Kazachstán se připojuje k systému informační bezpečnosti ODKB

Senát Kazachstánu schválil ve čtvrtek 10. března zákon O ratifikaci protokolu o spolupráci států – členů Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v boji proti trestné činnosti v informační sféře. Informaci přinesl portál Eurasia Daily. Kazachstán se tímto legislativním opatřením připojuje k ochraně informačního prostoru sdíleného s Ruskem a dalšími zeměmi ODKB.

Dokument předpokládá vytvoření informačních zabezpečovacích systémů, prevenci ničivých dopadů a mimořádných situací v oblasti informací, jakož i vytvoření právního rámce pro spolupráci speciálních služeb a orgánů činných v oblasti ochrany práva v členských státech ODKB,“ uvádí prohlášení Výboru kazašského Senátu pro zahraniční vztahy, obranu a bezpečnost.

V souladu s protokolem jsou smluvní strany zavázány spolupracovat při ochraně informačního prostoru, spolupracovat při objasňování trestných činů spáchaných prostřednictvím informačních technologií a činů klasifikovaných právními normami jednotlivých států jako trestné činy proti ústavnímu pořádku a bezpečnosti státu, proti míru a bezpečnosti lidu a činů spáchaných v bezpečnosti informačních technologií.

Po ratifikaci byl dokument postoupen k podpisu prezidentovi Kazachstánu.

Zdroj: Eurasia Daily

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

Poznámka: Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (česká zkratka OSKB, v rusky mluvících zemích ODKB – z ruského Организация Договора о коллективной безопасности) je nástupnickou organizací tzv. Taškentského paktu – jde o regionální mezinárodní obrannou a bezpečnostní organizaci sdružující některé státy bývalého SSSR – v současné době jde konkrétně o tyto státy: Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán, který své členství v r. 2012 zmrazil.

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru