Spojené státy se pokoušejí rozložit BRICS

Indický ministr obrany Manohar Parrikar přijíždí na oficiální návštěvu do Spojených států. Očekává se, že tam s americkou stranou podepíše dohodu o možnosti vzájemného využívání vojenských základen (Logistics Exchange Memorandum). Tento dokument je jedním z mnoha důkazů sbližování mezi Indií a Spojenými státy, které se takto snaží podrýt jednotu bloku BRICS. Současně americký ministr zahraničí John Kerry přijíždí do Indie.

Indicko-americké sblížení

Zájmem Spojených států je oslabení BRICS coby multipolární alternativy americké hegemonie. Využívají k tomu regionálních rozporů mezi Indií a Čínou. Pronikání Číny do regionu Indického oceánu (Srí Lanka) a Nepálu, pokus posílit vliv v Myanmaru a v Afghánistánu nebo aktivní pákistánsko-čínská spolupráce vzbuzuje v Indii odpor. Při hledání spojenců se indické vedení obrací k USA jako k antičínské síle.

Návrhy BRICS

Úspěšná snaha Spojených států o vytvoření antičínského spojenectví s Indií ukazuje, že země BRICS by měly nabídnout alternativu americkým návrhům, zatímco Čína by měla zmírnit svůj apetit v tradiční zóně indického vlivu. Rovněž ukazuje na to, že jedinou zemí, která může skutečně vytvořit multipolární blok, je Rusko, které nemá vážné rozpory ani s Indií, ani s Čínou, přičemž jeho zájmem je rozvoj BRICS.

Zdroj: Katehon.ru

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: kremlin.ru / Creative Commons Attribution 4.0 International

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru