Čínské námořnictvo testuje tajemnou zbraň. Zřejmě jde o elektromagnetické dělo (FOTO)

Čínská lidová republika se chystá k technologickému skoku, který z ní udělá vítěze námořních válek budoucnosti. Vývoj čínského elektromagnetického děla se pravděpodobně dostal do finální fáze.

Stalo se už pravidlem zjištění, že Čína je ve svých zbrojních programech dál, než očekávají západní analytici. Poslední záběry výsadkového plavidla Type 072 III, které unikly do čínských sociálních médií, ale překvapením přece jen jsou.

Je na nich totiž zachycen prototyp bojové lodní věže vybavené s vysokou pravděpodobností takzvaným railgunem, totiž elektromagnetickým dělem.

Vyzbrojení plavidel touto mimořádně účinnou zbraní bude znamenat skokové zvýšení jejich bojové efektivity – a tento stav, jak se zdá, není v případě čínského námořnictva vizí daleké budoucnosti.

Na palubě čínské výsadkové lodi Type 072 III, která je v tomto případě využita jako zkušební platforma, je kromě samotné věže také celá řada dalšího vybavení spojeného právě s technologií railgunu, mimo jiné generátory energie. Že jde o plavidlo určené k ostrému testování děla, dokazuje i přítomnost střeleckého radaru.

Existence čínského vývoje railgunu je známa již delší dobu, program běží pravděpodobně už od 80. let. Kontradmirál a specialista čínského námořnictva na elektromagnetické aplikace Ma Wei-ming v minulosti prohlásil, že země učinila „průlom“ ve vývoji několika klíčových technologií včetně railgunu a elektromagnetických katapultů pro čínské letadlové lodě.

Railgun zatím nemají ve své výzbroji žádné ozbrojené síly. Určitý pokrok už mnohokrát mediálně prezentovalo americké námořnictvo, ale i ve Spojených státech se vývoj elektromagnetického děla neobešel bez problémů.

Pokud se potvrdí, že fotografie zachycují funkční prototyp čínského railgunu v podobě, v jaké jím budou vyzbrojena bojová plavidla, bude to znamenat, že se ČLR dostala do čela vývoje této technologie, kterou západní stratégové řadí do kategorie „game-changing“, tedy schopné „měnit pravidla hry“.

Bez zajímavosti není ani banner, který je umístěn na palubě testovacího plavidla Type 072 III. Hlásá: „Poskytněme prvotřídní námořní zbraň a vybavení pro výstavbu prvotřídních námořních sil na světě“.

Podle nepotvrzených informací z čínských zdrojů mají být elektromagnetickým dělem vyzbrojeny budoucí varianty torpédoborců Type 055.

A v čem je railgun tak „zázračný“? Funguje na docela jiném principu než běžná děla – s pomocí extrémně silných generátorů se vytváří elektromagnetické pole, které z „kolejnic“ vystřelí projektil rychlostí přes 8000 km/h, což je násobně více než u klasických lodních děl. Díky tomu mají elektromagnetická děla dostřel až 200 kilometrů a také nesrovnatelné ničivější sílu po zásahu cíle.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: dafeng cao

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h
  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.
  neděle, 21 leden 2018 22:39 Přečteno 7708 krát
 • Mezitím v KLDR: další přehlídka a další překvapení, které Pentagon oblilo studeným potem (FOTO)
  Stalo se už pravidlem, že každá vojenská přehlídka v severokorejském Pchjongjangu přinese nějaké překvapení potvrzující vysokou technologickou úroveň tamního zbrojního průmyslu. Bylo tomu tak i tentokrát, v rámci přehlídky při příležitosti 70. výročí vzniku Korejské lidové armády ve čtvrtek 8. února.
  pátek, 09 únor 2018 17:42 Přečteno 7482 krát
 • Su-25 pod palbou. Co všechno už šturmovik vydržel a proč byl sestřelen? (VIDEO)
  Nedávná ztráta Su-25 byla prvním případem sestřelu tohoto ruského bitevníku v Sýrii. Šlo o ojedinělou událost navzdory faktu, že tyto ruské šturmoviky jsou v Sýrii nasazovány velmi intenzivně a denně čelí palbě z nejrůznějších zbraní.
  úterý, 13 únor 2018 22:44 Přečteno 5533 krát
 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří
  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.
  čtvrtek, 15 únor 2018 23:01 Přečteno 4523 krát
 • Historický okamžik: podepsán kontrakt na deset nových „bílých labutí“ (VIDEO)
  Rusko ve čtvrtek 25. ledna 2017 vykročilo k upevnění své vzdušné jaderné síly. Ministerstvo obrany uzavřelo se společností Tupolev kontrakt na dodávku prvních deseti nově vyrobených strategických bombardérů modernizované verze Tu-160M2.
  čtvrtek, 25 leden 2018 23:33 Přečteno 4336 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru