Jako své nové tanky prodala Ukrajina Thajsku sovětské T-80

Jednadvacátého května bylo z Ukrajiny do Thajska na základnu Sattahip lodí dopraveno 10 tanků Oplot-T. Tanky byly „vyrobeny“ ukrajinským státním podnikem V. A. Malyševa (ГП Завод им. Малышева) na základě smlouvy z roku 2011. Celkové množství postavených tanků dosud dosáhlo 20 kusů.

Ukrajinská strana se přitom opakovaně zamotala do prohlášení, kdy a kolik tanků bylo vyrobeno. Ukrajinci se totiž v otázce dodávek zcela záměrně snaží mást veřejnost. Návyk nejrůznějším způsobem žonglovat s daty a čísly – to proto, aby nebyla odhalena jejich slabá pracovní výkonnost – je největším uměním ukrajinských „vlastenců“. Za svůj hlavní úkol pokládají pravidelně informovat sdělovací prostředky o „prudkém růstu výroby“. A tentokrát je vlastně dodávka nesporná, neboť ji Thajsko potvrdilo. Ukrajina s vynaložením nadlidského úsilí dodávku zajistila.

Navíc představitelé Ukrajiny tvrdí, že za jistých okolností jsou schopni do konce roku naplnit smlouvu o dodávce tanků v celém plánovaném objemu.

Ve shodě se smlouvou plánujeme dodat zákazníkovi během tohoto roku ještě 29 strojů, a to za předpokladu, že dostaneme potřebný souhlas ministerstva obrany,“ říká se v prohlášení Ukroboronpromu (státní koncern – sdružení řady ukrajinských podniků obranného průmyslu).

O „dobrodružství“ vzniku tanku Oplot už bylo napsáno mnohé. Bude ale dobré podívat se na jejich dodávku do Thajska trochu podrobněji. Všechny tyto tanky totiž nejsou nové, ale získané přestavbou starých sovětských tanků T-80, kterých má Ukrajina ještě kolem stovky. A tato „výroba“ (přestavba) trvala celkem 9 měsíců – už od poloviny loňského roku.

Dnes leží všechny tyto tanky na „tankových hřbitovech“ jako skladovaná vojenská technika 4. až 5. kategorie – jde vlastně o vraky, které nebyly včas technicky ošetřeny ani jinak využity (viz fotografie zde).

A po nějaké době přichází okamžik, kdy je příležitost se trochu natřást před kamerou – to v potu tváře „oživují“ 24. Oplot (viz fotografie zde).

Jak tohle všechno bude ve skutečnosti nakonec jezdit a střílet, nikoho nezajímá. Hlavně že Ukrajincům přálo štěstí s motory pro T-80 typu GTD-1000T, kterých se jim podařilo objevit (v různém stavu) několik set. Není vůbec důležité, že Ukrajina nemá žádný plnohodnotný podnik, který by tyto motory vyráběl. Budou prostě „zgenerálkovány“, nějaký čas fungovat budou – a pak už to bude problém thajských přátel.

Díky „generálkám“ motorů a s využitím tzv. „kanibalismu“ (použitím součástek a dílů jednoho motoru na opravy druhých) je skutečně možné udržovat techniku po nějakou dobu v provozuschopném stavu, ale zásoby na tankových hřbitovech nejsou bezedné – vždyť ukrajinská vláda po celých 25 posledních let všechno „pečlivě“ rozprodávala. Rozprodávalo se všechno, co se dalo – a doma zůstával jen „šunt“.

Ukrajina se nedokázala vyrovnat ani s produkcí motorů 5TDF pro tanky T-64, které přitom sama vyráběla. Také ty dnes „generálkuje“, ale jejich počty mohou jen s obtížemi kompenzovat ztráty na „východní frontě“; 50 opravených tanků za rok problém nevyřeší...

Kde má svůj původ pancéřování tanku, o tom se také již několikrát hovořilo, zastavovat se tedy u této otázky nebudeme.

Ještě jeden problém pak způsobuje ukrajinským „výrobcům“ tanků bolení hlavy, a tím jsou chybějící hlavně tankových kanonů. Vlastní výrobce na Ukrajině není a pokusy vyrábět je z trub určených pro přepravu ropy a plynu nevedly k ničemu dobrému. Hlavně vyrobené na Ukrajině byly po 300 výstřelech na vyhození. Tankové hřbitovy však stále ještě nabízejí možnost „sbírat“ tam dělové hlavně jak pro „novou“ techniku, tak i pro výměnu.

Zásoba tankových „mrtvol“ všech typů vydrží Ukrajině ještě na 5, maximálně na 10 let – ovšem za předpokladu, že budou ruce, které by je „oživily“. Na Ukrajině byla totiž v uplynulých 25 letech prakticky zcela zničena síť středních odborných škol a učilišť. A její obnova je velmi problematická a nepravděpodobná.

Grigorij Tarasenko

Zdroj: comitet.su

Ilustrační foto: Vitalij Kuzmin

Doplnění Eurasia24.cz: Poslední zprávy hovoří o tom, že Thajsko na pořízení dalších tanků Oplot-M(T) rezignovalo po zjištění zásadních nedostatků v kvalitě dodaných strojů – mj. na základě použití starých komponentů – a neschopnosti ukrajinské strany tyto nedostatky odstranit. Namísto toho Thajsko uzavřelo smlouvu na nákup zcela nových moderních čínských tanků VT-4. (Geo)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Mezitím v KLDR: další přehlídka a další překvapení, které Pentagon oblilo studeným potem (FOTO)
  Stalo se už pravidlem, že každá vojenská přehlídka v severokorejském Pchjongjangu přinese nějaké překvapení potvrzující vysokou technologickou úroveň tamního zbrojního průmyslu. Bylo tomu tak i tentokrát, v rámci přehlídky při příležitosti 70. výročí vzniku Korejské lidové armády ve čtvrtek 8. února.
  pátek, 09 únor 2018 17:42 Přečteno 7919 krát
 • Potvrzeno: Su-57 jsou v Sýrii a budou nasazeny v boji. Zde jsou podrobnosti
  Ruské zdroje ve čtvrtek 22. února potvrdily přílet nejméně dvou bojových letounů páté generace Su-57 do Sýrie. O den dříve o události jako první médium v České republice informovala Eurasia24.cz.
  čtvrtek, 22 únor 2018 22:26 Přečteno 6952 krát
 • Su-25 pod palbou. Co všechno už šturmovik vydržel a proč byl sestřelen? (VIDEO)
  Nedávná ztráta Su-25 byla prvním případem sestřelu tohoto ruského bitevníku v Sýrii. Šlo o ojedinělou událost navzdory faktu, že tyto ruské šturmoviky jsou v Sýrii nasazovány velmi intenzivně a denně čelí palbě z nejrůznějších zbraní.
  úterý, 13 únor 2018 22:44 Přečteno 5969 krát
 • Kachna, nebo naprostá senzace? FOTO má ukazovat přílet dvojice Su-57 do Sýrie
  Senzační zprávu přinesl ve středu 21. února syrsko-libanonský pozorovatel konfliktu v Sýrii Wael Al Hussaini. Publikoval fotografii, která má ukazovat přílet ruských letounů páté generace Su-57 na základnu Hmímím.
  středa, 21 únor 2018 22:59 Přečteno 5415 krát
 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří
  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.
  čtvrtek, 15 únor 2018 23:01 Přečteno 5122 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru