Alijev: Dohoda o příměří byla možná díky Rusku

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev prohlásil, že dohoda o příměří na linii konfliktu v Náhorním Karabachu byla možná také díky Ruské federaci. Informaci přinesla agentura RIA Novosti.

Alijev zdůraznil, že Baku hodlá pokračovat v rozhovorech vedoucích ke zmírnění napětí.

Rusko v tomto případě opět projevilo iniciativu a za zprostředkování ruské strany byla dosažena dohoda o příměří,“ citovala agentura Ilhama Alijeva. Slova pronesl při schůze s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Baku.

Arménská i ázerbájdžánská strana konfliktu o Náhorní Karabach se obviňují z porušování klidu zbraní. Ruský ministr zahraničí uvedl, že proces zmírňování napětí čelí „vážným výzvám“. Lavrov potvrdil, že Moskva je připravena spolupracovat se stranami konfliktu při hledání možností dohody v otázce Náhorního Karabachu.

Sergej Lavrov se má setkat také s ministry zahraničí Íránu Mohammadem Džavadem Zarifem a Ázerbájdžánu Elmarem Mammadyarovem.

Jak prohlásil Alijev, schůzka v Baku s ministry zahraničí Ruska a Íránu iniciuje začátek rozšíření spolupráce v regionu. „Jsme velmi potěšeni, že je to první takové setkání v naší zemi. Domnívám se, že je to začátek seriózní regionální spolupráce mezi našimi zeměmi,“ uvedl.

Rusko už několikrát vystoupilo jako prostředník v konfliktu o Náhorní Karabach a udržovalo poměrně těsné vztahy jak s Arménií, tak s Ázerbájdžánem.

S Íránem posledně uvedenou zemi spojuje například fakt, že obě země jsou z výrazné většiny šíitské.

Zdroj: RIA Novosti a RT

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru