Turecko: antinatovské čistky v armádě

Více než půldruhého tisíce příslušníků turecké armády bylo v Turecku propuštěno během několika posledních týdnů. Podle odborného serveru Katehon.com čistky postihují především agenty NATO.

V minulých dnech proběhlo zasedání turecké Nejvyšší vojenské rady, během kterého bylo 99 dosavadních plukovníků povýšeno do hodnosti generála nebo admirála. Dalších 47 generálů bylo pak propuštěno.

Během již dříve provedených čistek bylo propuštěno nebo uvězněno 1684 důstojníků, z toho 149 generálů a admirálů a 1099 důstojníků středně vysokých hodností. Odborníci se domnívají, že čistky v první řadě postihly „agenty NATO“, prosazující jeho vliv v ozbrojených silách Turecka.

USA jsou znepokojeny

Zprávy přicházející z Turecka přijímají v USA s neklidem a obavami. Náčelník americké rozvědky generálporučík James Clapper prohlásil během svého vystoupení na bezpečnostním fóru v Coloradu, organizovaném Aspen Institute (mezinárodní nezisková organizace), že zlepšení vztahů Ruska s Tureckem je pro NATO nevýhodné. Podle jeho slov Rusko „vráží klín“ mezi NATO a Turecko. Vyjádření hlavního amerického rozvědčíka potvrzují naši informaci o tom, že turecké vedení v současné době vážně uvažuje o vystoupení z NATO.

Upřímné přiznání

Mimo to James Clapper přiznal, že čistky po neúspěšném pokusu o převrat postihly především ty příslušníky turecké armády, kteří těsně spolupracovali s NATO. „Řada našich kontaktů v turecké armádě z ní byla propuštěna nebo uvězněna,“ uvedl náčelník americké rozvědky. Proč se právě tito zastánci vlivu NATO v turecké armádě objevili v řadách povstalců, Clapper nevysvětlil.

Na cestě z NATO

Stopa NATO v nezdařeném pokusu o převrat v Turecku je příliš zřejmá. Nejaktivnější roli hrálo v převratu vojenské letectvo – druh vojsk nejtěsněji propojený se strukturami NATO. Ze základny NATO Incirlik startovaly letouny povstalců.

Hlavou spiknutí byl Fethullah Gülen, který již řadu let žije v USA a pracuje pro CIA. Před několika dny proběhla u základny Incirlik masová demonstrace. Demonstranti měli transparenty a vykřikovali protinatovská a protiamerická hesla. Myšlenka odchodu Turecka z NATO má v turecké společnosti výraznou podporu. Pokud se turecké vedení rozhodne tento krok učinit, stane se tato událost největší porážkou „atlantismu“ od rozpadu socialistického bloku.

Zdroj: katehon.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6250 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5380 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2428 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru