EURASIA24

Nejsme objektivní. Straníme dobru.

EURASIA24 - Vědět více o světě zítřka.

Luhansk vstává z popela: lidé se vracejí, ekonomika ožívá

Z lidových republik na Donbasu, bojujících za svou svébytnost proti pučistické vládě v Kyjevě, za poslední rok a půl mnoho dobrých zpráv nepřicházelo. A po uzavření druhé minské dohody a následném zklidnění situace ve válkou zmítaných oblastech zájem médií o dění v této části světa prakticky opadl. Jaký byl tedy loňský rok v Luhanské lidové republice?

Zprávy jsou z kategorie dobrých. Podařilo se nastartovat ekonomiku a do země se vrátila drtivá většina obyvatel. V novoročním projevu k obyvatelům země takto bilancoval Igor Plotnickij, hlava Luhanské lidové republiky.

Rok jsme začali bez rozpočtu, bez výplat mezd a důchodů, v podmínkách opakujících se pokusů kyjevského režimu srazit Donbas na kolena prostřednictvím ozbrojené agrese. A postupně, navzdory všem podlým blokádám, ekonomika ožila, podařilo se zajistit každoměsíční výplaty mezd i penzí, zorganizovat kvalitní a rozmanité letní pobyty pro děti,“ shrnul ve svém novoročním prohlášení Igor Plotnickij.

Optimisticky vidí i rok 2016, kdy očekává další rozvoj. „Máme už pro to nezbytné zdroje i zkušenosti,“ pokračoval s tím, že ruský rubl v LNR nahradil ukrajinskou hřivnu.

A to není vše: do LNR se ve velkém vracejí lidé, kteří odtud utekli před válečnými událostmi. „K dnešnímu dni se do republiky vrátilo více než 93 procent lidí,“ konstatoval Plotnickij. Vedení republiky podle něj nečekalo takový výsledek v tak krátkém čase. Hlava země se domnívá, že návrat obyvatel do země byl možný díky stabilizaci situace v republice, snížení intenzity bojových akcí a spuštění řady sociálních programů.

Zdroj: RIA Novosti a Rusvesna.su

Foto: YouTube.com

 

 

07/09/2016, 23:59
Po dlouhých měsících se v ukrajinské Nejvyšší radě objevil záblesk zdravého rozumu. Poslanec Jakov Bezbach si dovolil říct, že je třeba „ihned obnovit vztahy s Ruskem, a ne dělat to, co říkají „zaoceánští Samové“. Podle poslance je „v první řadě nutné, aby Ukrajina obnovila průmysl, který...
27/08/2016, 00:59
Německo je připraveno stáhnout své průzkumné letouny Tornado z turecké základny Incirlik, jestliže Ankara bude nadále odmítat zpřístupnění základny německým poslancům, informuje Der Spiegel. Německá Tornada jsou nasazována jako součást takzvané „mezinárodní koalice v boji proti Islámskému...
26/08/2016, 00:08
Deutsche Welle s odkazem na svůj zdroj v Mezinárodním paralympijském výboru informuje, že v Čínském paralympijském výboru nevylučují odmítnutí účasti na hrách, které startují 7. září v Riu. Namísto toho se čínští paralympionici mohou vypravit na alternativní hry do Moskvy, o...