Okamžitý globální úder USA? Dvě ruské zbraně způsobí Američanům vrásky

Spojené státy chtějí dostat Rusko do kouta svým programem okamžitého globálního úderu. Rusko ale bude disponovat odpovídajícími prostředky obrany i odvetného úderu.

Oznámení Pentagonu o zahájení prací na výstavbě komplexů okamžitého globálního úderu přinutilo Rusko a Čínu otevřít tuto otázku na tiskové konferenci věnované systémům protiraketové obrany (PRO) na půdě Valného shromáždění OSN. „Odzbrojující úder“ předpokládá takové navýšení účinnosti zbraní globálního úderu, které jim zajistí převahu nad všemi typy prostředků PRO ostatních zemí. To naruší existující strategickou rovnováhu sil a vyvolá nové závody ve zbrojení včetně posilování jaderných sil.

Nebezpečí americké vojenské iniciativy vyplývá z toho, že strategie okamžitého globálního úderu počítá se současným použitím jak útočných, tak i obranných zbraní. Ty jsou i v nejaderné variantě schopny plnit stejné úkoly jako zbraně jaderné, protože „náhlý“ úder je namířen proti jaderným zbraním protivníka a je kryt prostředky vlastní PRO.

K naplnění tohoto cíle mohou Američané využít mezikontinentální balistické rakety s konvenčními hlavicemi, křídlaté rakety Tomahawk, hypersonické střely typu X-51 Waverider, poháněné náporovým motorem, nebo i nové útočné kosmické zbraně vycházející z nyní testovaných mini-shuttlů (malých bezposádkových raketoplánů) X-37B. Podle expertů by byla ke globálnímu úderu využita hlavně kombinace hypersonických a kosmických útočných prostředků.

Proti hyperzvukovým zbraním a satelitům

Rusko se proto snaží vytvořit vícevrstevný systém obrany založený na systémech jak vzdušné, tak i kosmické obrany, tedy i na komplexech S-400 a S-500, přičemž druhý z nich bude schopen zasáhnout i cíle na nízké orbitální dráze. Vývoj systému S-500 je tedy ruskou odpovědí na americký vývoj hyperzvukových útočných zbraní a satelitních prostředků vícenásobného použití.

Rusko tak má podle přibližných odhadů zhruba 5 až 8 let na to, aby v uvedených oblastech vývoje zbraní dosáhlo parity s USA a zabránilo tak možnosti provedení okamžitého globálního úderu.

Mimo to se v ruské armádě objeví nový, moderní radar zajišťující kontrolu prostoru na všech směrech, ze kterých může hrozit nebezpečí raketového napadení. Radar se stane součástí informačního systému vrstveného komplexu vzdušné a kosmické obrany. Ten by měl jednak včas zjistit pokus USA o globální úder, jednak určit i jeho rozsah (počet použitých nosičů).

Jaderná obrana Ruska

Další perspektivní zbraní v rámci odvracení útočných snah USA je připravovaná těžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat. Díky vysokému výkonu raketového motoru a díky složité, těžko předvídatelné dráze letu je schopna zasáhnout území USA z nepředpokládaných směrů (např. z jihu).

Hlavní obranou Ruska je však jeho „jaderný štít“, a to včetně systému odvety Perimetr, který garantuje provedení zničujícího odvetného úderu za jakýchkoli okolností a situace.

Zejména proto se v poslední době zvýšila frekvence jednání o nutnosti jaderného odzbrojení. USA očividně počítají s tím, že do budoucna získají vytvořením nové globální hrozby na světové scéně strategickou výhodu.

Vojenští experti ale doporučují Spojeným státům obrat ve vojenské politice, protože již samotná možnost okamžitého globálního úderu byla mnohokrát zpochybněna jako další americký mýtus.

Uvedené téma se objevilo v předvečer přijetí rozpočtu USA na příští rok. Pentagon se jím snaží vytvořit iluzi americké neporazitelnosti a doufá, že díky němu získá při projednávání rozpočtu „jackpot“.

Ilja Novickij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Co se děje v Sýrii? Expert stručně a přehledně o posledním vývoji událostí

  Situace v Sýrii se podle zpráv z poslední doby značně vyostřuje. Na bojišti se kromě syrské armády a řady povstaleckých skupin vyskytují dvě regionální velmoci a dvě globální supervelmoci. Ruské jednotky častěji než kdy dříve čelí koordinovaným útokům a první ruští občané zemřeli pod palbou amerických sil.

 • Eskalace v Sýrii – kam až lze Rusy dotlačit?

  Události v Sýrii se v poslední době evidentně zhoršily a roste množství důkazů, že ruské síly v Sýrii jsou cílem systematické kampaně „opotřebovávacích útoků“.

 • Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

  V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

 • Zumwalt: zkušební kocábka namísto lodi budoucnosti

  Názornou ukázku systémové krize Spojených států představuje program nejnovějších torpédoborců třídy Zumwalt. Ztrácí se v něm další a další miliardy dolarů, přitom americký průmysl není schopný jej dotáhnout do navrhované podoby, nemluvě o úplném selhání vývoje hlavního zbraňového systému. Namísto nejdokonalejší lodi světa má realita až tragikomickou podobu.

 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří

  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Mezitím v KLDR: další přehlídka a další překvapení, které Pentagon oblilo studeným potem (FOTO)
  Stalo se už pravidlem, že každá vojenská přehlídka v severokorejském Pchjongjangu přinese nějaké překvapení potvrzující vysokou technologickou úroveň tamního zbrojního průmyslu. Bylo tomu tak i tentokrát, v rámci přehlídky při příležitosti 70. výročí vzniku Korejské lidové armády ve čtvrtek 8. února.
  pátek, 09 únor 2018 17:42 Přečteno 7601 krát
 • Su-25 pod palbou. Co všechno už šturmovik vydržel a proč byl sestřelen? (VIDEO)
  Nedávná ztráta Su-25 byla prvním případem sestřelu tohoto ruského bitevníku v Sýrii. Šlo o ojedinělou událost navzdory faktu, že tyto ruské šturmoviky jsou v Sýrii nasazovány velmi intenzivně a denně čelí palbě z nejrůznějších zbraní.
  úterý, 13 únor 2018 22:44 Přečteno 5689 krát
 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří
  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.
  čtvrtek, 15 únor 2018 23:01 Přečteno 4821 krát
 • Historický okamžik: podepsán kontrakt na deset nových „bílých labutí“ (VIDEO)
  Rusko ve čtvrtek 25. ledna 2017 vykročilo k upevnění své vzdušné jaderné síly. Ministerstvo obrany uzavřelo se společností Tupolev kontrakt na dodávku prvních deseti nově vyrobených strategických bombardérů modernizované verze Tu-160M2.
  čtvrtek, 25 leden 2018 23:33 Přečteno 4370 krát
 • Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?
  V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.
  neděle, 18 únor 2018 23:19 Přečteno 4130 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru