Eurasia Daily: Lukašenko a Erdoğan se setkali na jachtě

„Nastal čas posílit spolupráci,“ prohlásil prezident Běloruska Alexandr Lukašeno během setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem v Istanbulu ve středu 13. dubna večer. Informaci přinesl server Eurasia Daily.

Lukašenko vyzval tureckého vůdce k „aktualizaci agendy spolupráce“ a „úpravě cestovní mapy vztahů“. Podle tiskové služby běloruského prezidenta oba vůdci diskutovali potenciál růstu tureckých investic do běloruské ekonomiky, posílení cestovního ruchu díky intenzivnějšímu využití leteckého spojení a další opatření. Erdoğan nazval Bělorusko „ostrovem stability v regionu“ a potvrdil záměr navštívit Minsk.

Podle běloruského portálu tut.by se větší část setkání Lukašenka s Erdoğanem konala za zavřenými dveřmi a média nemají informace o skutečném obsahu rozhovorů. Prezidenti se setkali na jachtě, kde byli přítomni rovněž představitelé Bahrajnu, Afghánistánu, Malajsie, Kamerunu, Libanonu, Jordánska, Alžírska, Kataru, Bosny a Hercegoviny, Jemenu, Pobřeží slonoviny, Pákistánu, Guiney a palestinské samosprávy.

Později Erdoğan pozval Lukašenka do prezidentského paláce. Před Lukašenkem se zde turecký vůdce setkal s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem.

Bělorusko, přestože je členem Eurasijské ekonomické unie a Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), se nepostavilo na stranu Ruska po sestřelení ruského stíhacího bombardéru tureckým letadlem loni v listopadu a namísto toho zaujalo „neutrální postoj“.

V souvislosti s nedávnou eskalací napětí v Náhorním Karabachu byl zase běloruský velvyslanec v Jerevanu Igor Nazaruk předvolán arménským ministerstvem zahraničí. Byl informován, že prohlášení Minsku o situaci v Náhorním Karabachu neodpovídá přátelským arménsko-běloruským vztahům, je v rozporu se závazky těchto dvou zemí v CSTO a dalších mezinárodních organizacích a poškozuje vyjednávací proces k urovnání konfliktu.

Zdroj: EADaily.com

Překlad: Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru