, že bude potřeba se zodpovídat ze všeho, co se nyní na Ukrajině děje. A Ložkin nechce být na ráně.

9; Co bude s Uzbekistánem po Karimovovi? Zatím oficiální Taškent zachovává mlčení a experti jeden přes druhého přetřásají budoucnost Uzbekistánu.

10; Válečná loď amerického námořnictva se vrátila na základnu kvůli poruše motoru. LCS Coronado se od prosince 2015 stal už čtvrtým bojovým plavidlem pobřežní zóny USA, které se porouchalo.

11; Bývalý verbíř Al-Káidy začal pracovat pro americkou vysokou školu. Americká univerzita George Washingtona najala někdejšího verbíře teroristické organizace Al-Káida Jessieho Mortona jako experta na otázky národní bezpečnosti.

12; Lotyšsko: Sympatie k Rusku jsou léčeny elektrošoky. Policie bezpečnosti mučila hráče strikeballu.

13; Sladkou limonádu v Rusku staví na roveň alkoholu. Za účelem vyřešení rozpočtových problémů ministerstvo financí Ruské federace navrhuje zavedení daně na nápoje s přidaným cukrem a ochucovadel. Výše spotřební daně by mohla být kolem 5 rublů za litr.

14; Památník Jurije Gagarina byl odhalen v hlavním městě Argentiny. V argentinském planetáriu Galileo Galilei byla odhalena busta prvního ruského kosmonauta.

15; V Charkově vojenský tahač přejel chodce, kterému museli následně amputovat obě nohy. Ukrajinští vojáci nadále beztrestně páchají trestné činy.

16; Žena se zapálila v kanceláři kongresmana v Chicagu. Žena byla s těžkými popáleninami převezena do nemocnice.

17; Sebevražda Ukrajiny ve jménu „evropských hodnot“. Už pětadvacet let je na Ukrajině dokola slyšet jen „evropské hodnoty, evropské hodnoty...“. Dokonce i válku proti Rusku nazvali „evropskou válkou za evropské hodnoty“ – a na základě toho vyzvali Ukrajince, aby ve jménu těchto hodnot umírali.

18; Členové „Velké sedmičky“ chtějí s Ruskem projednat jeho návrat do G8. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva nepodniká žádné kroky směřující k návratu do G8 a nehodlá tak činit ani v budoucnu.

19; Washington není připraven k normalizaci vztahů s Ruskem, zní ze státního departmentu USA. Přímo takto to řekl oficiální představitel Státního departmentu USA John Kirby.

20; Oběti ostřelování ze strany ukrajinské armády. V Jasinovaté zahynul civilní obyvatel, v Doněcku byla zraněna žena. V Jasinovaté kromě toho byly poškozeny obytné domy včetně činžovních.

21; Rusko bude v roce 2030 sklízet kolem 130 milionů tun obilí. Prohlásil to ministr zemědělství Alexandr Tkačov.

22; Dcera prezidenta Uzbekistánu poblahopřála spoluobčanům ke Dni nezávislosti. Mladší dcera Islama Karimova, která předtím potvrdila hospitalizaci svého otce s krvácením do mozku, poděkovala obyvatelům Uzbekistánu za slova podpory na adresu osmasedmdesátiletého prezidenta.

23; Ukrajinský svět prosákl do Doněcka: V jednom z hypermarketů města prodávají tašky s vlajkou okupantů. Už třetí rok Ukrajina ostřeluje mírumilovná města Donbasu. Ale v doněckém hypermarketu „Sigmaland“ lze narazit na produkci se symbolikou nepřátelského státu.

24; V Rusku oznámili datum a místo konání alternativní Paralympiády. O tom, kdy a kde se budou konat soutěže, mluvil prezident Paralympijského výboru Ruska Vladimir Lukin.

25; Rus, jehož vydání požadovaly USA, odletěl z Arménie do Moskvy. Navzdory požadavku USA arménské úřady shledaly, že Sergej Mironov může bez překážek opustit zemi.

26; Já už tě naučím milovat Ukrajinu. V Dněpropetrovsku „patriot“ natřel plot svého souseda - „separatisty“ barvami ukrajinské vlajky. Je to Rusák a žije na Ukrajině... Ale já už jsem našel způsob, jak na něho zapůsobit, rozčiluje se obyvatel Dněpropetrovska.

27; Saakašvili navrhl Ukrajině, aby odmítla pomoc ze strany MMF. Gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili mluvil o nutnosti odmítnutí finanční pomoci ze strany MMF. Podle jeho názoru MMF znamená jen berličku ukrajinské ekonomiky.

28; Ukrajinský ministr financí sní o nových úvěrech. Jak prohlásil ministr Alexandr Daniljuk, další tranše od mezinárodního měnového fondu odblokuje ještě zhruba další dvě miliardy úvěrů.

29; A možná právě proto ještě nejsme v Evropě. Ukrajinský podnikatel promluvil o tom, že Porošenko chodí do práce pozdě. Podnikatel poznamenal, že dnes ráno si všiml prezidentova auta cestou do úřadu. Přitom Gari Korogodskij zdůraznil, že pracovní den prezidenta Ukrajiny začíná až v deset hodin ráno.

30; Syrský student vymyslel laciný způsob očisty vody. Situace s pitnou vodou v syrském Aleppu není jednoduchá. Aby nebyl nedostatek, udělali několik tisíc vrtů, ale ne všechna získaná voda je vhodná pro použití bez očisty.

31; Stíhačky cvičně eskortovaly letadlo domnělého nepřítele. Souřadnice vzdušného cíle přibližujícího se k naznačené státní hranici dostali piloti až ve vzduchu.

32; Ve vládě Ruské federace komentovali fámy o transportu prezidenta Uzbekistánu do Moskvy. Připomeňme, že prezident Islam Karimov byl hospitalizován s mrtvicí. O jeho stavu přicházejí rozporuplné zprávy.

33; Ruské letectvo zlikvidovalo „druhého člověka“ Islámského státu. Americká média se snaží připsat toto vítězství Spojeným státům. V současné době americká média šíří lživé zprávy o tom, že likvidace teroristy je výsledkem operace tajných služeb USA.

34; Srdce Angely Merkelové bije pro Ameriku, píší německá média. Článek německého profesora se jmenuje Jak Merkelová poztrácela dědictví Německa.

35; Kyjev a Doněck: Kdo platí víc za komunální služby? Byly porovnány ceny služeb spojených s bydlením. Za elektřinu platí v Kyjevě třikrát více. Za teplou vodu dvakrát až šestkrát více. Za studenou vodu platí obyvatelé Kyjeva třikrát více. Za dálkové teplo i šestkrát více. Za plyn Kyjevané platí sedminásobek. V součtu při průměrné spotřebě zaplatí tedy obyvatel Kyjeva pětkrát více.

36; Dejte mi třeba jen koně. Náčelník štábu ATO prosí o přidělení koně kvůli chybějící dopravě. „Antiteroristická operace“ Kyjeva v Donbasu přechází na úsporný režim.

37; Ázerbájdžán podpořil Rusko a odmítl přijmout pro sebe kvóty za vyloučené ruské paralympioniky. Podle slov ministra mládeže a sportu Ázerbajdžánu vyloučení ruských paralympioniků je nesprávný krok.

38; Díky, ale nechci. V Kremlu elegantně uzemnili Berlín. Už předtím německé ministerstvo zahraničí „potěšilo“ Moskvu podmínkami, za kterých mohou Rusko znovu přijmout do G8. Rusku prý stačí platforma G20.

39; Noční ostřelování měst Doněcké republiky: Zraněni byli čtyři civilní obyvatelé, poškozeno 16 domů. V Jasinovaté, odkud předtím přišla zpráva o smrti civilního obyvatele, shořel soukromý dům.

40; Bývalý starosta Kyjeva Černoveckij se chce stát poslancem v Gruzii. Před rokem založil Černoveckij stranu „Šťastná Gruzie“, ale v květnu ji rozpustil a novinářům řekl, že odchází z politického života země.

41; Opilci z ukrajinské armády vykradli dům známé dobrovolnice. Ukrajinkou dobrovolnici Jevdokii Popovič známější jako „Stěpanovna“ nebo „Mama Peskov“, oloupili opilí ozbrojenci z 128. brigády ukrajinské armády.

42; Moskva a Ankara uskutečňují rozhovory o využití národních měn v obchodě. Rusko a Turecko chtějí mezi sebou obchodovat v rublech a tureckých lirách, sdělil ministr hospodářství Turecka Nihat Zeybekci.

43; Ukrajina přišla o „Mriji“. Číňané koupili letadlo, všechny výkresy a právo výroby. Čínská společnost China Airspace a ukrajinský státní podnik Antonov podepsaly smlouvu o spolupráci.

44; Ministerstvo obrany potvrdilo informaci o likvidaci mluvčího Islámského státu. Během úderu ruského letectva došlo k likvidaci polního velitele Abú Muhammada al-Adnáního.

45; Do vesnice, kde Cikán zabil devítiletou holčičku, vstoupili příslušníci pluku Azov. V „Azovu“ slíbili, že zlámou hřbet cikánskému trhu s narkotiky, ale víme-li, jakých „hrdinských činů jsou příslušníci tzv. dobrovolnických batalionů schopni, obyvatelé vesnice se těžko mohou cítit v bezpečí.

46; Příprava Ruska na válu neznamená, že ji chce vyvolat, píší americká média. Prověrka bojové připravenosti vojsk Jižního, Západního a Centrálního vojenského okruhu byla zahájena 25. srpna.

47; U Doněcka byl zlikvidován jeden z nejlepších bojovníků Pravého sektoru. V okolí Doněcka zlikvidoval ostřelovač doněckých ozbrojených sil ozbrojence Pravého sektoru Jevgenije Vorošila přezdívaného „Jack“.

48; Kravčuk navrhl zrušení Minských dohod. Bývalý prezident nezávislé Ukrajiny si myslí, že Porošenko a Putin nepotřebují prostředníky.

49; Velký průlom v Aleppu. Syrská armáda za podpory ruského letectva osvobozuje sídliště, výšiny a městské čtvrti. Syrská armáda a její spojenci osvobodili obce Karásí, El-Amíríja, Tell-Sanurbat a frontové pozice uvnitř Technické školy v Aleppu, hlásí tisková služba brigády Tiger Force.

50; Prohlášení USA o silovém scénáři v Sýrii nepomáhají míru, říká ruské ministerstvo zahraničí. Prohlášení USA v OSN o silovém scénáři v Sýrii jsou v rozporu s pokusy Moskvy a Washingtonu dosáhnout v Sýrii mírového řešení, prohlásila ve středu oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

51; Rusové budou v Turecku platit v rublech. Tímto způsobem chtějí turecké úřady dosáhnout někdejší úrovně turistického ruchu s Ruskem.

52; Propagace dovolené na Krymu je v Kremenčugu zakázaná. Městské rady Dněpropetrovska a Vinnice už předtím přijaly analogická rozhodnutí o zákazu reklamy na dovolenou na poloostrově.

53; Perspektivy denacifikace Ukrajiny. Přinejmenším polovina ukrajinské společnosti nemá žádné iluze ohledně radikálního nacionalismu, jehož stoupenci uzurpovali moc v zemi.

54; Americká stíhačka F-35 nezvítězí nad ruským Su-35 ani za milion let, říká analytik. V raných stádiích vývoje experti říkali, že schopnosti F-35 ohledně vedení vzdušného boje jsou dokonce horší než u F-16, kterou má nahradit.

55; Soud zamítl odvolání proti vyloučení Rusů z Paralympiády, která se bude konat 7. až 18. září.

56; Doněcká republika je ochotna k úplnému zastavení palby v Donbasu od 1. září, říká ombudsmanka Doněcké republiky Darja Morozova.

57; Generální prokuratura Luganské republiky zabavila ze skrýše v obci Irmino více než 13 tisíc kusů zbraní a munice a 15 kg výbušnin.

58; Turecký vpád na sever Sýrie zachránil Islámský stát před porážkou, říká kurdský lídr. 24. srpna turečtí vojáci zahájili operaci na severu Sýrie ve městě Džarábulus.

59; Osudové město: Během své druhé návštěvy Mariupolu Porošenko už podruhé vystupuje opilý před veřejností. Připomeňme, že během své návštěvy Mariupolu v roce 2014 byl Porošenko rovněž silně opilý.

60; Ozbrojené síly Ruska se skutečně chystají na válku. Ministerstvo obrany oznámilo konec náhlé prověrky bojové připravenosti.

61; Rusové údajně zaútočili na štáb Clintonové a na The New York Times. Proč FBI připisuje Putinovým hackerům tak fantastické úspěchy? Je ale divné, že ruští hackeři údajně zahájili útok na New York Times poté, co na stránkách vydání byl zveřejněn článek na téma nutnosti ustoupení USA od doktríny preventivního jaderného úderu...

62; Příměří v Donbasu zajistí pouze změna vlády v Kyjevě, říká Plotnickij. Podle jeho názoru ukrajinští vojáci chápou absurditu této války, ale navzdory tomu ostřelování území republiky pokračuje.

63; Clintonová: USA jsou výjimečná a nezaměnitelná země, ať se to komu líbí nebo ne. Prohlásila to během svého vystoupení ve středu ve státě Ohio.

64; Kolona ruských vojsk vstoupila do Aleppa. Podařilo se zjistit, že ruští vojáci skutečně přijeli do Aleppa, ale informace v médiích jsou silně zveličené.

65; Pamětní deska Mannerheima v Petrohradě bude odstraněna do 8. září. Deska byla umístěna na bývalých kasárnách pluku Jejího Veličenstva Marie Fjodorovny. Po několika dnech po jejím zřízení byla polita červenou barvou.

66; Ukrajina chce francouzské poslance uvěznit na osm let. Důvod? Opakované návštěvy Krymu.

67; Matka chlapce, který zahynul v Donbasu: Zemřel, protože mě přikryl svým tělem. 31. srpna se na Leninově náměstí v Doněcku konalo smuteční shromáždění na památku dětí, které zahynuly při ostřelování měst Donbasu ukrajinskými silami.

68; Na Kubu přiletěl první komerční let z USA za posledních 50 let. Airbus A320 letecké společnosti JetBlue Airways přiletěl z Fort Lauderdale do kubánského města Santa Clara.

69; Ukrajina prodala „Sen“. V Čínské televizi se objevila informace o tom, že Ukrajina prodala čínské společnosti veškerá práva na výrobu a využívání sovětského letadla An-225 Mrija.

70; Prezident Moldávie navrhl přejmenovat moldavský jazyk na rumunštinu. Jsme etničtí Rumuni, byť sami sebe nazýváme Moldavany, prohlásil Nikolaj Timoft.

71; Evropa potřebuje silné Rusko, říká Schröder. Navzdory všem nedorozuměním s Ruskem je nutné se vrátit k partnerským vztahům s Moskvou, zdůraznil politik.

72; Nové příhody opilého prezidenta: Obyvatelé Mariupolu neodpověděli Porošenkovi na „Sláva Ukrajině!“. Dnes v rámci své návštěvy Mariupolu Petr Porošenko navštívil kombinát Azovstal.

73; Válka očima nepřítele: Ukrajinští vojáci vyprávěli o bojových akcích u Marjinky. Na síti se objevilo video, na kterém vojáci ukrajinské armády vyprávějí o situaci v jedné z nejžhavějších oblastí linie dotyku ve městě Marjinka a okolí.

Zdroj: rusvesna.su

Zdroj výběru a překladu: Facebook Boženy Weitingerové

photo credit: 2014-04-30 (120/365) via photopin (license)

 

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru