MiG-25 – titanový blesk Sovětského svazu

Úspěchy sovětských leteckých konstruktérů stále nedávají Američanům pokoj. Sovětský svaz už dávno neexistuje, příslušná technika se už kdoví jak dlouho nevyrábí a přesto se v Americe stále objevují lidé, kteří hledají slabá místa hrozivých sovětských letounů.

Tentokrát si americký časopis National Interest „vzal na paškál“ sovětský nadzvukový výškový přepadový stíhací letoun MiG-25. Legendární letoun, který překonal desítky světových leteckých rekordů a který jen tím, že existoval, škrtnul jedním rázem všechny plány amerických konstruktérů.

MiG-25 byl určen k boji s vysokorychlostními výškovými cíli. Dosahoval rychlosti 3000 km/h, a to i se čtyřmi raketami podvěšenými pod křídly, které nejen zvyšovaly odpor vzduchu, ale každá z nich navíc vážila téměř půl tuny. Jako průzkumný letoun mohl vyvinout rychlost až 3 400 km/h, což představuje 3,2násobek rychlosti zvuku.

Hovoříme přitom o letounu vyráběném ve velkých sériích a se standardní výbavou. Americký SR-71 Blackbird vytvořil rychlostní rekord letounů s turbonáporovým (ramjet) motorem výkonem 3 529 km/h. Protože však známe přístup Američanů k přípravě rekordních letů, lze předpokládat, že to byl letoun maximálně odlehčený a s minimální zásobou paliva. Vždyť za druhé světové války se Američané nerozpakovali uvádět v rámci TTD (takticko-technických dat) jako maximální rychlost výkony „nablýskaného“ stroje s odmontovanou výzbrojí, radiostanicí a s téměř „suchými“ nádržemi.

Podstata amerických výhrad

Článek v National Interest přitom k sovětskému přepadovému stíhači v podstatě příliš mnoho výhrad nemá.

Letoun se nikdy licenčně nevyráběl v jiných státech a ani Číňané ho neokopírovali.

Vyplývá to ze speciálních nároků na jeho výrobu. Létání trojnásobnou rychlostí zvuku klade zvláštní nároky na konstrukci a materiály letounu. MiG-25 je výrobně nesmírně složitý a technologie svařování titanu je unikátní. Tady nejde o pouhé sestavování letounu F-16 tureckými montéry, z nichž každý zvládá jen několik málo zautomatizovaných operací.

Navíc jde o letoun se speciálním určením; takový potřebují jen některé státy. Američtí novináři však možná nechápou, že Sovětský svaz prvořadě nepojímal vojenskou techniku jako komerční produkt a

účelnost její výroby neviděl pod zorným úhlem exportních možností.

Letoun je těžký, neobratný a má slabiny v boji na malou vzdálenost a v malých výškách.

Odpověď je pochopitelná. Letadlo, které se během letu (třením) zahřívá na 200-300°C, se nedá vyrobit z hliníku. Je tedy vyrobeno z 80 % ze žáruvzdorné oceli a z 8 % je použit titan. Je tedy pochopitelné, že je těžší. Z toho pak vyplývají i jeho manévrovací schopnosti – není prostě vyroben na to, aby se zúčastňoval boje na malé vzdálenosti nebo v přízemních výškách.

Letoun byl vyvinut proti neexistujícímu nepříteli. Je prakticky zbytečný.

Tvrzení je pravdivé jen částečně. Lety amerického výškového nadzvukového bombardéru B-58 Hustler byly ukončeny ve stejném roce, v jakém byl přijat do výzbroje MiG-25. Je ovšem pravdou, že jeho prototypy se objevily ve vzduchu již v roce 1964 a že byly několikrát nafilmovány americkými špionážními družicemi.

Práce na vývoji perspektivního bombardéru XB-70 Valkyrie byly ukončeny krátce před tím, než byl MiG-25 zařazen do bojové služby. Mělo ovšem nějaký smysl pokoušet se dotáhnout do konce vývoj výstředního a drahého letadla, pokud už na něj měli Rusové svoji odpověď? A tak se Američané přeorientovali na vývoj nízko létajících „neviditelných“ bombardérů, což se jim, jak se zdá, podařilo.

Tady je třeba také poznamenat, že ani jeden SR-71 Blackbird se neodvážil hlouběji proniknout do vzdušného prostoru SSSR. A ty, které se odvážily jen po samém okraji „líznout“ poloostrov Kola, se okamžitě „vypařily“ do vzdušného prostoru Norska.

Krok do budoucnosti

MiG-25 se zúčastnil bojových akcí na Blízkém východě. Použit byl jako přepadový stíhač i jako průzkumný letoun a v obou rolích se mu dařilo. Překvapit a dostihnout průzkumný letoun, který se nezapojoval do vzdušných soubojů, se nepříteli nepodařilo – sovětský „titanový blesk“ bez problémů uletěl vypuštěným raketám, když využil výraznou převahu v rychlosti. Je ovšem pravdou, že se nepříteli tento přepadový stíhací letoun několikrát podařilo „chytit do pasti“, když využil nedostatky jeho avioniky (přístrojového vybavení).

Nedá se ale říci, že by veškerý přínos Migu 25 spočíval jen v pořizování fotografií syrské pouště. Společně s postupně vznikajícími komplexy pozemní protivzdušné obrany (PVO) se „pětadvacítka“ podílela na zjištění obrany SSSR. Státní hranice se vzhledem ke své obrovské délce nedala celá pokrýt pozemními stanovišti PVO a tak se MiG ukázal jako velmi potřebný pro zachycení narušitelů sovětského vzdušného prostoru.

Navíc sestrojení tak unikátního letounu iniciovalo rychlý rozvoj nejrůznějších oblastí vědy a techniky. Vývoj leteckých motorů, mechaniky materiálů, výroby přístrojů a zařízení… MiG-25 zaměstnal při svém vývoji stovky vysoce kvalifikovaných kádrů, kteří svou prací vytvářeli základ pro další rozvoj sovětského a ruského leteckého průmyslu.

Na závěr pak nelze zapomenout, že MiG-25 se stal základem pro vývoj letounu MiG-31. Právě tyto letouny dnes stojí na stráži našich hranic. Tím, že dostaly moderní elektronické vybavení, zvýšily se několikanásobně jejich bojové schopnosti. Navíc jim při tom všem zůstala hlavní přednost jejich předchůdce – neuvěřitelná, závratná rychlost.

Grigorij Romanovič Aždanin

Zdroj: slovodel.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)

Přečtěte si

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 • Trumpův nový nápad – noční můra všech Arabů

  S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.

 • Jiný kraj, jiný mrav: tisíce teenagerů jásají, když jejich prezident mluví o dobru a cituje Čechova (VIDEO)

  Nedávné vyhlášení ceny Dobrovolník Ruska 2017 názorně ukázalo, jaký je rozdíl mezi Vladimirem Putinem a jinými státníky. Zatímco našeho prezidenta studenti nevpouští do škol a popularita hlav USA či Francie spadla hned v prvních dnech jejich úřadování, ruskému prezidentovi věří přes osmdesát procent obyvatel země a mladé dokáže strhnout.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru