Nebezpečnější než Kalibr. Rusko zkouší novou raketu

Použití raket Kalibr proti pozicím Islámského státu v Sýrii na podzim loňského roku vyvolalo v západních sdělovacích prostředcích nebývalý rozruch. Nyní však budou ruská plavidla vyzbrojena novou „superzbraní“ nezjistitelnou radary protivníka.

Podle dobře informovaného, vysoce postaveného zdroje ve vedení vojensko–průmyslového komplexu zahájilo Rusko testování nových hypersonických námořních raket Zirkon. Jak bylo sdělovacím prostředkům oznámeno, budou Zirkony ve výzbroji nejnovějších ruských ponorek třídy Husky. „Projekt Husky je v současné době rozpracován v konstrukční kanceláři Malachit – výzbroj těchto ponorek budou tvořit hypersonické křídlaté rakety Zirkon, jejichž testy již probíhají,“ oznámil novinářům představitel vojensko–průmyslového komplexu.

Hrůza letící v oblaku plasmy

V podzimních měsících loňského roku Rusko poprvé vyzkoušelo křídlaté rakety dlouhého doletu Kalibr přímo v boji. Došlo k tomu 7. října, kdy byly Kalibry vypuštěny z nevelkých plavidel (korvet) Kaspické flotily Ruského vojenského námořnictva. Cíli raket se staly objekty teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii.

Rakety urazily víc než 1 500 km nad územím Íránu a iráckého Kurdistánu, v přízemním letu přitom kopírovaly terén, vyhnuly se vzdušnému prostoru Turecka a zničily velitelské štáby a sklady džihádistů. Později vešlo ve známost, že tyto rakety (vzhledem k typu) dlouhého doletu mohou nést nejen konvenční, ale i jaderné hlavice. O deset dní později použila proti IS stejné rakety i ponorka Rostov na Donu.

Přesnost, mohutnost a překvapivost útoku šokovaly západní experty i média. Dokonce i zpravodajské organizace západních států byly nuceny přiznat, že podcenily možnosti a schopnosti ruských technologií (know–how). O několik měsíců později zveřejnilo vedení americké námořní rozvědky (US Naval Intelligence) zprávu o možných směrech dalšího rozvoje ruského námořnictva. Podle této zprávy rozmístí Rusové v blízkém časovém horizontu Kalibry na značný počet nevelkých, ale rychlých a obratných lodích a výrazně tak omezí možnosti likvidace tohoto „raketového kopí ruské námořní flotily“.

Nové rakety Zirkon však patří do zcela jiné kategorie raket. Na rozdíl od Kalibrů, které se k cíli „plíží“ podzvukovou rychlostí kopírujíc terén, Zirkon útočí na cíl rychlostí 5–6krát převyšující rychlost zvuku.

Odpor vzduchu při takových rychlostech je již možno přirovnat k odporu pohybu v pevných látkách. Hlavice rakety se třením zahřívá až na takové teploty, při kterých se kolem ní vytváří plasmový oblak. Rakety pohybující se takovými rychlostmi je prakticky nemožné zachytit: řídící systémy protivníka mají příliš málo času na rozhodování. Navíc antirakety nejsou schopny Zirkon dohnat a mohou tak být použity pouze na kolizních (vstřícných) směrech. S raketou se pohybující oblak plasmy kromě jiného absorbuje elektromagnetické vlny, a tak se raketa při hypersonické rychlosti jakoby „obléká do pláště neviditelnosti“ – radary přestává být zjistitelná.

Až budeme mít ponorky páté generace vyzbrojené Zirkony, budeme moci říci, že jsme dosáhli skutečné výhody nad Spojenými státy,“ řekl novinářům vojenský expert Dmitrij Litovkin. „Také Američané pracují na hypersonických zbraních. Pokud jsme ovšem my již začali s testy Zirkonů, lze hovořit o tom, že jsme USA v oblasti (těchto) technologií předběhli.“

Hypersonické gigantické pěsti

Rakety Zirkon jsou určeny k ničení velkých, dobře chráněných plavidel protivníka. V střednědobé perspektivě by měly nahradit dosavadní těžké protilodní rakety Granit, které jsou ještě sovětské výroby.

Kromě útočných jaderných ponorek je plánováno vyzbrojit raketami Zirkon i hladinová plavidla a útočné ponorky – raketové nosiče s tradičním pohonem. Jako jeden z prvních je dostane do výzbroje těžký raketový křižník Petr Veliký (Projekt 1144; první modernizovanou jednotkou s novými řízenými střelami bude pravděpodobně Admirál Nachimov – pozn. Geo).

V současné době probíhají státní letové testy raket a podle jejich výsledků bude rozhodnuto o jejich přijetí do výzbroje,“ oznámil v únoru zdroj z oblasti loďařského průmyslu. Je známo, že Petr Veliký bude ve třetím čtvrtletí 2019 odstaven k plánovaným opravám a údržbě a do služby se vrátí koncem roku 2022. Z jiného zdroje pak pochází informace, že na vlajkovou loď Severní flotily budou při této příležitosti instalována univerzální odpalovací zařízení ZS-14, pomocí kterých bude možno odpalovat rakety Onyx, Kalibr i Zirkon v závislosti na bojovém úkolu.

Co se týká páté generace jaderných ponorek třídy Husky, pak v červenci 2015 Anatolij Šlemov, náčelník odboru státních obranných zakázek Sjednocené loďařské korporace, novinářům řekl, že ponorky této třídy jsou vyvíjeny ve dvou variantách. První z nich – jaderná ponorka lovec – je určena k ničení nepřátelských ponorek. Druhý typ – zabiják letadlových lodí – bude vyzbrojen protilodními raketami. Obě ponorky budou přitom vycházet ze společného základu – rozdíl bude spočívat v instalaci úseku s protilodními raketami u „zabijáka“.

Vojenští experti uvádějí, že jednou z předností Zirkonu jsou jeho relativně malé rozměry. Do jedné odpalovací šachty Granitu se vejdou hned tří Zirkony. To tedy znamená, že křižníky třídy Orlan (atomové křižníky Projektu 1144 Orlan – délka 250 m, 28000 BRT, jaderný reaktor cca 100 MW) budou mít na palubě místo 24 Granitů až 72 Zirkonů. Jako první přejde na novou výzbroj křižník Admirál Nachimov, který je v současné době na opravách v docích v Severodvinsku.

Kovbojové „polykají prach“

Vývojem hypersonických raket se vážně zabývají i za oceánem: v roce 2014 Američané uskutečnili zkušební let rakety X-43A. Startovala z polygonu Kodiak na Aljašce a měla doletět až k tichomořskému atolu Kwajalein (součást Marshallových ostrovů). Let ovšem trval pouze 7 sekund – raketa se vzňala a shořela. Představitelé Pentagonu prohlásili pokus za úspěšný – nezávislí odborníci ovšem dospěli ke zcela opačným závěrům.

K sestrojení hypersonické rakety se poměrně dost přiblížili také Indové. Svého času si Dillí v Rusku objednalo vývoj protilodní střely Brahmos vycházející z ruského typu Onyx (v exportní verzi označované Jachont). Pokud se Indové dopracují k úspěchu, bude jejich hypersonický Brahmos II (viz titulní foto) bratrancem ruských super–raket (ve skutečnosti bude „indický“ Brahmos II pravděpodobně ruským vývojem modifikace Zirkonu, spolufinancovaným Indií, podobně jako tomu bylo v případě střely Jachont/Brahmos I – pozn. Geo).

Zdroj: agitpro.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Sergej Kuzněcov - http://pilot.strizhi.info

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 • Trumpův nový nápad – noční můra všech Arabů

  S ohledem na ty tři katastrofické války, které momentálně zuří na Středním východě, je těžké představit si něco provokativnějšího, nebezpečnějšího – nebo prostě jen vyšinutějšího – než nápad přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jenže přesně o tom začal tento týden uvažovat Donald Trump. Vlastně jsme to měli čekat. Šílení prezidenti dělají šílené věci.

 • Jiný kraj, jiný mrav: tisíce teenagerů jásají, když jejich prezident mluví o dobru a cituje Čechova (VIDEO)

  Nedávné vyhlášení ceny Dobrovolník Ruska 2017 názorně ukázalo, jaký je rozdíl mezi Vladimirem Putinem a jinými státníky. Zatímco našeho prezidenta studenti nevpouští do škol a popularita hlav USA či Francie spadla hned v prvních dnech jejich úřadování, ruskému prezidentovi věří přes osmdesát procent obyvatel země a mladé dokáže strhnout.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru