Přerušení diplomatických vztahů s Ukrajinou – poslední opatření před válkou

V reakci na incidenty, které se udály před několika dny na Krymu, zvažuje Moskva přerušení diplomatických styků s Ukrajinou. Již dříve obvinila ruská vláda generální štáb ukrajinské armády a SBU (Službu bezpečnosti Ukrajiny – hlavní ukrajinskou civilní rozvědku) z přípravy diverzních akcí na Krymu. Kyjev naopak hrozí zavedením víz pro ruské občany, aby prý „odfiltroval spolupracovníky FSB“ (Federální služba bezpečnosti RF). Politolog Rostislav Iščenko se domnívá, že pokud další události poběží podle pesimistického scénáře, padne veškerá vina na Kyjev, neboť ukrajinská vláda se prakticky dala cestou zmaru.

Sedmého srpna ruská FSB zabránila skupině diverzantů proniknout z území Ukrajiny na Krym; během přestřelky zahynuli dva příslušníci ruských ozbrojených sil. Prezident Ruské federace Vladimir Putin po tomto incidentu obvinil Kyjev z přechodu k taktice teroru a zdůraznil, že Rusko nenechá smrt svých lidí bez odpovědi. Současně také prohlásil rozhovory o řešení situace na Donbasu, které se měly uskutečnit v září na půdě G20 v Číně, za bezperspektivní.

Podle informací ze zdroje Izvěstijí se jednou z odpovědi Moskvy na aktivity Kyjeva na Krymu může stát přerušení diplomatických vztahů s Ukrajinou, uzavření ruského velvyslanectví a odvolání celého diplomatického sboru RF do Moskvy.

Jednou z možných variant tvrdé odpovědi se může stát přerušení diplomatických vztahů. V Moskvě je tato varianta posuzována. Poslední slovo bude ovšem mít hlava státu,“ sdělil zdroj z Ministerstva zahraničních věcí RF.

Také Kyjev se k incidentu na Krymu vyjadřuje velmi tvrdě a obviňuje Moskvu z provokací. V řadě vyjádření se objevila i informace, že jako odvetné opatření je Ukrajina připravena zavést pro ruské občany vízový styk. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to uvedl ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin.

Podle Klimkina umožní toto opatření Ukrajině lépe kontrolovat vstup lidí z Ruska na území Ukrajiny a „efektivněji tak profiltrovat agenty FSB a dalších ruských tajných služeb, kteří by na Ukrajině pracovali na její destabilizaci“.

V současné době jsou vzájemné vztahy Ruska a Ukrajiny na téměř nejnižší úrovni za celé postsovětské období. Zájmy Moskvy i Kyjeva dnes hájí jen dočasní pověřenci. Po odvolání ruského velvyslance na Ukrajině Michaila Zubarova navrhlo Rusko Ukrajině obsadit tuto funkci prezidentovým zplnomocněným zástupcem v Povolžském federálním okruhu Michailem Babičem. Kyjev ovšem odmítl dát tomuto kandidátu souhlas a mluvčí ministerstva zahraničí Ukrajiny uvedla, že „tato otázka byla stažena s pořadu jednání“.

Politolog Rostislav Iščenko rozebral pro Federální tiskovou agenturu (FTA), zda lze očekávat úplné přerušení diplomatických vztahů mezi Moskvou a Kyjevem.

Začnu tím, že kromě neoficiální výměny informací k ničemu dalšímu zatím nedošlo. Všechno ostatní jsou domněnky, předpoklady, záměry a podobně,“ uvedl Iščenko. „Ano, přerušení diplomatických vztahů je skutečně jednou z forem vyjádření prudkého zhoršení vztahů mezi dvěma státy.“

Ale přerušení diplomatických vztahů je současně i posledním krokem před zahájením vojenských akcí. Proto každý stát dřív, než k takovému řešení přistoupí, nejprve desetkrát přemýšlí. Pojďme si zapřemýšlet i my: v Rusku je v současné době kolem 3 až 4 milionů ukrajinských občanů, počínaje uprchlíky a konče gastarbeitry. Přerušení diplomatických styků ihned nastolí otázku jejich postavení. Budou nuceni opustit Rusko? Budou se muset obrátit na příslušné orgány kvůli vízu? A ještě je nutno vzít v úvahu, že jde o miliony lidí, kteří jsou zapojeni do práce v ruské ekonomice, pokud hovoříme o gastarbeitrech,“ konstatoval Iščenko.

Iščenko dále zdůraznil, že taková řešení, k jakým patří přerušení diplomatických vztahů nebo zavedení víz, vždy přinášejí nejen politické, ale také ekonomické důsledky a že tyto důsledky nebudou jen vnější, ale i vnitřní – což nutí politiky v takových případech velmi pečlivě propočítat všechny varianty.

Z mého pohledu je rozhodnutí o přerušení vztahů možné; to ale neznamená, že bude skutečně přijato. Tvrdost ruské reakce bude nakonec záviset na chování ukrajinské vlády v nejbližší době. Chápu, že politický systém Ukrajiny je v troskách – nikdo tam neví, jaká rozhodnutí byla přijata, kdo je přijal a kdo je komu podřízen. A tak je možné i to, že Ukrajina zavede pro Rusy víza, i to, že dojde k přerušení diplomatických styků. To je průběh událostí podle toho nejhoršího scénáře – já si ale nejsem jist, že se podaří mu vyhnout. I když bych byl rád, kdyby se to podařilo,“ uvedl Rostislav Iščenko.

Irina Petrenko

Zdroj: riafan.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Grafika: Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru