Fantom jaderného vlaku kdesi na pláních Ruska

Jaderné odstrašující síly Ruské federace začnou do jednoho roku používat opravdový obrněný vlak (podle oficiální terminologie „Bojový železniční raketový komplex“ – dále jen BŽRK). Na rozdíl od těch bývalých bude ovšem nový obrněnec vyzbrojen těmi nejmodernějšími mezikontinentálními raketami. Jejich testy jsou naplánovány ještě na letošní rok. Jaký důvod vrátil tento „vlak – přízrak“ do výzbroje ruské armády?

Tou hlavní příčinou je rozmisťování systémů americké protiraketové obrany (PRO) na území států bývalého socialistického tábora. Rumunsko a Polsko se stávají opěrnými body, ve kterých budou nasazeny smrtící zbraně.

Nebudeme kritizovat naše „partnery“. Připomeňme, že nám Američané s přátelským úsměvem a rétorikou odmítli dát písemný závazek, že systém nebude pro Rusko hrozbou. Odmítli i vytvoření společného protiraketového štítu určeného pro obranu Evropy. Navíc máme zkušenost, že jejich řeči a ujišťování nestojí ani za kopějku.

Je zřejmé, že Rusko bude muset na tyto skutečnosti dát patřičnou odpověď. Ta by měla obsahovat zcela jasné varování: když nebudeme my, nebudete ani vy! Součástí takové odpovědi je i BRŽK Barguzin (druh silného větru na Bajkalském jezeře). Jeho hodnota a síla spočívá v tom, že během jeho neustálého pohybu po železničních kolejích celé země se nepodaří zjistit, že se jedná o vojenský objekt. To znamená, že pokud by se „něco stalo“ s Ruskem, vlak bude schopen poslat (patřičným směrem) odpověď.

Nemáme radost z toho, že jsme přinuceni vrátit se ke zbraním z období studené války. Má to však i své klady.

Podklady a zkušenosti ze stavby BŽRK jsou v dostatečné míře zachovány ještě z doby Sovětského svazu. Jsou zcela jedinečné – za dlouhá léta financování a práce inženýrů a technologů se na Západě nic podobného vytvořit nepodařilo.

Naši současní vývojáři a konstruktéři ubezpečují, že dříve získané zkušenosti se teď hodí, i když nepůjde o kopii „starého“ vlaku, ale vlaková souprava bude mít nové vlastnosti a parametry.

Jedním z nejsložitějších úkolů k řešení je problém zatížení železniční trati. Navíc není nijak jednoduché velikou raketu, naváděcí systémy i bojové hlavice umístit dovnitř běžného (kvůli maskování) vagonu.

Plukovník strategického raketového vojska ve výslužbě Oleg Torbinskij nám o předchůdci Barguzina řekl: „Specialitou startu rakety z mobilního odpalovacího zařízení je v tomto případě prudké zvýšení tlaku na železniční svršek – už tak obrovská tíha vlaku tlačí na koleje a najednou se ještě výrazně zvýší v důsledku tlaku plynů kolmo startující stotunové rakety.“

Vyjádření generálního konstruktéra Moskevského ústavu tepelné techniky Jurije Solomonova, že raketa s vícenásobnou hlavicí pro BŽRK bude vyzkoušena ještě letos, znamená, že většina důležitých problémů souvisejících s konstrukcí vlaku je již vyřešena. Jak dále sdělil, bude po startovních testech rakety přistoupeno ke kompletaci celého vlaku.

Všechny tyto nové skutečnosti Washington a Brusel silně znepokojily. Pro své znepokojení mají dobré důvody. Což vysvětlují odborníci: „Speciálně u této rakety se objevují pozoruhodné vlastnosti. Patří mezi ně například tzv. ‚plochá' dráha letu, tedy let, při kterém raketa mění svoji dráhu. Rychlost jejího letu je přitom taková, že systémy protivzdušné (PVO) a protiraketové (PRO) obrany kteréhokoli skutečného nepřítele ji mohou zjistit, ale to je tak všechno, co s ní mohou udělat.“

Z takové perspektivy nejsou naši „partneři“ nadšeni. „Vlak číslo nula“ dává záruky, že myšlenky našich „přátel“ se budou ubírat správným směrem. V případě válečného konfliktu se nikomu vyhrát nepodaří. Nebudou vítězové, jen poražení.

BŽRK by měl být zařazen do výzbroje někdy v letech 2019 až 2020. Nepůjde přitom o jeden komplex, ale o celou divizi – a také ne jen o jednu. Například v dobách SSSR byly takové divize 3 – a po kolejích se neustále prohánělo 12 lokomotiv (s raketovým komplexem).

Jen stěží bude Rusko počet komplexů nějak omezovat. Text krásné písně O Kachovce (autoři M. Světlov a I. Dunajevskij) se z oblasti alegorie dostal do tvrdé reality. A tak chci nepřátelům připomenout jednu z našich oblíbených písní: Jsme mírumilovní lidé, ale náš obrněný vlak stojí na koleji vedoucí na západ!

Jevgenij Radugin

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 • Trumpův nový nápad – noční můra všech Arabů

  S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.

 • Jiný kraj, jiný mrav: tisíce teenagerů jásají, když jejich prezident mluví o dobru a cituje Čechova (VIDEO)

  Nedávné vyhlášení ceny Dobrovolník Ruska 2017 názorně ukázalo, jaký je rozdíl mezi Vladimirem Putinem a jinými státníky. Zatímco našeho prezidenta studenti nevpouští do škol a popularita hlav USA či Francie spadla hned v prvních dnech jejich úřadování, ruskému prezidentovi věří přes osmdesát procent obyvatel země a mladé dokáže strhnout.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru