Organizace Albrightové a McFaula dostaly vyhazov z Ruska

Činnost amerického Národního demokratického institutu (NDI) na území Ruska byla rozhodnutím Generální prokuratury RF prohlášena za nežádoucí. NDI je organizace provázaná s Bílým domem a vedená notoricky známou Madeleine Albrightovou. Ta těsně spolupracovala s ruskou opozicí a přímo se podílela na podpoře „barevných revolucí“.


Generální prokuratura oznámila na svých oficiálních internetových stránkách, že aktivity Národního demokratického institutu pro mezinárodní otázky (NDI), financovaného Spojenými státy, jsou na území Ruska nežádoucí. Rozhodnutí bylo přijato na základě „posouzení výsledků studia předložených podkladů a materiálů“, píše se na webu generální prokuratury.


Informaci o přijatém rozhodnutí zaslala generální prokuratura ministerstvu spravedlnosti RF, které NDI (definitivně) zařadí na seznam zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž činnost na území Ruské federace byla prohlášena za nežádoucí.

Připomeňme, že na základě iniciativy Výboru pro mezinárodní záležitosti sestavila Rada federace v červenci loňského roku seznam 12 nežádoucích nevládních organizací, který obsahoval i NDI.

Na seznam byly zařazeny: Open Society Institute (OSI) – nadace, kterou v New Yorku v roce 1993 založil George Soros; National Endowment for Democracy (Národní fond pro demokracii ) – financuje ministerstvo zahraničí USA (NED); International Republican Institute ( Mezinárodní republikánský institut) – americká vládní organizace (IRI); National Democratic Institute for International Affairs – vládní organizace USA (uváděné NDI), financovaná NEDem; John D. and Catherine T. MacArthur Foundation – soukromý fond z USA; Freedom House – nevládní organizace USA financovaná vládou USA; The Charles Stewart Mott Foundation – soukromý fond opět Made in USA; Vzdělávací fond pro demokracii – polská nevládní organizace; Východoevropské demokratické centrum – sídlo ve Varšavě; Světový kongres Ukrajinců – organizace byla založena v New Yorku v roce 1967; Ukrajinská světová koordinační rada – vznikla v roce 1993 v Kyjevě a Krymská polní mise pro lidská práva – vznikla v roce 2014.

Iniciativu podpořilo ministerstvo zahraničních věcí, ministerstvo spravedlnosti i Generální prokuratura Ruské federace, které se současně dohodly, že připraví mechanismus postupu státních orgánů při zamezení činnosti těchto nevládních organizací na území RF.

Nezisková vládní organizace

Oficiálním posláním NDI, založeného v r. 1983, je „propagace demokracie v rozvojových zemích“, ke kterým byly po rozpadu Sovětského svazu přiřazeny i Rusko a ostatní postsovětské státy. Nebo přesněji – NDI aktivně pracoval s politickými (opozičními) silami na Ukrajině, v Bělorusku, Gruzii a v Ázerbájdžánu. Až do svého jmenování do čela americké diplomatické mise dlouhodobě pracoval v Moskvě jako konzultant NDI i bývalý velvyslanec USA Michael McFaul, samozvaný „odborník na demokracii, protidiktátorská hnutí a revoluce“.

Současnou hlavou NDI je Madeleine Albrightová, která byla v letech 1997–2001 ministryní zahraničí USA a „proslavila“ se jako hlavní iniciátor válečné operace USA a jejich satelitů v NATO v Jugoslávii.

Je nutno dodat, že NDI, organizaci sídlící ve Washingtonu, lze jen těžko považovat za nevládní organizaci. Národní demokratický institut pro mezinárodní otázky byl vytvořen vládou USA. Jeho financování probíhá přes Národní fond pro demokracii (NED), který je ovšem financován americkým Kongresem prostřednictvím Vládní agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Připomeňme, že když Ministerstvo zahraničních věcí RF komentovalo v roce 2012 zastavení činnosti ruské pobočky USAID, uvedlo, že „agentura se pokoušela ovlivňovat politické procesy v Rusku“.

NDI je tedy jakousi přidruženou státní strukturou úzce spojenou s Demokratickou stranou USA. Podobně Mezinárodní republikánský institut (IRI) si vzali „pod křídla“ republikáni. USAID zasílá peníze NDI a IRI, a odtud pak prostředky ve formě grantů putují do nevládních organizací v různých zemích. Celý proces tedy probíhá po linii: hlavní politická scéna USA – Kongres – Vládní agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) – NED – NDI – opozice v zájmových státech USA.

Kromě toho NDI udržuje kontakty s mezinárodními politickými organizacemi, jako je Socialistická internacionála (SI – mezi jejíž členy patří zejména Francouzská socialistická strana Francoise Hollanda), středová Demokratická internacionála (do které patří CDU Angely Merkelové) a Liberální internacionála (Rusko v ní zastupuje strana Jabloko).

Podpora demokracie

Podle otevřených informačních zdrojů, zejména údajů uvedených v Nové gazetě, v letech 1992–96, tedy na vrcholu své aktivity, prováděla NDI školení funkcionářů politických stran Ruská volba a Jabloko a členů jejich frakcí ve státní dumě.

Existují informace o tom, že v prvním desetiletí tohoto století spolupracovala tato organizace s představiteli ruské mimoparlamentní opozice a s neziskovými organizacemi. Například v roce 2006 poradkyně Michaila Kasjanova (tehdy hlavy Ruského lidově demokratického svazu) Jelena Dikunová potvrdila Nezávislé gazetě, že NDI by se mohlo stát hlavním politickým a PR konzultantem Kasjanova.

V roce 2010 se objevily informace (podložené oskenovanými dokumenty, které jsou pravděpodobně interní korespondencí NDI), ze kterých vyplývá, že Alexej Navalnyj, který byl v té době poradcem gubernátora Kirovské oblasti Nikity Belycha, se setkával s pracovníky ruského zastoupení NDI Mikem Murphym a Sophií Mezhorinovou. V příslušném dokumentu je uvedeno, že „účelem setkání

bylo prodiskutovat možnosti, jak organizovat v Kirově sérii workshopů zaměřených na lobbing a posouzení dalších možností, jak napomoci rozvoji občanské společnosti ze strany NDI“.

Expert Nadace rozvoje občanské společnosti Stanislav Epetjan v roce 2011 upozornil na skutečnost, že USAID, NED a NDI jsou uvedeny na seznamu partnerů Asociace na podporu práv voličů Hlas. Konkrétně prostřednictvím USAID bylo v letech 2011–2012 vyčleněno pro Hlas 2,85 milionu dolarů, a to na zajištění „dohledu“při ruských volbách.

Připomeňme, že také „podpora demokracie“ v sousední Ukrajině, korunovaná v roce 2014 „Majdanem“, se neobešla bez „pomoci“ NED, tedy struktury přímo financované z NDI. Jak uvádějí Izvestija, hospodářské uzávěrky NED dokládají, že za 4 roky (2011–14) poslal na podporu ukrajinských neziskových organizací téměř 14 milionů dolarů. Izvestija také upozorňují na aktivní úlohu Institutu masových sdělovacích prostředků (je součástí NED) v událostech na Majdanu, které vedly ke svržení legitimního prezidenta Viktora Janukoviče a k převzetí moci Petrem Porošenkem.

Součást „sametové“ síly

Člen dozorčí rady Ústavu sociálně-ekonomických a politických studií (ISEP) Alexej Zudin považuje rozhodnutí Generální prokuratury RF za součást odvetných opatření Ruska, směřujících k vybudování dalších systémů ochrany země před destabilizujícími účinky činnosti vedené ze zahraničí. „Práce NDI a podobných organizací dobře zapadá do konceptu „sametové“ síly, když se snaží, aby její dopad směřoval především do vědomí a myšlení lidí, a teprve potom se pokouší obrátit tento efekt do nejrůznějších politických aktivit," uvedl Zudin pro deník Vzgljad.

Připomněl, že již existuje právní rámec pro řešení takových situací a také výrazná potřeba tento rámec využít. „Pokud to neuděláme, uvidíme na vlastní oči, co se stane. Tím mám na mysli situaci na Ukrajině. Přirozenou vlastností každého národa, který se chce rozvíjet, je vytvořit si a přijmout ochranná opatření proti destabilizaci společnosti působením vnějších vlivů,“ dodal na závěr.

Andrej Rezčikov

Michail Moškin

Zdroj: Vzgljad


photo credit: Amerikai via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru