Přerušení diplomatických vztahů s Ukrajinou – poslední opatření před válkou

V reakci na incidenty, které se udály před několika dny na Krymu, zvažuje Moskva přerušení diplomatických styků s Ukrajinou. Již dříve obvinila ruská vláda generální štáb ukrajinské armády a SBU (Službu bezpečnosti Ukrajiny – hlavní ukrajinskou civilní rozvědku) z přípravy diverzních akcí na Krymu. Kyjev naopak hrozí zavedením víz pro ruské občany, aby prý „odfiltroval spolupracovníky FSB“ (Federální služba bezpečnosti RF). Politolog Rostislav Iščenko se domnívá, že pokud další události poběží podle pesimistického scénáře, padne veškerá vina na Kyjev, neboť ukrajinská vláda se prakticky dala cestou zmaru.

Sedmého srpna ruská FSB zabránila skupině diverzantů proniknout z území Ukrajiny na Krym; během přestřelky zahynuli dva příslušníci ruských ozbrojených sil. Prezident Ruské federace Vladimir Putin po tomto incidentu obvinil Kyjev z přechodu k taktice teroru a zdůraznil, že Rusko nenechá smrt svých lidí bez odpovědi. Současně také prohlásil rozhovory o řešení situace na Donbasu, které se měly uskutečnit v září na půdě G20 v Číně, za bezperspektivní.

Podle informací ze zdroje Izvěstijí se jednou z odpovědi Moskvy na aktivity Kyjeva na Krymu může stát přerušení diplomatických vztahů s Ukrajinou, uzavření ruského velvyslanectví a odvolání celého diplomatického sboru RF do Moskvy.

Jednou z možných variant tvrdé odpovědi se může stát přerušení diplomatických vztahů. V Moskvě je tato varianta posuzována. Poslední slovo bude ovšem mít hlava státu,“ sdělil zdroj z Ministerstva zahraničních věcí RF.

Také Kyjev se k incidentu na Krymu vyjadřuje velmi tvrdě a obviňuje Moskvu z provokací. V řadě vyjádření se objevila i informace, že jako odvetné opatření je Ukrajina připravena zavést pro ruské občany vízový styk. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to uvedl ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin.

Podle Klimkina umožní toto opatření Ukrajině lépe kontrolovat vstup lidí z Ruska na území Ukrajiny a „efektivněji tak profiltrovat agenty FSB a dalších ruských tajných služeb, kteří by na Ukrajině pracovali na její destabilizaci“.

V současné době jsou vzájemné vztahy Ruska a Ukrajiny na téměř nejnižší úrovni za celé postsovětské období. Zájmy Moskvy i Kyjeva dnes hájí jen dočasní pověřenci. Po odvolání ruského velvyslance na Ukrajině Michaila Zubarova navrhlo Rusko Ukrajině obsadit tuto funkci prezidentovým zplnomocněným zástupcem v Povolžském federálním okruhu Michailem Babičem. Kyjev ovšem odmítl dát tomuto kandidátu souhlas a mluvčí ministerstva zahraničí Ukrajiny uvedla, že „tato otázka byla stažena s pořadu jednání“.

Politolog Rostislav Iščenko rozebral pro Federální tiskovou agenturu (FTA), zda lze očekávat úplné přerušení diplomatických vztahů mezi Moskvou a Kyjevem.

Začnu tím, že kromě neoficiální výměny informací k ničemu dalšímu zatím nedošlo. Všechno ostatní jsou domněnky, předpoklady, záměry a podobně,“ uvedl Iščenko. „Ano, přerušení diplomatických vztahů je skutečně jednou z forem vyjádření prudkého zhoršení vztahů mezi dvěma státy.“

Ale přerušení diplomatických vztahů je současně i posledním krokem před zahájením vojenských akcí. Proto každý stát dřív, než k takovému řešení přistoupí, nejprve desetkrát přemýšlí. Pojďme si zapřemýšlet i my: v Rusku je v současné době kolem 3 až 4 milionů ukrajinských občanů, počínaje uprchlíky a konče gastarbeitry. Přerušení diplomatických styků ihned nastolí otázku jejich postavení. Budou nuceni opustit Rusko? Budou se muset obrátit na příslušné orgány kvůli vízu? A ještě je nutno vzít v úvahu, že jde o miliony lidí, kteří jsou zapojeni do práce v ruské ekonomice, pokud hovoříme o gastarbeitrech,“ konstatoval Iščenko.

Iščenko dále zdůraznil, že taková řešení, k jakým patří přerušení diplomatických vztahů nebo zavedení víz, vždy přinášejí nejen politické, ale také ekonomické důsledky a že tyto důsledky nebudou jen vnější, ale i vnitřní – což nutí politiky v takových případech velmi pečlivě propočítat všechny varianty.

Z mého pohledu je rozhodnutí o přerušení vztahů možné; to ale neznamená, že bude skutečně přijato. Tvrdost ruské reakce bude nakonec záviset na chování ukrajinské vlády v nejbližší době. Chápu, že politický systém Ukrajiny je v troskách – nikdo tam neví, jaká rozhodnutí byla přijata, kdo je přijal a kdo je komu podřízen. A tak je možné i to, že Ukrajina zavede pro Rusy víza, i to, že dojde k přerušení diplomatických styků. To je průběh událostí podle toho nejhoršího scénáře – já si ale nejsem jist, že se podaří mu vyhnout. I když bych byl rád, kdyby se to podařilo,“ uvedl Rostislav Iščenko.

Irina Petrenko

Zdroj: riafan.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Grafika: Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Trump vyhrožuje, Pentagon analyzuje izraelský úder. Rusové i Syřané jsou v pohotovosti
  O reakci na útok v Dúmě rozhodnu v nadcházejících 24 až 48 hodinách, prohlásil v pondělí 9. dubna americký prezident Donald Trump. Na americkou agresi, zas a znovu odůvodňovanou zjevnou lží, se ruské i syrské síly připravují a protivzdušné obrany obou zemí jsou ve stavu nejvyšší bojové pohotovosti.
  pondělí, 09 duben 2018 23:09 Přečteno 9399 krát
 • Dlouhý klacek Západu se v Sýrii zlomil
  Jedním z cílů poslední zločinné agrese Západu proti Syrské arabské republice bylo zastrašení těch, kteří se v dobách definitivně upadající moci Západu osmělují hegemonům odporovat. Namísto toho se ale západní agresoři propadli v bažině ještě hlouběji, když se i jejich oblíbený nátlakový prostředek – fyzická síla – vyjevuje jako neúčinný…
  pondělí, 16 duben 2018 00:08 Přečteno 9361 krát
 • Úder Západu byl mohutný, škody nikoliv. Syrská protivzdušná obrana se vyznamenala
  Zločinná agrese západních zemí, vedoucí k povzbuzení teroristických skupin v Sýrii, podle dosavadních informací nepřinesla oběti na lidských životech a rozsáhlejší škody na vojenských a civilních objektech. Podle zdrojů z ruského ministerstva obrany byla většina odpálených střel zneškodněna.
  sobota, 14 duben 2018 11:50 Přečteno 8560 krát
 • Přehledně: co zásadního přinesla jednání o Sýrii v Ankaře, zatímco na Západě zuřili
  Setkání vůdců Ruska, Turecka a Íránu v Ankaře potvrdilo, že Sýrie je blízko k ukončení války a také k politickému řešení, které jí zajistí dohodnuté garance uvedených tří mocností. Stejně tak je nyní ještě více zřejmé, že Západ v Sýrii prohrál – ačkoliv by bylo naivní domnívat se, že své…
  sobota, 07 duben 2018 21:39 Přečteno 7262 krát
 • Návrat Ruska do Afriky: Mosambik otevře přístavy válečným lodím a chce vojenské poradce
  Nejen na Blízkém východě, ale i v afrických zemích Rusko posiluje své pozice, ztracené s rozpadem Sovětského svazu, a obnovuje s nimi spolupráci na všech úrovních včetně vojenské. Jednou z těchto zemí je Mosambik.
  čtvrtek, 19 duben 2018 21:57 Přečteno 4638 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru