Die Welt: EU má jen malou šanci zablokovat Nord Stream-2

Německé noviny se zamýšlí nad tím, jak velkou šanci na realizaci má projekt plynovodu Nord Stream-2. Německo projekt aktivně obhajuje a podle všeho do věci zapojilo i vlastní tajné služby, píše Welt.

Vedení společnosti Nord Stream AG vidí šance na realizaci projektu Nord Stream-2 optimisticky a má pro to své důvody, uvádí Die Welt.

Mezitím se ovšem v Evropě objevují názory, že Nord Stream-2 může být příčinou politického rozdělení kontinentu, píše se v článku. Proti projektu se aktivně staví Kyjev a státy východní Evropy, které by v případě výstavby plynovodu ztratily statut tranzitních zemí ruského plynu.

Německo se naopak k projektu přiklání a připomíná „výrazné sblížení s Ruskem“, píší noviny.

Veřejná diskuse k Nord Streamu-2 se v Německu prakticky nevede.

Die Welt má k dispozici materiál německých tajných služeb, ve kterém se uvádí, že podobné diskuse o projektu by mohly být užitečné pro jeho odpůrce a výstavbě plynovodu by mohly zabránit.

Vedení Nord Stream AG mezitím již v tichosti vybralo dodavatele potrubí. Důvody k optimismu totiž jsou: pozice zemí – odpůrců projektu je spíše slabá, píše se v dokumentu.

Německo ve stále větší míře využívá svoji váhu k prosazování Nord Streamu-2. V souladu s jeho právním postavením nemá EU žádnou pravomoc na to, aby projektu zabránila. Ke stejnému závěru dospěli podle všeho i právníci v EU.

Die Welt rovněž konstatuje, že realizace Nord Streamu-2 bude vyžadovat výrazné rozšíření infrastruktury pro dopravu plynu v Německu. Německý dopravce Gascade už nyní uvažuje o výstavbě nové linky, která se bude jmenovat Eugal, z Greifswaldu do České republiky.

Hlavní větev plynovodu Nord Stream-2 má podle předpokladů procházet po dně Baltského moře z ruského Vyborgu do německého Greifswaldu. Celková kapacita dvojitého potrubí by měla být 55 miliard krychlových metrů plynu ročně. Gazprom bude v rámci projektu vlastnit 50 %, BASF, E.ON, Engie, OMV a Shell po 10 %.

V březnu sdělovací prostředky uvedly, že premiéři České republiky, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Polska, Slovenska, Rumunska a Litvy podepsali dopis předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, ve kterém se staví proti realizaci projektu plynovodu. Ten podle nich přináší riziko geopolitické nestability. Také koncem loňského roku zaslalo několik zemí do Bruselu dopis, ve kterém varují před nebezpečím zvýšení závislosti Evropy na ruském plynu.

Zdroj: RIA Novosti

Překlad: mbi, Eurasia24.cz


photo credit: 113-1374_IMG via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

 • Zachar Prilepin: Putin o Donbasu řekl, co jsem chtěl slyšet
  Jednoznačnou reakci ruského prezidenta na otázku týkající se případného vyhrocení situace na Donbasu ocenil sám tazatel – známý ruský spisovatel a jeden z velitelů sil DLR Zachar Prilepin. Obává se, že Ukrajina zahájí rozsáhlou operaci proti donbaským republikám během blížícího se fotbalového šampionátu.
  čtvrtek, 07 červen 2018 23:12 Přečteno 6233 krát
 • Bašár Asad: Západ se lekl, že Rusko skutečně zničí místa odpalu raket. Proto udeřil omezeně
  Rozhovor od rozhovoru je syrský prezident Bašár Asad optimističtější a pevnější v přesvědčení, že válka v Sýrii se blíží k vítěznému konci. K vítěznému pro civilizovanou část světa a tragickému pro ty, kdo barbarské řádění v dříve harmonicky žijící sekulární Sýrii zosnoval. V posledním interview pro RT syrský prezident účtoval…
  čtvrtek, 31 květen 2018 22:41 Přečteno 5369 krát
 • Maduro jasně zvítězil i bez Chávézova stínu za zády. Teď musí být ve střehu
  Venezuelské prezidentské volby poměrně jasně vyhrál Chávézův nástupce Nicolás Maduro, který tentokrát už získal podporu lidu jako zcela svébytný kandidát. Venezuelany přesvědčil navzdory krutému americkému tlaku, jehož důsledky silně pociťuje venezuelská ekonomika i sociální sféra.
  čtvrtek, 24 květen 2018 22:41 Přečteno 2423 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru